اکونومی نیوز / تکنولوژی

اتصال متقابل پیام‌رسان‌ها به اپراتورها برای تماس صوتی در حال برقراری است

کد خبر 98949 1399-12-07 00:43
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
با توجه به اینکه دور دوم حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی فقط شامل گپ و سروش شده است، به نظر می‌رسد تماس صوتی متقابل نیز میان پیام‌رسان‌ها و اپراتورها فقط برای این دو پیام‌رسان داخلی خواهد شد.
اتصال متقابل پیام‌رسان‌ها به اپراتورها برای تماس صوتی در حال برقراری است


تیر ماه سال جاری معاون و وزیر ارتباطات و رئیس رگولاتوری در توئیتر خود با اشاره به مصوبه شورای عالی فضای مجازی در راستای حمایت از پیام رسان های داخلی اعلام کرد که امکان تماس صوتی (Call Out) پیام رسان هایی با ۵ میلیون نصب با اپراتورهای همراه در دستور کار قرار گرفته است. حالا ۹ ماه بعد از این وعده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می گوید که پیام رسان هایی که تعداد کاربرانشان به ۵ میلیون رسیده کار اتصال متقابلشان با اپراتورهای تلفن همراه شروع شده و کار در حال پیش رفتن است. شورای عالی فضای مجازی در سال ۹۵ در راستای حمایت از پیام رسان های داخلی مصوبه ای با عنون «سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیا م رسان های اجتماعی» را تصویب کرد. هدف از این مصوبه تعیین سیاست ها و اقدامات لازم برای ساماندهی فعالیت پیام رسان های اجتماعی، با هدف فراگیری پیام رسان های اجتماعی داخلی و ساماندهی پیام رسان های خارجی بود. در این مصوبه مواد قانونی و حمایتی متعددی برای رشد پیام رسان های داخلی با همکاری وزارت خانه های مختلف در نظر گرفته شده بود؛ از جمله این حمایت ها برقراری ارتباط صوتی پیام رسان های داخلی با همکاری اپراتورهای تلفن همراه بود.
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  در مورد آخرین وضعیت اجرای این طرح گفت: «شورای عالی فضای مجازی در مصوبه ای برای حمایت از پیام رسان های اجتماعی بندی در نظر گرفته بود که براساس آن بند قرار بود در دور دوم حمایت از پیامرسان هایی که تعداد کاربرانشان به ۳ تا ۵ میلیون نفر رسیده بود امکان تماس صوتی با همکاری اپراتورها داده شود.» او ادامه داد: «کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دستورالعمل و نحوه فرایند این کار را مصوب کرد و این مصوبه در هیات دولت نیز به تصویب رسید و به اپراتورها هم ابلاغ شد.» براساس اظهارات او امکان ارائه تماس صوتی توسط پیام رسان ها تنها متعلق به پلتفرم هایی خواهد شد که دور دوم حمایتها شامل حال آنها می شده است. به گفته جهرمی ارتباط متقابل پیام رسان های داخلی با ۵ میلیون کاربر با اپراتورها شروع شده و کارها در حال پیشروی است.
با توجه به اینکه دور دوم حمایت از پیام رسان های داخلی فقط شامل گپ و سروش شده است، به نظر می رسد تماس صوتی متقابل نیز میان پیام رسان ها و اپراتورها فقط برای این دو پیام رسان داخلی که بیشترن کاربران در ایران را به خود اختصاص داده اند خواهد شد.
تماس صوتی (Call Out)  نوعی قابلیت تماس بین پیام رسان ها و اپراتورها فراهم می کند و دیگر نیازی نیست که دو طرف تماس، پیام رسان مشابه داشته باشند. برای نمونه کاربری که پیام رسان گپ یا سروش و دیگر پیام رسان های داخلی را نصب کرده باشد می تواند از طریق این پیام رسان با یک شماره همراه اول، ایرانسل یا رایتل تماس گرفته و به جای پرداخت هزینه های ۴۹ تا ۶۹ تومانی (نرخ متغیر تماس های صوتی در اپراتورهای موبایل) تنها ۲۵ تومان بپردازد.
بحث بر سر تعرفه تماسپیشتر و در تابستان و هم زمان با مطرح شدن طرح ارائه تماس صوتی توسط پیام رسان ها با همکاری اپراتورهای تلفن همراه، حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات در توییتر خود اعلام کرد که نرخ پیشنهادی هزینه مکالمه این نوع تماس دقیقه ای ۲۵ تومان خواهد بود. اما این پیشنهاد با نگاه مثبت برخی مدیران پیام رسان های داخلی همراه نشد. برای نمونه مهدی انجیدنی، مدیرعامل پیام رسان گپ در گفت وگویی اعلام کرده بود که آنها تیم استارت آپی هستند و باید چابک باشند و هزینه بهای تمام شده آنها نسبت به شرکت هایی چون مخابرات که سخت افزارها و نیروهای بسیاری در اختیار دارد، کمتر است. به باور او به این نرخ پیشنهاد شده تا مردم کمتر از این سرویس استفاده کنند. او در این زمینه گفته بود: «اگر براساس بهای تمام شده محاسبه شود به نظر من این نرخ به دقیقه ای ۱۰ تومان هم نمی رسد.»
حالا آذری جهرمی نه تنها با این اظهارات موافق نیست؛ بلکه معتقد است در نظر گرفتن تعرفه ۲۵ تومان برای تماس صوتی از طریق  پیامرسان های داخلی به نوعی باعث استفاده بیشتر کاربران از آنها می شود؛ چرا که این هزینه در مقابل پرداخت هزینه های ۴۹ تا ۶۹ تومانی (نرخ متغیر تماس های صوتی در اپراتورهای موبایل) کمتر است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » ایران | محمد جواد آذری جهرمی | وزیر ارتباطات | طلا |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید