اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

مالیات بر خرده‌فروشی سیگار افزایش یافت

کد خبر 98449 1399-12-05 19:40
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
نمایندگان مجلس مقرر کردند: از ابتدای سال ۱۴۰۰ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی ۲۵۰ریال، تولید داخل با نشان بین المللی۵۰۰ ریال و هر نخ سیگار وارداتی ۱۵۰۰ ریال به عنوان حقوق ورودی اضافه شود.
مالیات بر خرده‌فروشی سیگار افزایش یافت


نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی نوبت عصر امروز _سه شنبه _  در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با بند الحاقی ۱ تبصره ۶ ماده واحده این لایحه موافقت کردند.
براساس این مصوبه؛ در اجرای ماده(۷۳) قانون برنامه ششم توسعه، از ابتدای سال ۱۴۰۰ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی مبلغ دویست و پنجاه (۲۵۰) ریال، تولید داخل با نشان(برند) بین المللی مبلغ پانصد (۵۰۰) ریال، هر نخ سیگار وارداتی مبلغ هزار و پانصد (۱۵۰۰) ریال، هر بسته پنجاه گرمی تنباکوی قلیان داخلی سی و سه هزار (۳۳.۰۰۰)  ریال به عنوان مالیات و هر بسته پنجاه گرمی تنباکوی وارداتی یکصد هزار (۱۰۰/۰۰۰) ریال به عنوان حقوق ورودی اضافه می گردد.
علی اصغر باقرزاده عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ مجلس در توضیح علت افزایش مالیات گفت: ما همیشه می گوییم که کشوری در حال توسعه و پیشرفت هستیم، اما یکی از مسایلی که ما را دچار مشکل کرده این است که ما در بحث مصرف سیگار در جهان جزو سه کشور آخر و در منطقه آخرین کشور هستیم و سال ها در حالی که رهبری  فرمودند به بهانه افزایش تعرفه، قاچاق افزایش می یابد. 
نماینده بابلسر گفت: در مطالعات جهانی هیچ گاه افزایش تعرفه موجب افزایش قاچاق نشد، بلکه آن را کاهش خواهد داد، سیگار دروازه اعتیاد است و متاسفانه برخی دانش آموزان دختر در دوره راهنمایی تحصیلی به مصرف سیگار روی آورده اند و درآمد حاصل از افزایش مالیات برای حوزه ورزش، تندرستی، آموزش و پرورش و ساخت خانه های بهداشت در مناطق روستایی هزینه خواهد شد.
وی افزود: سالانه بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد تومان بابت سیگار بر کشور خسارت وارد می شود، ۴۰ هزار میلیارد تومان از محل سیگار به صورت مستقیم به کشور آسیب وارد می کند. حال می خواهیم با این افزایش مالیات اندک تنها ۴ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کنیم.بنابراین دلیل افزایش مالیات تنها برای جلوگیری از مصرف آن و بحث بهداشت و درمان است.
بازنشر از خبرفـوری

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


رشد تولید کارگاه های بزرگ صنعتی به ۱۰.۷ درصد رسید
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که نتایج مقدماتی محاسبات آماری این بانک نشان می‌دهد رشد سه ماهه سوم تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی حدود ۱۰.۷ درصد و رشد نه ماهه آن حدود ٨ درصد بوده است.

قدردانی از سرعت عمل گارد امنیت پرواز ‌سپاه در خنثی‌سازی هواپیماربایی پرواز ۳۳۴
سخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: مراتب قدردانی از زحمات ارزشمند گارد امنیت پرواز سپاه در حفاظت از جان مسافران، خدمه پرواز و خنثی‌سازی توطئه هواپیماربایی پرواز ۳۳۴ اعلام می‌کنیم.

واریز دو یارانه تا پایان سال آخرین مرحله یارانه کرونا کی واریز می‌شود؟
در دو هفته باقیمانده از اسفند ماه، دو یارانه به حساب مردم واریز می‌شود. یکی یارانه نقدی که هفته سوم اسفند به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود و دیگری یارانه معیشتی کرونا که موعد واریز آن هفته چهارم اسفند ماه است.

تصویب متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران در کمیسیون تلفیق
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از تصویب پیشنهاد خود در کمیسیون تلفیق مبنی بر متنتاسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران خبر داد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید