اکونومی نیوز / اجتماعی

شهرداری تهران به صورت مطلق از منابع عمومی کشور بی‌بهره ماند

کد خبر 87202 1399-11-05 16:17
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
عضو شورای شهر تهران گفت: تحقق ۷۳ درصد بودجه شهرداری تهران در شرایطی اتفاق افتاده است که شهرداری تهران به صورت مطلق از منابع عمومی کشور برای اداره شهر بی‌بهره بوده است.
شهرداری تهران به صورت مطلق از منابع عمومی کشور بی‌بهره ماند

به گزارش خبرگزاری مهر، سید حسن رسولی نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران پس از تقدیم لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری تهران، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه به شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شهردار با ۵ روز تاخیر بودجه را تقدیم شورا کردند، گفت: بر اساس قانون تا پایان دی ماه بودجه شهر تهران باید به شورا تقدیم می‌شد.
رسولی در ادامه با تقدیر و تشکر از مجموعه مدیریت شهری پایتخت ادامه داد: طی یک سال گذشته و در شرایط سخت کرونایی دو بسته محرک اقتصادی تصویب شد که به واسطه آن می‌توانیم به شهروندان تهرانی این اطمینان را بدهیم که تا پایان سال وقفه‌ای در اداره نسبی قابل قبول شهر نخواهیم داشت.
خزانه‌دار شورا با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته تحت شرایط کرونا درآمدها به شدت کاهش و هزینه‌ها افزایش داشته است، افزود: تا به امروز از ۴۰ هزار میلیارد تومان بودجه سال ۹۹ که ۱۰ هزار میلیارد تومان متعلق به شرکت‌ها و ۳۰ هزار میلیارد تومان هم به خود شهرداری اختصاص داشت، تقریباً ۷۳ درصد با وجود شرایط کرونا تحقق یافته است. رسولی ادامه داد: امیدوارم با قولی که شهرداری تهران و سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی داده است با فعال کردن تحقق بودجه غیرنقد تا پایان اسفند تحقق بودجه را به مرز ۹۰ درصد برسانیم. به نظر من درمقایسه با عملکرد دولت موفقیت بی‌نظیری است و این در شرایطی است که به صورت مطلق شهرداری تهران از منابع عمومی کشور برای اداره شهر بی‌بهره بوده است.
رسولی با بیان اینکه حتی یک دستگاه اتوبوس توسط وزارت کشور به نمایندگی دولت به ناوگان شهری اضافه نشده است افزود: حتی یک یورو ارز برخلاف وظیفه تامین ۵۰ درصدی هزینه‌های ارزی به سیستم مترو داده نشده است. حتی حق مسلم شهرداری تهران از محل ۶۰ درصد درآمدهای ناشی از وصول جرایم راهنمایی و رانندگی طبق ماده ۲۳ هنوز به حساب شهرداری واریز نشده است. همه این مسائل به این معنا است که ما نه تنها از دولت کمکی دریافت نکردیم بلکه حتی مطالبات ما توسط آقای دکتر نوبخت، وزیر اقتصاد و رئیس خزانه بلوکه شده است. در چنین شرایط این عملکرد که نشان‌دهنده همکاری نزدیک شورا و شهرداری است قابل تقدیر است.
نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورا ادامه داد: ما بودجه ۱۴۰۰ را یک ماهه در کمیسیون برنامه بودجه و سایر کمیسیون‌ها بررسی خواهیم کرد و مطابق با عملکرد سال ۹۹، تلاش خواهیم کرد برای بودجه سال ۱۴۰۰ که ۵ دوازدهم آن در طول دوره پنجم شواری شهر است، بودجه واقع بینانه قابل تحقق و متعادلی را داشته باشیم.

کلمات کلیدی » کرونا | یورو | مرز | تهران | دولت | مردم | وزیر | وزارت | اقتصاد |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


رشد ۴۰ درصدی کشفیات موادمخدر در دوران کرونا
نماینده ایران در دفتر سازمان ملل گفت: به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، کشفیات جهانی موادمخدر افت داشته است اما کشفیات موادمخدر توسط ایران نه تنها کاهش نیافته است بلکه رشد ۴۰ درصدی هم داشته است.

وجود ۱۹۷ فقره پرونده به دلیل عدم آشنایی متجرمان با قوانین
معاون حقوقی قوه قضائیه گفت: برخی مترجمان رسمی متأسفانه حتی پس از ۲۰ سال سابقه شغلی با این قوانین آشنایی لازم ندارند و رسیدگی به ۱۹۷ فقره پرونده تشکیل شده گواه این مدعا است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید