اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

اختصاص ردیف بودجه برای توسعه طرح‌های تجدیدپذیر در سال ۱۴۰۰

کد خبر 87150 1399-11-05 14:28
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
مدیرکل دفتر بودجه، تسهیل سرمایه‌گذاری و تجهیز منابع مالی ساتبا از اختصاص ردیف در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به‌عنوان یک روش جدید تامین منابع مالی توسعه طرح‌های تجدیدپذیر در کشور خبر داد.
اختصاص ردیف بودجه برای توسعه طرح‌های تجدیدپذیر در سال ۱۴۰۰

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، سجاد انجم‌شعاع، با اشاره به اولویت‌گذاریِ پرداخت مطالبات سرمایه‌گذاران حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، گفت: با پیگیری‌های انجام شده از سوی ساتبا، حمایت وزارت نیرو و دفتر امور انرژی سازمان برنامه و بودجه کشور برای فعال‌سازی منابع مالی تکلیف قانونی تبصره ۲ ماده ۶۱ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، ردیف درآمدی مربوطه با تصویب و تأیید دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ درج شد.
وی با بیان اینکه این سازمان تمامی پروژه‌های تجدیدپذیر را توسط بخش خصوصی به بهره‌برداری رسانده است، ادامه داد: به استناد ماده ۶۱ «قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی»، ساتبا به نمایندگی از وزارت نیرو موظف به عقد قرارداد بلندمدت خرید تضمینی از تولیدکنندگان غیردولتی برق از منابع تجدیدپذیر است و در این قانون منابع مالی مورد نیاز برای ایفای تعهدات سازمان ساتبا پیش‌بینی شده است.
این مقام مسئول با اشاره به اجرایی نشدن صحیح این ماده قانونی از زمان تصویب قانون اصلاح الگوی مصرف تاکنون، تصریح کرد: بر اساس ساز و کارهای پیش‌بینی شده در این قانون، باید منابع مالی مورد نیاز برای خرید تضمینی برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر از طریق فروش به شبکه برق، ارزش سوخت صرفه‌جویی شده و عدم تولید آلاینده‌های زیست‌محیطی تأمین شود که متأسفانه هیچ کدام اجرایی نشده است.
مدیرکل دفتر بودجه، تسهیل سرمایه‌گذاری و تجهیز منابع مالی ساتبا از پیشنهاد سازوکار اجرایی تبصره ۲ ماده ۶۱ در لایحه ۱۴۰۰ برای نخستین بار خبر داد و گفت: با موافقت سازمان برنامه و بودجه این پیشنهاد ایجاد ردیف درآمدی تا سقف ۱,۵۰۰ میلیارد ریال به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است که در صورت تأیید و فعال شدن منابع مالی حاصل از این ظرفیت در بودجه سنواتی، زمینه مناسبی برای تأمین مالی طرح‌های تجدیدپذیر در سازمان ساتبا فراهم می‌شود.
وی افزود: در این صورت علاوه بر امکان دریافت منابع حاصل شده از محل تبصره مذکور طی سال‌های گذشته، بخشی از اعتبار لازم را برای توسعه و حمایت از برق تجدیدپذیر و همچنین تسویه تعهدات ایجاد شده در مقابل سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به‌دست می‌آید.

کلمات کلیدی » مجلس | وزارت | ریال |از پرونده ها بخوانید
» خبر خوب برای سربازان اعتبار حقوق سربازان در بودجه 1400 تامین شد
» صورتحساب عملکرد بودجه ۱۴۰۰ در شهر یور ماه ارسال می‌شود
مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


تملک واحدهای تولیدی به‌دلیل بدهی به بانک ها توجیهی ندارد
رییس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه تولیدکنندگان از سوی قوه قضاییه حمایت میدانی، علمیاتی و حقوقی می‌شوند، گفت: واحدی که در تملک بانک است یا باید توسط صاحب آن یا توسط خود بانک فعال شود.

دفاع کیسینجر از سیاست‌های ترامپ در خاورمیانه: فشار علیه ایران باید ادامه یابد
وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا سیاست‌های رئیس‌جمهور سابق این کشور در خاورمیانه را «درخشان» توصیف کرد و از رئیس‌جمهور کنونی کشورش خواست که این سیاست‌ها را ادامه داده و فشار علیه ایران را حفظ کند.

نسلی که فکر کند اگر ما بر سر کار بیاییم همه جا را گلستان می کنیم، درست نیست
یادگار امام (ره) گفت: اگر کسی فکر کند یک تنه می تواند همه مشکلات را حل کند و یا نسلی فکر کند اگر ما بر سر کار بیاییم همه جا را گلستان می کنیم، درست نیست.

 تحریم‌ها نباید تا بازگشت ایران به تعهداتش رفع شوند او از ترور سردار سلیمانی حمایت کرد
گزینه دولت آمریکا برای تصدی سمت معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاسی گفت که واشنگتن نباید تحریم‌ها علیه ایران را تا زمان بازگشت این کشور به تعهداتش در برجام رفع کند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید