اکونومی نیوز / تکنولوژی

عمق دریاچه قمر تایتان ۳۰۰ متر است

کد خبر 87064 1399-11-05 11:45
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
بررسی اطلاعات ماموریت کاسینی نشان داد روی قمر تایتان دریاچه ای قرار دارد که عمق آن بیش از۳۰۰ متر است. قبلا تصور می شد عمق دریاچه ۳۵ متر است.
عمق دریاچه قمر تایتان ۳۰۰ متر است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپیس مأموریت کاسینی ناسا به سیاره زحل ۳ سال پس از اتمام، هنوز هم اطلاعات علمی ارزشمندی برای کارشناسان فراهم می‌کند.
اطلاعات یکی از آخرین گذرهای این کاوشگر از کنار قمر تایتان نشان می‌دهد دریاچه عظیمی به نام «کراکن میر» که روی سطح سیاره واقع شده، عمقی بیش از ۳۰۰ متر دارد. چنین عمقی حدوداً معادل ارتفاع ساختمان کرایسلر در نیویورک است. در حقیقت این دریاچه چنان عمیق است که رادار کاسینی نتوانسته انتهای عمق آن را بررسی کند.
در سال ۲۰۱۴ میلادی اطلاعات اولیه نشان داده بود دریاچه مذکور ۳۵ متر عمق دارد اما نتایج تازه آشکار شده نشان می‌دهد عمق آن ۱۰ بار بیشتر از تخمین‌های اولیه است.
درک عمق و ترکیب دریاچه به تدریج اطلاعات بیشتری درباره ترکیبات شیمیایی قمر مرموز تایتان فراهم می‌کند. این سیاره تعداد زیادی دریاچه متان و اتان دارد. اهمیت کراکن میر به دلیل وسعت آن است. اگر این دریاچه روی زمین قرار داشت، تمام ۵ دریاچه بزرگ آمریکای شمالی را در بر می‌گرفت.
والریو پوگیالی محقق ارشد این پژوهش در دانشگاه کرنل می‌گوید: کراکن میر فقط یک نام نیست و ۸۰ درصد از مایعات سطح این قمر را در خود جای داده است.


کلمات کلیدی » آمریکا | طلا | دانشگاه |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژی


مصوبه مجلس: وزارت ارتباطات مکلف به اجرای شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال ۱۴۰۰ است
آذری جهرمی در کانال خود نوشت: وزارت ارتباطات مکلف است تا پایان سال ۱۴۰۰ شبکه ملی اطلاعات را «اجرا» کند. این خلاصه یک بند از مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ است.

تامین امنیت غذایی با «بیوتکنولوژی سبز» / رونق کشاورزی با بازگشت «گیاهان فراموش شده»
رئیس بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: «بیوتکنولوژی سبز» می‌تواند با ارائه راهکارهای فناورانه به تأمین امنیت غذایی کشور کمک کند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید