اکونومی نیوز / اجتماعی

نان یا هوا ؟! قانونی که اقتصاد را به تعطیلی می‌کشد!

کد خبر 85725 1399-11-01 10:03
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
«هوای پاک» یا «برق و صنعت و حمل و نقل و اشتغال»! این تنها حق انتخابی است که برای مردم کلان‌شهرها وجود دارد و آن‌طور که رئیس سازمان محیط‌زیست گفته، گویا حالاحالا نمی‌توان گزینه دیگری برای انتخاب به آن‌ها پیشنهاد کرد.
نان یا هوا ؟!  قانونی که اقتصاد را به تعطیلی می‌کشد!


«عیسی کلانتری» روز گذشته در مراسم رونمایی از برنامه جامع اقدام ملی کاهش آلودگی هوای کلان شهرها، آمارها و حرف های تلخی داشت که امید به داشتن هوای پاک در کلان شهرها را کم رنگ کرد:
70 درصد اقتصاد تعطیل می شود

* باید شرایط کشور را در نظر بگیریم؛ واقعیت این است که اگر قانون هوای پاک اجرایی شود ۷۰ درصد اقتصاد تعطیل می شود.
* دو سوم از علت آلودگی هوا به موتورهای گازوئیل سوز و صنایعی برمی گردد که از مازوت استفاده می کنند.
* نمی توانیم بگوییم چون تولید برق آلایندگی به همراه دارد، برق نداشته باشیم.
* اکنون سه میلیون موتورسیکلت کاربراتوری در تهران وجود دارد که برابر 15 میلیون خودروی فرسوده آلایندگی دارد؛ اما نمی توانیم مانع تردد آن ها در سطح شهر شویم و از سوی دیگر هم امکان تعویض آن ها نیست.
* به گفته خود خودروسازان پس از چندین سال پژوهش، تازه می توانیم به خودروهای استاندارد امروز دنیا برسیم، بر همین اساس داشتن خودروی بدون آلایندگی در کشور 15 تا 20 سال دیگر زمان می برد.
نوسازی ناوگان  پول  می خواهد
* حداقل باید ۴۰۰ هزار کامیون سنگین از رده خارج شود. این ها به علت فرسودگی اجازه ورود به تهران و برخی کلان شهرها را ندارند، به همین دلیل به شهرستان ها سرازیر شده اند و بعد از مدتی در آن جا هم اثر خود را خواهند گذاشت.
 * از ۶۵۰۰ اتوبوس تهران حدود ۴۰۰۰ اتوبوس اسقاطی است.
* قرار بود 70 هزار کامیون و 6 هزار اتوبوس اسقاطی جایگزین شود اما نتوانستیم چون درآمد ارزی نداشتیم. باید برای جایگزینی کامیون ها هفت میلیارد دلار و برای جایگزینی اتوبوس ها
 یک میلیارد دلار اختصاص پیدا کند.
* به دلیل تحریم ها، دولت نتوانست به وظایف خود عمل کند. تقریبا نوسازی همه موارد از جمله ناوگان حمل و نقل و صنعت باقی ماند و پیش نرفت.
* پول های ایران در کره جنوبی، هند، ترکیه و سایر کشورها بلوکه شده است و نمی دهند. بخش عمده ای از مشکلات هوای پاک به مشکلات ارزی بازمی گردد.
* در صورت عدم سرمایه گذاری برای هوای پاک، هوای ناپاک خواهیم داشت.
آن روی سکه
این که صحبت های رئیس سازمان محیط زیست چقدر دقیق و منطقی است، نیاز به بحث کارشناسی دارد، اما باید آن روی سکه را هم دید. چندروز قبل بود که دکتر «عباس شاهسونی»، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اطلاعاتی نگران کننده درباره تاثیرات آلودگی هوا بر سلامت منتشر کرد که حاصل پژوهش های انجام شده در این زمینه است:
سالانه 41 هزار و 700 مرگ زودرس
*  مواجهه طولانی مدت با ذرات معلقPM2.5در کشور، سالانه باعث بروز ۴۱ هزار و ۷۰۰ مورد مرگ زودرس می شود.
* مجموع سال های عمر از دست رفته به علت مواجهه طولانی مدت با ذرات معلقPM2.5 (یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا) در ۲۵ شهر منتخب کشور، به طور میانگین برابر با ۴۸۶ هزار و ۲۸۹ سال و هزینه اقتصادی مرگ های منتسب به آلودگی هوا ۵ هزار و۷۸۰ میلیون دلار است.
* میانگین غلظت ذرات معلقPM2.5در کشور بیش از۸/۳ برابر رهنمود سازمان جهانی بهداشت است.
* هزینه های سلامت (مرگ و بیماری) آلاینده ذرات معلقPM2.5در شهر تهران سالیانه ۶/۲ میلیارد دلار است.
افزایش سکته های مغزی و ... 
* مواجهه با آلودگی هوا باعث ۶ تا ۱۵ درصد افزایش موارد ابتلا به کووید_۱۹ می شود.
* ۲۶ درصد مرگ های ناشی از سکته مغزی، ۲۰ درصد از مرگ های ناشی از بیماری های نارسایی قلبی، ۱۹درصد مرگ های ناشی از سرطان ریه،  ۲۰ درصد مرگ های ناشی از دیابت، ۳۰ درصد مرگ های ناشی از عفونت های تحتانی دستگاه تنفسی و ۴۰  درصد مرگ های ناشی از بیماری های مزمن انسداد ریوی منتسب به مواجهه طولانی مدت با آلودگی هوای آزاد است.
* سایر پیامدهای احتمالی سلامتی شامل اثرات متابولیکی(دیابت)، تصلب شرایین(گرفتگی عروق)، اختلال در رشد عصبی و ریه کودکان و حتی ارتباط با بیماری های تخریب عصبی است.
این یا آن؟
حالا انتخاب ما باید کدام باشد؟ حرف های رئیس سازمان کلانتری درباره غیرممکن بودن اجرای قانون هوای پاک را بپذیریم و به خاطر صنعت و اشتغال و حمل و نقل، ریه هایمان را با آلودگی هوا سازگار کنیم! یا برای حفظ جانمان و پایین آوردن مرگ های ناشی از آلودگی هوا، حاضر شویم با آلاینده ها ستیز کنیم. البته آن طور که رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس می گوید، راه سومی هم وجود دارد: اجرای قانون هوای پاک با نگاه به توان داخلی.
قانون هوای پاک قابل اجراست اگر...
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس در گفت وگو با خراسان می گوید:«ما درداخل کشور توان فنی اصلاح بسیاری از آلاینده ها از جمله صنایع را داریم و حتی در حوزه خودروسازی هم تا حدودی این کار انجام شدنی است».«سمیه رفیعی» می افزاید: «باید فضا را برای حضور شرکت های دانش بنیان و فکرهای خلاق و جوان بازکنیم تا ایده های کارشناسی آن ها به کار گرفته شود،با این کارخیلی از مسائل حل و فصل خواهدشد و قانون هوای پاک هم اجرایی می شود.رفیعی درباره نظارت های مجلس بر روند اجرای قانون هوای پاک و برخورد با دستگاه های اجرایی کم کار در این حوزه هم می گوید: «نظارت های مجلس دقیق، کارشناسی و شفاف خواهد بود و نتایج آن را هم به مردم اعلام خواهیم کرد».
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » ایران | دلار | ارز | طلا | ترکیه | تهران | خودرو | مجلس | مردم |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


رمز بهبود دستخط کودکان
محققان کشور در پژوهش جالبی که روی کودکان پیش‌دبستانی انجام داده‌اند، روش‌هایی را برای بهبود دست خط و درست‌نویسی چنین کودکانی ارائه کرده‌اند که می‌تواند در ارتقای مهارت‌های یادگیری آنان مؤثر باشد.

از هاریسون سوزی تا عوارض واهی برای واکسن کرونا
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: عده‌ای عامدانه با بیان این دست سخنان می‌خواهند بین علم و دین جدایی و تفرقه ایجاد کنند. موضع وزارت بهداشت در مقابل این افراد مشخص است و اعتماد اکثر مردم به جامعه پزشکی بالا است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید