اکونومی نیوز / تکنولوژی

تبدیل ریزپلاستیک ها به دی اکسیدکربن و آب

کد خبر 85518 1399-10-30 16:52
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
محققان کانادایی برای اولین بار روشی را برای تبدیل ریز پلاستیک‌ها به دی اکسیدکربن و آب ابداع کرده‌اند که موجب کاسته شدن از حجم این ماده آلاینده می‌شود.
تبدیل ریزپلاستیک ها به دی اکسیدکربن و آب

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، ریز پلاستیک‌ها به علت حجم کم به سختی قابل جمع‌آوری و خنثی کردن هستند و پخش آنها در آب باعث انتقال آلودگی‌های فراوانی به انسان‌ها و حیوانات می‌شود. از همین رو، پژوهشگران بر روی فناوری‌های مبتنی بر نابودی یا تبدیل ریز پلاستیک‌ها متمرکز شده‌اند.
بخش عمده‌ای از این ریز پلاستیک‌ها متشکل از فیبرهای نازکی هستند که از الیاف مصنوعی یا خشکشویی ها وارد سیستم فاضلاب شده و در نهایت وارد رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها می‌شوند. برای نابودی این فیبرها و متلاشی کردن ریز پلاستیک‌ها از روشی موسوم به اکسیداسیون الکترولیتی برای تولید رادیکال‌های هیدروکسیل در فاضلاب استفاده می‌شود. این رادیکال‌ها باعث تجزیه الیاف به دی اکسید کربن غیر سمی و مولکول‌های آب می‌شوند.
محققان می‌گویند با استفاده از این روش موفق به تجزیه ۹۸ درصد از ذرات پلی استرن معلق در فاضلاب شهری شده‌اند و قصد دارند فناوری یادشده را در آینده نزدیک به طور گسترده تجاری سازی کرده و به کار بگیرند.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژی


مصوبه مجلس: وزارت ارتباطات مکلف به اجرای شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال ۱۴۰۰ است
آذری جهرمی در کانال خود نوشت: وزارت ارتباطات مکلف است تا پایان سال ۱۴۰۰ شبکه ملی اطلاعات را «اجرا» کند. این خلاصه یک بند از مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ است.

تامین امنیت غذایی با «بیوتکنولوژی سبز» / رونق کشاورزی با بازگشت «گیاهان فراموش شده»
رئیس بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: «بیوتکنولوژی سبز» می‌تواند با ارائه راهکارهای فناورانه به تأمین امنیت غذایی کشور کمک کند.

تمام مدارک تحصیلی از سال ۸۵ در سامانه‌ استعلام ثبت شد
وزارت ارتباطات از جمع آوری و ثبت تمامی مدارک تحصیلی که از سال ۱۳۸۵ به بعد صادر شده است، در سامانه‌ استعلام مدارک تحصیلی خبر داد.

اسناد مربوط به آب، خاک، اقلیم و منابع طبیعی بررسی شد
اسناد مربوط به آب، خاک، اقلیم و منابع طبیعی در جلسه کمیسیون تدوین سند ملی امنیت غذایی دانش بنیان بررسی شد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید