اکونومی نیوز / تکنولوژی

توانایی راه رفتن به موش های معلول بازگشت

کد خبر 85017 1399-10-29 16:09
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
گروهی از محققان آلمانی پروتئینی ابداع کرده اند که پس از تزریق به موش های دچار آسیب نخاعی به آنان کمک کرد دوباره با پاهای عقبی شان راه بروند.ش
توانایی راه رفتن به موش های معلول بازگشت

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، محققان آلمانی در تحقیقی جدید توانسته‌اند توانایی راه رفتن در موش‌های معلول (به دلیل جراحت نخاع) را احیا کنند. این محققان یک پروتئین سیگنال دهنده ابداع و آن را به مغز حیوان تزریق کردند تا سلول‌های عصبی را تحریک کند تا دستورالعمل ساخت پروتئین را باز تولید کنند و به اشتراک بگذارند.
جراحت‌های نخاعی معلول کننده هستند. فیبرهای عصبی (آکسون یا آسه) آسیب دیده نمی‌توانند سیگنال‌ها را بین مغز و ماهیچه منتقل کنند که این امر بیشتر اوقات به معلولیت اعضای پایینی بدن منجر می‌شود. علاوه بر آن فیبرهای عصبی نیز باز تولید نمی‌شوند.
محققان دانشگاهRUB آلمان سعی کردند فیبرهای عصبی آسیب دیده را با پروتئینی درمان کنند که hIL_6 نامیده می‌شود. همانطور که نام پروتئین نشان می‌دهد این یک نسخه مصنوعی از یک پپتید طبیعی است که برای تحریک بازتولید سلول‌های عصبی دستکاری شده است.
دیتمار فیشر یکی از مؤلفان این پژوهش می‌گوید: این یک سیاتوکین طراحی شده است یعنی به طور طبیعی در طبیعت وجود ندارد و باید با مهندسی ژنتیک تولید شود.
محققان این پروتئین را روی موش‌هایی آزمایش کردند که دچار آسیب نخاعی بودند و قابلیت‌های پاهای عقبی آنها از بین رفته بود.
چند هفته پس از تنها یک تزریق، موش‌ها قابلیت راه رفتن با پاهای عقبی خود را یافتند.

کلمات کلیدی » درمان |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژی


مصوبه مجلس: وزارت ارتباطات مکلف به اجرای شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال ۱۴۰۰ است
آذری جهرمی در کانال خود نوشت: وزارت ارتباطات مکلف است تا پایان سال ۱۴۰۰ شبکه ملی اطلاعات را «اجرا» کند. این خلاصه یک بند از مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ است.

تامین امنیت غذایی با «بیوتکنولوژی سبز» / رونق کشاورزی با بازگشت «گیاهان فراموش شده»
رئیس بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: «بیوتکنولوژی سبز» می‌تواند با ارائه راهکارهای فناورانه به تأمین امنیت غذایی کشور کمک کند.

تمام مدارک تحصیلی از سال ۸۵ در سامانه‌ استعلام ثبت شد
وزارت ارتباطات از جمع آوری و ثبت تمامی مدارک تحصیلی که از سال ۱۳۸۵ به بعد صادر شده است، در سامانه‌ استعلام مدارک تحصیلی خبر داد.

اسناد مربوط به آب، خاک، اقلیم و منابع طبیعی بررسی شد
اسناد مربوط به آب، خاک، اقلیم و منابع طبیعی در جلسه کمیسیون تدوین سند ملی امنیت غذایی دانش بنیان بررسی شد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید