اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه

مردم امسال ۴۰ درصد بیشتر پول در بانک ها سپرده کردند

کد خبر 83401 1399-10-24 15:09
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
میزان سپرده‌ها و تسهیلات بانکی تا پایان مهر امسال نسبت به سال گذشته معادل ۴۰.۷ و  ۴۲.۸ درصد افزایش یافته است.
مردم امسال ۴۰ درصد بیشتر پول در بانک ها سپرده کردند


براساس گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک ها و مؤسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان مهر سال جاری، مانده کل سپرده ها به رقم ۳۳۳۸ هزار میلیارد تومان رسیده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال گذشته معادل ۴۰.۷ و ۲۲.۹ درصد افزایش را نشان می دهد.   همچنین، بالاترین مبلغ سپرده ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۸۱۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان و کم ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۸۲۰۰ میلیارد تومان است.
علاوه براین، مانده کل تسهیلات در این زمان ۲۴۱۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال گذشته معادل ۴۲.۸ و ۲۵ درصد افزایش داشته است.
طبق این گزارش، بیش ترین مبلغ تسهیلات نیز مربوط به استان تهران با مانده ۱۵۵۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و کم ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۸۲۰۰ میلیارد تومان است.
نسبت تسهیلات به سپرده ها بعد از کسر سپرده قانونی ۷۹.۸ درصد است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال قبل، به ترتیب ۰.۲ و ۰.۴ واحد درصد افزایش را نشان می دهد که نسبت مذکور در استان تهران ۹۳.۴ درصد و استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۱۲.۴  درصد است.
در این گزارش، یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت ها و مؤسسات تولیدی سایر استان ها در استان تهران بیان شده و عمده فعالیت های بانکی آنها از طریق شعب بانک ها و مؤسسات اعتباری استان تهران انجام می شود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » بانک | بانک مرکزی | تهران | قم | تومان | تسهیلات |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید