اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

سهم ۳۰ درصدی پتروشیمی ها از صادرات غیرنفتی/از متقاضیان خوراک حمایت می کنیم

کد خبر 83011 1399-10-23 17:19
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: حدود ۳۰ درصد بازار در حوزه صادرات غیرنفتی در اختیار پتروشیمی‌هاست، ضمن اینکه سال گذشته نزدیک ۱۵ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم.
سهم ۳۰ درصدی پتروشیمی ها از صادرات غیرنفتی/از متقاضیان خوراک حمایت می کنیم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، بهزاد محمدی، درباره وجود انتقادهایی مبنی بر اینکه شرکت‌های پتروشیمی به اسم اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به هلدینگ‌های وابسته به دولت واگذار شده‌اند و این شرکت‌ها در انحصار خصولتی‌ها هستند، توضیح داد: به‌یقین درِ صنعت پتروشیمی به روی همه سرمایه‌گذاران باز است و هر سرمایه‌گذاری که برای توسعه طرح‌ها سرمایه و ایده دارد می‌تواند به شرکت ملی صنایع پتروشیمی مراجعه کند و ما خوراک در اختیار آنها قرار می‌دهیم و حمایت شأن می‌کنیم.
حمایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی
وی ادامه داد: در ۱۰ سال گذشته واگذاری‌ها به هلدینگ‌های دولتی و خصولتی بیشتر بوده، زیرا آن زمان مسئله خرید پتروشیمی‌ها از سوی بخش خصوصی مطرح نبود، بنابراین بیشتر هلدینگ‌های خصولتی برای خرید شرکت‌های پتروشیمی مراجعه می‌کردند، اما امروز درها به‌طور کامل برای توسعه این صنعت باز است و شرکت ملی صنایع پتروشیمی به‌عنوان متولی توسعه صنعت پتروشیمی آمادگی دارد از سرمایه‌گذاران حمایت کند.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی درباره انتقادهایی مبنی بر وجود فضای رقابتی ناسالم میان شرکت‌های پتروشیمی خصولتی و خصوصی، اظهار کرد: هر شرکت خصوصی یا دولتی تنها با تولید محصولات باکیفیت در بازار مطرح خواهد شد. برای نمونه بسیاری از هلدینگ‌های خصوصی بسیار هوشمندتر و با سود سرشارتری در حال فعالیت هستند، زیرا رشد آنها به دولتی یا خصوصی بودنشان ارتباطی ندارد، در واقع هر شرکتی محصول با کیفیت‌تری تولید کند در بازار داخلی و خارجی موفق‌تر است.
محمدی با اشاره به نگاه شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای جلوگیری از خام‌فروشی، گفت: خام‌فروشی شعار نیست، مفهومی بسیار مهم است که فقط با توسعه هوشمند می‌توان از مسیر تنها تولید محصولات اولیه نفت و گاز به سمت تولید محصولات پرارزش پتروشیمی حرکت کرد.
۳۰ درصد بازار صادرات غیرنفتی در اختیار پتروشیمی‌ها
وی عنوان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در انتهای سال ۱۴۰۵ معادل ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت‌خام در روز، مصرف خوراک در حوزه پتروشیمی خواهد بود که این مهم اتفاق مهمی در مسیر توسعه کشور است.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه صنایع پتروشیمی در حوزه صادرات غیرنفتی نقش نخست را در کشور دارند، گفت: حدود ۳۰ درصد بازار در حوزه صادرات غیرنفتی در اختیار پتروشیمی‌هاست، همچنین سال گذشته نزدیک ۱۵ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم که ۱۰ میلیارد دلار آن حاصل از صادرات خارجی و ۵ میلیارد دلار حاصل از فروش داخلی بود.

کلمات کلیدی » دلار | ارز | نفت | بازار | مهران محمدی | صادرات | دولت | وزیر |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


حقوق کارمندان ۲۵ درصد افزایش می‌یابد
عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس، حقوق کارکنان کشوری و لشکری در سال آینده ۲۵ درصد افزایش پیدا می‌کند.

بازار ارز در چه وضعیتی به سر می‌برد؟
اقتصاد کلانایرنا نوشت: با وجود روان بودن جریان خرید و فروش در بازار امروز ارز، دلالان نسبت به آینده قیمت‌ها تردید داشته و منتظر تحولات مربوط به سیاست خارجی بودند تا ببینند که چه اتفاقی رخ خواهد داد، هر چند که به نظر آنها احتمال افت بیشتر قیمت‌ها وجود دارد.

نرخ تورم دی ماه به ۳۲.۳ درصد رسید/ تورم ماهانه کاهشی شد
مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم سالانه دی ماه به ۳۲.۲ و نرخ تورم ماهانه دی ماه به ۱.۸ درصد رسیده است.

آمادگی نسل نو تأسیسات تقویت فشار گاز برای عبور از فصل سرما
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران از آمادگی کامل نسل نو تأسیسات تقویت فشار گاز برای عبور از فصل سرما خبر داد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید