اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

وال استریت ژورنال: اقتصاد ایران راه بقا زیر تحریم‌های آمریکا را پیدا کرده است

کد خبر 76977 1399-10-06 09:40
زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه
شرکت‌های ایرانی به طور فزاینده‌ای در حال تولید انواع کالاهایی هستند که ایران مدتهاست از خارج وارد کشور کرده است و شرکت‌های کوچک‌تر حتی در حال رشد بوده و به استخدام نیروی کار روی آورده‌اند.
وال استریت ژورنال: اقتصاد ایران راه بقا زیر تحریم‌های آمریکا را پیدا کرده است


روزنامه آمریکایی "وال استریت ژورنال" آمریکا با انتشار گزارشی از وضعیت اقتصاد ایران در ۳ سال گذشته، نوشت اقتصاد ایران خود را با تحریم ها منطبق کرده و با وجود سختی های ناشی از تحریم ها، حتی در برخی زمینه ها شاهد رشد کسب و کار ها بوده است.
 این روزنامه آمریکایی در گزارشی نوشت: ایران با وجود تاثیرپذیری از تحریم های آمریکا، راه نجاتی برای اقتصاد داخلی پیدا کرده است.
مجموعه اقتصاد ایران در واکنش به بیش از ۲ سال تحریم های ایالات متحده، با انعطاف پذیری در اقتصاد داخلی بزرگ کشور، راه هایی را برای رشد و بقا یافته است.
شرکت های ایرانی به طور فزاینده ای در حال تولید انواع کالاهایی هستند که ایران مدتهاست از خارج وارد کشور کرده است و شرکت های کوچک تر حتی در حال رشد بوده و به استخدام نیروی کار روی آورده اند. طبق آمارهای دولت ایران، درآمد ناخالص صنعت غیرنفتی ایران در چند سال گذشته ۸۳ درصد رشد کرده است و از بخش انرژی آسیب دیده با تحریم، پیشی گرفته است.
رئیس بانک مرکزی ایران در ماه دسامبر گفت که اقتصاد این کشور از مارس تا اواسط سپتامبر ۲۰۲۰ بیش از ۱.۳ درصد رشد کرده است که بیشتر ناشی از افزایش تولید داخلی است.
"محسن توکل" کارشناس تحریم ها در اندیشکده " شورای آتلانتیک" آمریکا در این باره می گوید: "حتی اگر تحریم ها کل صادرات نفت ایران را قطع کند، اقتصاد این کشور می تواند به حیات خود ادامه دهد."
اقتصاد داخلی تقویت شده، قبل از آغاز به کار دولت بایدن، به ایران آزادی عمل می دهد، زیرا بایدن گفته است اگر ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد، به این توافق خواهد پیوست و برخی تحریم ها را لغو خواهد کرد.
ایران در واکنش به خروج یکجانبه آمریکای ترامپ از برجام، غنی سازی هسته ای را تسریع کرده و در اوایل ماه جاری قانونی را برای محدود کردن دسترسی بازرسان هسته ای تصویب کرد. "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران از ایالات متحده خواسته است قبل از اینکه به فکر مذاکره دوباره درباره بازگشت به برجام، به تعهدات قبلی خود در توافق هسته ای پایبند باشد.
ایالات متحده آمریکا مدتهاست که از قدرت دلار و دسترسی به سیستم انتقال بین بانکی جهانی به عنوان ابزاری برای دستیابی به اهداف سیاست خارجی در کشورهایی مانند کره شمالی استفاده کرده است. در مورد ایران، دولت ترامپ برای خفه کردن اقتصاد این کشور و وادار کردن مقامات تهران به مذاکره مجدد با آمریکا، سیاست "فشار حداکثری" را به کار گرفته است. با این حال، در برخی از زمینه ها، اقتصاد ایران در حال انطباق خود با تحریم ها و قطع ارتباط با تجارت بین الملل است.
به عنوان مثال، پس از آنکه تحریم های آمریکا باعث شد شرکت لوازم آرایشی فرانسوی "لوریال" در سال ۲۰۱۸ مذاکرات خرید با شرکت ایرانی "زرسیما نامی رسا" را کنار بگذارد، این شرکت ایرانی پس از تحریم ها خط تولید محصولات خود را راه اندازی کرد و از آن پس جایگزین نام تجاری "لوریال" در بسیاری از آرایشگاه های تهران شده است.
"حسن اسکویی"  مدیرعامل شرکت ایرانی "زرسیما نامی رسا" گفت: "تحریم ها برای ما ایده مناسبی بود." این شرکت گفته که  با راه اندازی خط تولید داخلی، حدود ۴۵۰ کارگر را به استخدام در آورده است.
شرکت سازنده لوازم خانگی ایرانی "پاکشوما" نیز از جدایی رقبای بسیار بزرگتر کره جنوبی مانند "ال جی الکترونیکس" و" سامسونگ" به نفع خود استفاده کرده است. این شرکت ایرانی پس از تحریم ها اولین ماشین ظرفشویی تولید داخل به نام "ژوزفین" را تولید کرده است. به گفته "مهرداد نیکزاد" مدیر بازاریابی این شرکت ایرانی، فروش ماشین های ظرفشویی و ماشین لباسشویی تولیدی این شرکت طی دو سال گذشته ۴۰ و ۵۵ درصد افزایش یافته است و این امر به این شرکت اجازه می دهد ۶۰۰ کارگر جدید استخدام کند.
در مرکز خرید بزرگ " ایران مال" در تهران  هم  که در سال ۲۰۱۸ افتتاح شده، برندهای خارجی مانند "آدیداس" ، "بنتون "و .. با برندهای داخلی جایگزین شده اند.
شرکت های کوچک و متوسط ایرانی طی ۲ سال گذشته تولیدات داخلی ایران را رشد داده اند. هفته گذشته معاون رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت که حدود هزار شرکت از این دست، بیش از ۱۷ هزار شغل جدید ایجاد کرده اند. طبق گفته این سازمان، شرکت های کوچک و متوسط ایرانی حدود ۹۲ درصد از بنگاههای تولیدی ایران و ۴۵ درصد از مشاغل صنعتی این کشور را تشکیل می دهند. طبق آمار دولت، بیکاری ایران در دهه گذشته از ۱۲.۳ درصد به ۹.۵ درصد کاهش یافته است.
دولت ترامپ از تحریم ها به عنوان سلاحی برای ایجاد تغییر در ایران، ونزوئلا و روسیه استفاده کرده است. با این حال، با توجه به اینکه این دولت ها از اجابت خواسته های واشنگتن خودداری می کنند، دولت بایدن باید درباره تمدید این تحریم ها تصمیم گیری کند.
در ماه های اخیر ایران در دور زدن تحریم های نفتی ایالات متحده هم بهتر عمل کرده است. به دنبال تصمیم ترامپ به خروج از برجام  اکثر شرکت های حمل و نقل و خریداران نفت تجارت با ایران را متوقف کردند؛ پس از آن واشنگتن محموله های نفت خام ایران را تحریم کرد. به گفته بازرگانان، ایران تخفیف های عمده  و چشمگیری به خریداران نفت خود می دهد. طی این مدت مشتریان جدیدی نیز برای نفت خام ایران پیدا شده اند، به ویژه اینکه طی ماه های گذشته در اثر بحران کرونا بسیاری از اقتصادهای آسیایی از جمله چین عقبگرد داشته اند.
"مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا ماه گذشته با بیان اینکه این تحریم ها علیه ایران موثر بوده، افزود: ایران از بهار سال ۲۰۱۸  تا کنون در اثر تحریم ها از درآمد ۷۰ میلیارد دلاری نفتی محروم شده است. وزارت خزانه داری آمریکا از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.
مقامات آمریکایی گفته اند که آنها معتقدند اقتصاد ایران صدمات جدی از تحریم ها دیده و طی این مدت تنها قادر بوده زنده بماند؛ آنها به کاهش ذخائر ارزی ایران و سقوط ارزش واحد پول ایران اشاره دارند. آنها همچنین می گویند که مقامات ایران آمار درستی نمی دهند و میزان واقعی خسارت اقتصادی خود ناشی از تحریم ها را پنهان می کنند.
با این حال، اقتصاددانان و موسسات اقتصادی خارجی مانند "بانک جهانی" و "صندوق بین المللی پول" از آمار دولتی ایران به عنوان مبنایی برای تحلیل اقتصاد  این کشور استفاده می کنند.
واحد پول ایران از اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی ۸۵ درصد کاهش یافته است، در حالی که تورم بیش از ۳۰ درصدی مایحتاج روزمره را برای ایرانیان گران کرده است. در آبان ماه سال گذشته در اثر اعتراضات داخلی در ایران صدها نفر کشته و زخمی شدند.
طبق گزارش بانک جهانی فقر داخلی در ایران تشدید شده و درصد مردم زیر خط فقر  ایران (با داشتن درآمد ۵.۵ دلار در روز) از ۸ درصد در سال ۲۰۱۱ به بیش از ۱۳ درصد در سال ۲۰۱۹ رسیده است.
"جواد صالحی اصفهانی" استاد اقتصاد در دانشگاه " ویرجینیاتک"،معتقد است: "افزایش اشتغال الزاما به درآمد بالاتر تبدیل نمی شود.. (در ایران) فقر در حال افزایش است و من مطمئن هستم که دولت از این موضوع آگاه و نگران است."
همه گیری بیماری کووید۱۹ هم مزید بر علت شده و برای مثال مرزهای ایران با کشور همسایه عراق را تعطیل کرده و تجارت با چین نیز محدود شده و به این ترتیب دو مقصد اصلی صادرات ایران را کاهش داده است. طبق آمارهای اداره گمرک ایران این امر منجر به کاهش ۲۵ درصدی صادرات غیرنفتی نسبت به سال مالی قبل شده است.
برخی از تولیدکنندگان بزرگ ایران که متکی به مواد اولیه وارداتی هستند و صادرات ندارند، شرایط سخت تری را تجربه کرده اند. برای مثال تولید صنعت بزرگ خودروسازی ایران از ۱.۴ میلیون خودرو در سال ۲۰۱۷ به ۷۷۰ هزار دستگاه در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته است.
"امید غلامی فر" ، بنیانگذار "سِرک لند اینوِست" مستقر در سوئد، متخصص در سرمایه گذاری در ایران، معتقد است: "اگرچه بعید است تقاضای خرید خانواده ها در مواقع بحرانی به سمت خرید خودروها سرازیر شود، اما تقاضای مصرف محصولات روزمره ثابت مانده است.. تقاضای کلی در اقتصاد ایران در شرایط سالمی است و به هر حال باید توسط منابعی تأمین شود."
غلامی فر در چهار شرکت ایرانی تولیدکننده کالاهای مصرفی سرمایه گذاری کرده است _ یک شرکت دارویی، یک خرده فروش مواد غذایی، یک شرکت بسته بندی صنعتی و یک شرکت مراقبت در منزل. او گفت: "همه شرکت هایی که سرمایه گذاری کردم از سال ۲۰۱۸ سالانه ۲۵ تا ۳۰ درصد فروش خود را افزایش داده اند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | ایران | آمریکا | روسیه | عراق | دلار | ارز | نفت | بازار |از پرونده ها بخوانید
» پاسخ شیائومی به تحریم آمریکا
» تحریم آستان قدس رضوی (ع) توسط آمریکا اهانت به اسلام است


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید