صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

چرا زنان بیشتر از مردان سکته مغزی می‌کنند؟

کد خبر 75500 1399-10-01 23:32
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
با اینکه سکته مغزی سومین دلیل مرگ و میر در بین بانوان است اما خیلی از زنان هیچ آگاهی‌ای از علائم و نشانه‌های هشدار دهنده آن ندارند.
چرا زنان بیشتر از مردان سکته مغزی می‌کنند؟


سکته مغزی به دلیل بسته شدن یا پاره شدن یک شریان مغزی رخ می دهد و باعث بروز عوارض کوتاه یا همیشگی می شود.
 بروز سکته مغزی در انسان ها دلایل زیادی می تواند داشته باشد اما سکته مغزی در زنان کمی خصوصی تر است و شامل موارد زنانه تری می شود. 
سکته مغزی چیست؟سکته مغزی یعنی بسته شدن یا پاره شدن یک شریان مغزی که به دلیل آن اختلال در گردش خون آن قسمت از مغز ایجاد شده و باعث بروز علائمی مثل اختلال در تکلم ، اختلال در راه رفتن و فلج نیمه بدن می شود. در هر سکته مغزی به طور متوسط ۱/۲ میلیارد سلول مغزی از بین می رود و اگر فرد فوت نکند معادل ۳۶ سال پیر می شود.
دلایل کلی سکته مغزی چیست؟علل بروز سکته مغزی بدون دسته بندی در زنان و مردان به این عوامل بستگی دارد:
وقتی فشار خون بالا می رود
وقتی کلسترول خون بیش از حد است
دیواره رگ های خونی به دلیل پلاکت های ساخته شده از چربی ضخیم و سخت شده باشد
وقتی وزن بیش از حد اضافه می شود
آپنه یا مسدود کننده خواب که یک نوع اختلال خواب است و در آن سطح اکسیژن متناوبا در طول شب افت می کند
بیماری قلبی عروقی، نارسایی قلبی، نقص قلبی، عفونت قلبی یا آهنگ غیر عادی قلب
دیابت می تواند یکی از دلایل سکته مغزی باشد
سیگار و قلیان هم می توانند عامل بروز سکته مغزی باشند
استفاده از داروهای مخدر مثل کوکائین و متامفتامین ها
رعایت نکردن رژیم غذایی سالم، غذاهای پرچرب و استفاده بیش از حد از فست فود و غذاهای فرآوری شده
ژنتیک؛ داشتن سابقه خانوادگی
استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری یا هورمون درمانی با قرص های حاوی استروژن
همه چیز درباره سکته مغزی در زنانتحقیقات نشان می دهد زنان بیشتر از مردان از سکته مغزی رنج می برند و مرگ و میر به دلیل این عارضه در زنان بیشتر از مردان است. پزشکان متخصص معتقدند زنان وقتی پا به سن می گذارند، با عوامل تشدید کننده سکته مغزی هم روبه رو می شوند. این عوامل تشدید کننده سکته مغزی به شرح زیر است:
شروع دوران قاعدگی قبل از ۱۰ سالگی
یا ئسگی قبل از ۴۵ سالگی
فشار خون بالامحققان معتقدند فشار خون بالا در زنان یکی از مهم ترین عوامل سکته مغزی است. هر چه فشار خون بالا را پایین بیاورید احتمال بروز سکته مغزی را هم کم کرده اید. بهترین راه برای کاهش سکته مغزی تغذیه سالم، ورزش و دوری از استرس و اضطراب است. این فشار خون بالا با فشار خون بارداری متفاوت است.
مصرف قرص های ضد بارداریمصرف این قرص ها زنان را در معرض سکته مغزی قرار می دهد. به خصوص اگر سیگار هم کنار آن باشد. محققان معتقدند زنان سیگاری که قرص ضد بارداری مصرف می کنند بیشتر از بقیه زنان در معرض خطر سکته مغزی و البته سکته قلبی هستند.
مصرف این قرص ها زنان را در معرض سکته مغزی قرار می دهد. به خصوص اگر سیگار هم کنار آن باشد. محققان معتقدند زنان سیگاری که قرص ضد بارداری مصرف می کنند بیشتر از بقیه زنان در معرض خطر سکته مغزی و البته سکته قلبی هستند
ضربان غیر معمول قلببه آهنگ قلب تان گوش کنید. گاهی ممکن است این تغییر آهنگ با عوارض خطرناکی همراه باشد. ضربان غیر معمول قلب یا فیبریلاسیون دهلیزی رایج ترین مشکل ضربان قلب و یکی از عوامل بروز سکته مغزی در زنان است. البته این عارضه درمان دارد و می توان از این طریق جلوی خطر سکته مغزی را گرفت. به گفته پزشکان متخصص ضربان غیر معمول قلب خطر سکته مغزی را چهار تا پنج برابر افزایش می دهد. اگر تپش قلب تان به طور ناگهانی بالا رفته حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.
میگرناحتمال ابتلای زنان به میگرن چهار برابر مردان است. بعضی حملات میگرنی شدید می تواند زمینه ساز بروز سکته مغزی هم باشد.
کم شدن سطح هورمون دی هیدرو اپی آندروسترون
بارداری های پی در پی و زایمان های خطرناک همراه با خونریزی
دیابت بارداری
فشار خون بارداری یا پره اکلامپسیپره اکلامپسی با این که شیوع زیادی ندارد و تقریبا کمتر از پنج درصد از زنان باردار را مبتلا می کند، اما یکی از بیماری های خطرناک دوران بارداری است. این بیماری چه در دوران بارداری و چه پس از آن یکی از عوامل مهم سکته مغزی در زنان به شمار می رود. به همین دلیل به زنان توصیه می شود قبل از بارداری از وضعیت فشار خون شان مطمئن باشند.
هورمون درمانیهورمون درمانی که برای درمان برخی نارسایی ها در دروان یائسگی یا حتی بعضی درمان های سرطان انجام می شود می تواند با خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و سکته مغزی همراه باشد.
بعضی از این عوامل رایج هستند به همین دلیل پزشکان متخصص توصیه می کنند اگر به یک یا دو مورد از این مواردی که ذکر شد مبتلا هستید، حتما باید به طور منظم و با دقت تحت معاینه قرار بگیرند.
سکته مغزی چه نشانه هایی دارد؟سکته مغزی هم مثل بیشتر عارضه های مغزی دیگر نشانه هایی دارد که اگر زودتر از رخ دادن آن ها را تشخیص بدهید، می توانید جلوی عوارض دردناک بعد از آن را بگیرید.
سردردهای ناگهانی و بدون علت. حتی ممکن است فرد از سردرد بیهوش شود. این سردردها شبیه سردردهای میگرنی است. اگر تا کنون سابقه این مدل سردرد داشته اید حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.
احساس ضعف ناگهانی و بی حسی در یک طرف بدن
تاری دید به خصوص در یک چشم
تغییر ناگهانی دید در یک یا دو چشم. خستگی و کهولت سن می تواند باعث اختلال در بینایی شود اما اگر ضعف بینایی ناگهانی باشد و همزمان دو بینی و رفتن نور از چشم و تاری هم داشته باشید حتما باید به پزشک مراجعه کنید.
سخت شدن بلع غذا
سخت راه رفتن
سرگیجه شدید
بروز مشکلات ناگهانی در صحبت کردن و شناخت دیگران و لکنت زبان. لکنت زبان گاهی به دلیل عوارض داروهاست اما اگر لکنت زبان یک مشکل پس از مصرف دارو نیست خیلی سریع باید به پزشک مراجعه کنید.
احساس بی حسی یا فلج ناگهانی در یک دست یا پا و یا یک طرف صورت. کج شدن لب ها از نشانه های سکته مغزی است. بی حسی بدن بیشتر بعد از بیدار شدن از خواب رخ می دهد. سعی کنید همزمان دست هایتان را بالا ببرید اگر یک دست بیفتد ممکن است علائم سکته مغزی داشته باشید.
کم شدن ناگهانی قدرت بدن و نداشتن تعادل
کاهش قوای حسی
تهوع و استفراغ
سکسکه های طولانی. سکسکه کردن همراه با درد غیرمعمول در سینه می تواند یکی از علائم اولیه سکته مغزی در زنان باشد.
بی اختیاری در ادرار و مدفوع
سکته مغزی درمان دارد؟پزشکان متخصص مغز و اعصاب معتقدند این عارضه درمان دارد البته به شرطی که فرد مورد نظر تا سه ساعت بعد از سکته به مراکز درمانی مجهز برسد. اگر سکته مغزی به خوبی شناخته شود و بیمار به موقع و در زمان طلایی سه ساعت اول به بیمارستان منتقل شود، امکان درمان وجود دارد، اما بعد از زمان طلایی نمی توان کاری کرد.
پزشکان متخصص معتقدند در هر دقیقه ای که از سکته مغزی می گذرد دو میلیون سلول مغزی از بین می رود. یعنی در یک ساعت ۱۲ میلیون سلول مغزی می میرد. اگر بیمار سکته مغزی به موقع و زیر سه ساعت به بیمارستان منتقل شود بعد از انجام اقدامات تشخیصی تحت درمان با داروی حل کننده لخته قرار می گیرد و با برداشته شدن لخته و رفع انسداد، حیات به مغز بر می گردد.
حداکثر زمانی که می توان از این دارو استفاده کرد همان سه ساعت از شروع علائم و در مواردی 4تا5ساعت است. اگر یک ساعت اول شروع علائم تزریق انجام شود احتمال بهبودی کامل، بسیار زیادتر و عوارض خیلی کمتر می شود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید