صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

بایدن با تسهیل مسیر خرید واکسن کرونا برای ایران، حسن نیت نشان دهد

کد خبر 75468 1399-10-01 20:31
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
یک روزنامه آمریکایی پیشنهاد کرد که دولت بایدن ابتدا باید در زمینه ای مانند مبارزه با شیوع بیماری کرونا به ایران که تحت تحریم های دولت فعلی آمریکا قرار دارد، حسن نیت نشان دهد.
بایدن با تسهیل مسیر خرید واکسن کرونا برای ایران، حسن نیت نشان دهد


به نقل از روزنامه لس آنجلس تایمز، جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا  در کارزارهای انتخاباتی وعده داد که توافق هسته ای[برجام] سال ۲۰۱۵ اوباما با تهران را احیا کند؛ این طور که به نظر می رسد که مسیر پیش روی بایدن ساده است: تحریم های ترامپ را بردارد و یک بار دیگر با توافق ۲۰۱۵ موافقت کند. اما همانطور که یک دیپلمات با سابقه هفته گذشته به من (نویسنده یادداشت) گفت، مذاکرات بین آمریکا و ایران هرگز مذاکراتی هموار و راحت نبوده است.
هفته گذشته ، حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران گفت که دولت او مایل است در صورت لغو تحریم های آمریکا به محدودیت های هسته ای دوران اوباما بازگردد. وی گفت: اگر دولت جدید بایدن «به وضعیت سال ۲۰۱۷ برگردد ، ما نیز چنین خواهیم کرد.»
 اما همین جا است که مشکلات پدیدار خواهند شد. مذاکره کردن روی یک توافق گام به گام درباره اینکه کدام محدودیت های هسته ای اول دوباره اعمال می شود، کدام تحریم ها و در چه زمانی برداشته می شود و اینکه پایبندی ایران به چه طریقی مورد راستی آزمایی قرار می گیرد، چیزی است که به یک دیپلماسی دارای ظرافت و حساسیت نیاز خواهد داشت. همچنین بایدن شاید در ایجاد اجماع برای یک توافق جدید، با مشکلاتی مواجه شود. 
اینها دلایلی است که چرا مخالفان برداشتن تحریم های هسته ای (ایران) در اشتباه هستند: اول، به رغم ادعاهای مطرح شده درباره استفاده از تحریم های ترامپ به عنوان اهرم فشار، باید گفت که این تحریم ها کارساز نبوده است. البته آنها باعث تضعیف اقتصاد ایران شده اما هدف وادار کردن ایران به تغییر رفتار بود اما این موضوع اتفاق نیفتاد. دوم، برداشتن تحریم های ترامپ علیه فعالیت های هسته ای ایران باعث محروم شدن ایالات متحده از اهرم های فشار خودش نخواهد شد. ترامپ و روسای جمهور سابق  علیه ایران به خاطر موضوعات غیر هسته ای شامل برنامه موشک بالستیک، حمایت از گروه های تروریستی و نقض حقوق بشر تحریم هایی اعمال کردند و بایدن هیچ پیشنهادی برای برداشتن آن تحریم ها نداده است. (دلیل) سوم اینکه، تلاش برای حفظ برخی از تحریم های هسته ای احتمالا باعث شکست در رسیدن به توافق خواهند شد. رهبران هر دو کشور پیشنهاد بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵ را داده اند و اگر ایالات متحده از پیشنهاد بایدن پا پس بکشد، ایرانی ها هم احتمالا پا پس خواهند کشید.
یک پیشنهاد برای افزایش شانس موفقیت او در قبال ایران بدین شرح است: کار را با اعلام این موضوع شروع کند که دولت او از این موضوع اطمینان خواهد داد که ایران بتواند واکسن های کووید_۱۹ را در بازارهای بین المللی بخرد بدون اینکه با خطر نقض تحریم های ایالات متحده مواجه شود.
دولت ترامپ اعلام کرده که تحریم هایش شامل محموله ها و اقلام دارویی و بشردوستانه نمی شود اما مقررات بوروکراتیک بسیاری روی بانک ها، تامین کنندگان کالاها و خدمات و شرکت های ترانزیت که خواهان مجوز از آمریکا برای انتقال اقلام و محولات دارویی و بشردوستانه هستند، اعمال کرده است. بایدن می تواند این فرایند را تسهیل کند و علاقه خودش را به ایجاد روابط بهتر (با ایران) نشان دهد.
بایدن نیازی به این نوع از گرفتاری دیپلماتیک که باعث پیچیده شدن سال اول حضور او در منصب  می شود ندارد اما این مشکلی است که ترامپ برایش باقی گذاشته است و آزمونی برای تعهد او به منظور رهبری بازگرداندن سیاست خارجی به سمت مسیر چندجانبه گرایانه ای که اوباما بانی آن بود، خواهد بود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »از پرونده ها بخوانید
» کلاهبرداری با تزریق آب مقطر به جای واکسن کرونا
» واردات واکسن کرونا از سوی هر نهاد یا شخصی باید تحت اشراف و نظارت وزارت بهداشت باشد
مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید