صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه

این ۵ اتفاق از کاهش قیمت ارز خبر می‌دهند

کد خبر 75428 1399-10-01 17:38
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
قیمت دلار در حالی با آهنگی کند به کف کانال ۲۵ هزار تومان نزدیک می شود که بررسی ها نشان می دهد ۵ عامل مهم کاهش قیمت‌ها در آینده را نمی تواند تضمین نماید.
این ۵ اتفاق از کاهش قیمت ارز خبر می‌دهند


قیمت دلار از دهه پایانی مهرماه سیگنال های کاهشی خود را نمایان کرد اما به نظر می رسد روند حرکت قیمت ها در بازار مطابق با پیش بینی های کارشناسان نبوده و میزان کاهش قیمت تا حدی کمتر از انتظار است.
 بر اساس این گزارش در شرایطی که بسیاری از کارشناسان،قیمت واقعی دلار را بین ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان پیش بینی می کنند، در شرایط کنونی قیمت در صرافی بانکی در کانال ۲۵ هزار تومان و در بازار آزاد در سقف این کانال و کف کانال ۲۶ هزار تومان قرار دارد اما داده های آماری از یکسو و همچنین سیگنال های سیاسی و اقتصادی از سوی دیگر نشان می دهد مسیر حرکت دلار در آینده کاهشی خواهد بود.
آغاز بررسی مجدد لوایح مرتبط با اف ای تی اف در مجمع تشخیص مصلحت نظام
بررسی مجدد لوایح مرتبط به پیوستن به کنوانسیون اف ای تی اف در مجمع تشخیص مصلحت نظام یک سیگنال بسیار مهم برای بازار ارز تلقی می شود. گذشته از آنکه این اقدام می تواند کاهش ریسک سیاسی ایران در ساختارهای اقتصادی و بانکی را به همراه بیاورد اما نکته مهم دیگر بر تسهیل روند بازگشت پول به کشور دلالت دارد.
 در تیرماه سال جاری بانک مرکزی به منظور تضمین بازگرداندن ارز حاصل از صادرات غیرنفتی موارد متعددی را پیش بینی کرده بود اما در شرایط کنونی به نظر می رسد با پیوستن به کنوانسیون اف ای تی اف بازگشت ارزهای حاصل از صادرات غیرنفتی و حتی نفتی به کشور تسهیل شده و در نتیجه مراودات اقتصادی ایران با جهان از طریق نظام بانکی امکان پذیر گردد .
مهدی پازوکی، کارشناس اقتصادی معتقد است عدم پیوستن به ف ای تی اف سبب شده است ایران مجبور به کار کردن با بانک درجه ۲ و درجه ۳ که وی از آنها به عنوان بانک های زیر پله ای یاد می کند،شود و در نتیجه پیوستن به کنوانسیون می تواند زمینه را برای تسهیل شرایط و کاهش هزینه مبادلات تجاری ایران فراهم آورد. کارشناسان معتقدند عدم پیوستن به ف ای تی افهزینه های تجاری ایران را بسیار افزایش داده است.
 در یک مورد سید کمال سیدعلی معاون اسبق بانک مرکزی میزان افزایش هزینه ها را بین ۱۵ تا ۲۵ درصد اعلام می کند و بهاالدین حسینی هاشمی مقام اسبق بانکی و کارشناسان اقتصادی این میزان را در محدوده ۱۵ درصد برآورد می کند.  به این ترتیب پیوستن به کنوانسیون ف ای تی اف می تواند منجر به برقراری روابط بانکی ایران با نظام بانکی بین الملل  گردد.در عین حال تسهیل مبادلات بانکی و کاهش فشار بر بازار ارز در عین کاهش هزینه های مبادلات تجاری ایران نتیجه این اقدام خواهد بود.
کارشناسان معتقدند کاهش فشار بر بازار ارز اتفاقی است که در کوتاه مدت رخ می دهد و سایر پیش بینی ها از جمله کاهش هزینه مبادلات و برقراری روابط بانکی و اقداماتی است که در میان مدت به وقوع خواهد پیوست.
چراغ سبز آمریکا به برجام
از سوی دیگر با روی کار آمدن بایدن در آمریکا و استقرار وی در کاخ سفید پیش بینی می شود این کشور مذاکرات داخلی خود را برای بازگشت به برجام کلید بزند مواضع دولت آمریکا در خصوص بازگشت به برجام از زمان اعلام پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بازار ارز ایران را تحت تأثیر قرار داد. سیدکمال سیدعلی از جمله کارشناسان یک معتقد است فارغ از موزه ایران در خصوص انجام مذاکرات جدید با آمریکا و جامعه جهانی این تصمیم آمریکا می تواند زمینه را برای کاهش فشار بر بازار ارز ایران فراهم آورد چرا که ریسک تجاری ایران کاهش یافته و شدت تحریم ها کم خواهد شد . در عین حال باید توجه داشت که این اتفاقات می تواند زمینه را برای افزایش بیشتر صادرات نفت و همچنین تسهیل صادرات غیر نفتی ایران فراهم آورد.
افزایش صادرات نفت و صادرات غیر نفتی
هرچند برخی منتقدان دولت پیش بینی صادرات ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز در سال آینده را پیشبینی خوشبینانه و غیر قابل تحققی ارزیابی می کنند اما رسانه های خارجی از افزایش محسوس صادرات نفت ایران حتی در دوره تحریم خبر داده اند . این بدان معناست که ایران با سبز شدن چراغ ها می تواند نسبت به بازپس گیری سرزمین های تجاری خود اقدام نماید. بیژن زنگنه که به منظور مذاکرات با وزیر انرژی روسیه به این کشور سفر کرده است در پاسخ به سوال خبرنگاران می گوید هنوز برای صحبت از زمان بازگشت ایران به بازار جهانی نفت زود است اما تحرکات دیپلماتیک ایران در وزارت نفت نشان می دهد ایران مهیا یه بازگشت به بازار جهانی نفت خواهد بود . در عین حال باید توجه داشت این تنها المانی نیست که بازار ارز را تحت تأثیر قرار می دهد چرا که رشد صادرات غیر نفتی ایران با تسهیل شرایط اقتصادی و بهبود وضعیت سیاسی پیش بینی شده است.
آغاز پایان کرونا
حالا جهان آماده واکسیناسیون سراسری برای ریشه کن شدن بیماری همه گیر کرونا می شود. خبرهای رسیده نشان می دهد واکسن کرونا ایرانی نیز در راه است و بی تردید آغاز واکسیناسیون کرونا در ایران نیز بازارها را تحت تاثیر قرار می دهد و رونمایی از واکسن ایرانی کرونا نیز می تواند زمینه را برای بهبود شرایط اقتصادی فراهم نماید.ص
به این ترتیب ۵ عامل مثبت اعلام شده می توانند گواهی دهند که پیش بینی کاهش قیمت ارز در ماههای پیش رو تحقق پذیر خواهد بود و بهائی هر دلار در بازارهای ایران کاهشی محسوس نسبت به شرایط کنونی را تجربه می کند در شرایط فعلی در حالی هر دلار ۲۵ هزار و ۳۵۰ تومان است که در اوج افزایش قیمت نرخ این ارز در بازار تهران به ۳۲ هزار تومان نیز رسیده بود اما بازار تهران کم کم خود را آماده رویارویی با دلار ارزان تر می کند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه