صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

بایدن از روسیه انتقام می‌گیرد

کد خبر 75094 1399-09-30 22:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
پس از مطرح شدن ادعای نقش روسیه در حملات عظیم سایبری اخیر علیه نهادهای مختلف آمریکا، تیم «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب این کشور گزینه‌های احتمالی از جمله تحریم و پاسخ متقابل سایبری را علیه مسکو بررسی می‌کند.
بایدن از روسیه انتقام می‌گیرد


به نوشته خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع نزدیک به دولت انتقالی بایدن، این پاسخ باید به قدری قوی باشد که هزینه بالایی را به لحاظ مالی، اقتصادی یا تکنولوژیک بر روسیه تحمیل کند اما موجب افرایش درگیری و تنش میان این دو قدرت هسته ای رقیب نشود.
یکی از این افراد که نمی خواست نامش فاش شود، بدون توضیح دلیل و شواهد درباره نقش روسیه در این حملات سایبری گفت، هدف از چنین اقداماتی باید افزایش تلاش برای مقابله با جاسوسی سایبری باشد و بازدارندگی موثری در قبال جاسوسی های سایبری بعدی روسیه فراهم کند.
به گفته یکی از این افراد مطلع، تیم بایدن پیش از اتخاذ هرگونه تصمیم، نیازمند دستیابی اطلاعات درباره عمق نفود این هکرها هستند. این درحالی است که دسترسی تیم بایدن به گزارش های اطلاعاتی، به خاطر منازعات شکل گرفته بر سر پیروز انتخابات به تأخیر افتاده است.
این فرد می افزاید، بحث هایی که در میان مشاوران بایدن مطرح شده اند تنها جنبه فرضی دارند و باید هنگام ورود او به کاخ سفید و کسب دیدگاه کافی درباره توانایی های دولت آمریکا بار دیگر این اقدامات احتمالی را مورد ارزیابی قرار دهد.
یکی از این افراد مطلع گفت، پاسخ آمریکا به این حملات سایبری می تواند وعده های بایدن درباره همکاری بیشتر با متحدان واشنگتن را به بوته آزمایش بگذارد زیرا ممکن است برخی پیشنهاداتی که در این زمینه به او می شود، زیرساخت های اقتصادی و منافع برخی دوستان آمریکا را تحت الشعاع قرار دهد.
رویترز چندی پیش بدون ارائه شواهد مستند مدعی شد سرویس اطلاعات خارجی روسیه (اس وی آر) عامل این حمله بوده و ظرف مدت چند ماه استخراج اطلاعات از نهادهای مختلف دولتی و خصوصی را ادامه داده است.
«ادوارد فیشرمن» از کارکنان اندیشکده شورای آتلانتیک درباره پاسخ احتمالی دولت آمریکا گفت، یکی از اهداف بالقوه تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا می تواند اس وی آر باشد.
«جیمز اندرو لویس» کارشناس امنیت سایبری به رویترز گفت: «[پاسخ] نمادین فایده ای نخواهد داشت. باید کاری کنید روسیه بداند در حال واکنش متقابل هستیم».
فیشرمن و لویس هر دو تأکید کردند که تحریم مالی شرکت های بزرگ دولتی روسیه پاسخ موثرتری خواهد بود. این تحریم ها می تواند شرکت آلومینیومی «راسل» را شامل شود که سال ۲۰۱۸ از لیست تحریم های آمریکا خارج شد.
به گفته لویس اقدام قدرتمند دیگر در این زمینه می تواند قطع دسترسی روسیه به سیستم انتقال بانکی بین المللی موسوم به «سوییفت» باشد. فرماندهی سایبری پنتاگون احتمالاً حمله سایبری متقابلی را تدارک دیده که می توانند زیرساخت های فناوری روسیه را فلج کنند اما این کار می تواند به متحدان اروپایی آمریکا نیز ضربه وارد کند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید