صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

تنها ۶۲ درصد از درآمد شهرداری تحصیل شده است

کد خبر 75039 1399-09-30 17:52
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
مجید فراهانی با اشاره به وضعیت مالی شهرداری تهران نسبت به توجه به جلب مشارکت و سرمایه گذاری و سیاست گذاری مبتنی بر تشویق و تسهیل شرایط پرداخت در بخش شهرسازی تاکید کرد.
تنها ۶۲ درصد از درآمد شهرداری تحصیل شده است

به گزارش خبرگزاری مهر، مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران پس از استماع گزارش خزانه دار شورای شهر تهران در خصوص حساب‌های درآمد و هزینه مهر و آبان ماه و ۸ ماهه شهرداری تهران در سال ۹۹ گفت: زنگ خطر تحصیل درآمدی در شهرداری تهران به صدا درآمده و با عدم تحقق ۳۸ درصد طی ۸ ماه مواجهیم که این امر نشان می‌دهد تنها ۶۲ درصد از درآمد را تحصیل کرده‌ایم.
وی افزود: این منابع تنها برای هزینه اجتناب ناپذیر شهری مانند هزینه نگهداشت، رفت و روب، حقوق و دستمزد و… است.
فراهانی ادامه داد: در خصوص بحث درآمدهای شهرسازی هم این امر را ملاحظه می‌کنیم ۷۲ درصد منابع تحصیل شده است ولی بدترین وضعیت در خصوص منابع غیر نقد است. عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: تحقق منابع در هشت ماهه سال ۱۳۹۹ برابر با ۶۲ درصد بوده است؛ بر این اساس ما در هشت ماهه با عدم تحقق ۳۸ درصد منابع و کسری بودجه ۷ هزار و ۶۷۲ میلیارد تومانی مواجه بوده‌ایم.
فراهانی گفت: متأسفانه در هشت ماهه سال ۱۳۹۹ ما شاهد تنها ۷۳۷ میلیارد تومان هزینه غیر نقد ثبت شده هستیم که این نشانه عدم وجود اراده‌ای در تحصیل و هزینه منابع غیر نقد در شهرداری دارد.
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران ادامه داد: از مجموع مصارف شهرداری تهران در هشت ماهه سال جاری تنها ۱.۰۶۴ میلیارد تومان در بخش تملک دارایی سرمایه‌ای (پروژه‌های تعمیر، نگهداری و عمرانی) هزینه و ثبت شده است. در بخش تأمین مالی پروژه‌های عمرانی (اعتبارات تمبک دارایی سرمایه‌ای) در برش هشت ماهه ما با کسری عملکرد ۹ هزار و ۸۰۷ میلیارد تومانی نسبت به بودجه مصوب مواجه هستیم و این زنگ خطری است برای اتمام پروژه‌ها و بهره مند شدن شهروندان از عوائد ناشی از توسعه و عمران شهر.
فراهانی بیان کرد: بررسی روند تحقق منابع نمایانگر آن است که ما در بخش واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای (درآمدهای شهرسازی) شاهد تأمین ۵ هزار و ۸۸۱ میلیارد تومان منابع هستیم که این روند نمایانگر تحقق ۷۲ درصد منابع پیش بینی شده در برش هشت ماهه از این محل در حالی است که شورای پنجم و مدیریت شهری با هرگونه شهر فروشی مخالفت کرده است و تنها تراکم مجاز و در چارچوب طرح تفصیلی را به متقاضیان پروانه ساختمانی ارائه کرده است، بدون شک سیاست گذاری مبتنی بر تشویق و تسهیل شرایط پرداخت در بخش شهرسازی به منظور تحریک تقاضای دریافت پروانه ساختمانی جدید می‌تواند به افزایش تحقق پذیری بودجه کمک شایانی کند.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به گزارش خزانه دار شورای شهر تهران افزود: ارائه این گزارش مهر تأییدی بود بر سناریوهای تحقق بودجه که در فروردین ماه سال جاری توسط کمیته بودجه و نظارت مالی ترسیم شد و نشانه‌هایی است برای توجه مجموعه شورا و مدیریت شهری بر راهکارهای برون رفت از وضع موجود با تکیه و تاکید بر فعال سازی تأمین منابع و مصارف غیر نقد شهرداری در چارچوب دستورالعمل مصوب شورا، توجه به جلب مشارکت و سرمایه گذاری، سیاست گذاری مبتنی بر تشویق و تسهیل در بخش شهرسازی به منظور تحریک تقاضای دریافت پروانه ساختمانی جدید و توجه به مدیریت و کاهش هزینه است.
فراهانی تصریح کرد: در این شرایط که تحصیل منابع سخت و دشوار است، مدیریت منابع و کنترل هزینه‌ها اهمیت جدی پیدا می‌کند.

کلمات کلیدی »



مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی



پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید