صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

لحاظ ۵۰درصد فوق العاده ویژه برای پرستاران استخدام ۲۰هزار پرستار؛ امسال

کد خبر 74901 1399-09-30 13:32
زمان تقریبی مطالعه 9دقیقه
وزیر بهداشت با اشاره به حماسه آفرینی جامعه بهداشت و درمان کشور در بحران کرونا، در عین حال از لحاظ ۵۰درصد فوق العاده ویژه برای پرستاران از امروز وهمچنین استخدام ۲۰هزار پرستار طی امسال خبر داد.
لحاظ ۵۰درصد فوق العاده ویژه برای پرستاران  استخدام ۲۰هزار پرستار؛ امسال


دکتر سعید نمکی در مراسم بزرگداشت روز پرستار، گفت: مدت ها فکر می کردم چه قرابتی است بین نام زینب و میلاد زینب (س) با روز پرستار. به خصوص در جریان بیماری کووید_۱۹ بود که وقتی دیدم در پشت لباس پرستاری نوشته بودند؛ "ما گر ز سر بریده می ترسیدیم، در محفل عاشقان نمی رقصیدیم" این قرابت را بیشتر احساس کردم. اینکه وقتی از بانوی بزرگوار که صحنه های غم انگیز کربلا را دیده بود، پرسیدند در کربلا چه دیدی؟، فرمود: "به خدا جز زیبایی ندیدم". آنچه این زیبایی را در چشم حضرت زینب (س) بعد از آن همه رنج آفرید، فقط عشق و عاشقی بود و این قرابت عاشقانه بین پرستار که روزهای بسیار سختی را گذراند و آنچه که حضرت زینب (س) در کربلا دید و گذراند، بزرگترین وجه اشتراک پرستاران ما با حضرت زینب (س) است و اینجاست که این قرابت و نماد زیبای مشترک را می توانیم به خوبی حس کنیم.
حماسه جامعه بهداشت و درمان را تاریخ قضاوت خواهد کرد
وی با بیان اینکه من در مقابل همه جامعه بهداشت و درمان و نظام سلامت کشور سر تعظیم فرود می آورم که حماسه ای بسیار بی بدیل در کشور آفریدند، افزود: این حماسه را نه می توان با بیانی تقریر کرد، با زبانی گفت، با قلمی نگارش کرد و با وسیله و دوربینی به تصویر کشید. این عظمت و حماسه را تاریخ قضاوت خواهد کرد که در سال های سخت تحریم با دست خالی و با بدترین مضایقی که بر ما تحمیل شد، چه عظمت و حماسه ماندگاری خلق شد. من خودم را به عنوان یک شهروند و یک سرباز نظام سلامت، مدیون این جامعه شریف اعم از پرستار، پزشک، بهورز، علوم آزمایشگاهی و ... می بینم. امروز دیگر روز پرستار را فقط روز پرستار نمی بینم. همانطور که روز پزشک، داروساز، علوم آزمایشگاهی و... را دیگر تنها مختص این افراد نمی بینم، بلکه این روزها متعلق به همه جامعه پزشکی است. زیرا در این مدت جامعه پزشکی و نظام سلامت ثابت کرد که همه در کنار هم و به عنوان ید واحد در خدمت مردم هستند. این عظمت، همبستگی و وفاق در جامعه پزشکی و در تاریخ این مملکت ثبت شد و حرمت و عزت این جامعه را مردم از کودک و بزرگ و در نسل های آتی در قلب، روح و ذهن و صفحات تاریخ این مملکت خواهد ماند. روز پرستار را به این عزیزان تبریک می گویم.
نمکی ادامه داد: گرچه امروز دلم نمی آید از آنچه که درباره مسائل مادی برای این عزیزان دنیال می کنیم، حرفی بزنم؛ چراکه مبادا خدایی نکرده مطالبات اقتصادی و دنیوی این عزیزان باعث شود که معنویت و علو درجات این قشر عزیز را نادیده بگیریم. آنچه که جامعه پزشکی، پرستاری و بهداشت و درمان کشور در این ایان خلق کرد را با هیچ معیار مادی نمی توان پاسخ داد.
سالی به سختی امسال در نظام اقتصادی کشور نداشتیم
افزایش ۱۰۰درصدی حقوق و مزایای پرسنل بهداشت و درمان
وزیر بهداشت گفت: اما به هر حال زندگی خرج دارد و متاسفانه گاهی کرامت انسانی درگیر این مسائل مادی و دنیوی می شود. ما تلاش کردیم در این ایام و در سال قحطی منابع اقدامی انجام دهیم. متاسفانه ما یکی از بدترین ایام تاریخ این مملکت را از نظر شرایط اقتصادی داریم، مدیریت می کنیم. قحطسالی امسال را در هیچ سالی در تاریخ بعد از انقلاب این کشور نداشتیم. به هر حال من دستی بر آتش بودجه و مسائل مالی داشتم، اما سالی به سختی امسال در نظام اقتصادی کشور نداشتیم؛ چه از نظر ارز و چه از نظر ریال. این تنگنایی که متاسفانه بر ما تحمیل شد، با مضایقی همراه شد که در تهیه نیازهای نظام سلامت اعم از تجهیزات و دارو هم با بی رحمی و قساوت تحریم کنندگان بین المللی همراه شد که سر دسته آن هم آمریکایی ها بودند. ما در این سال سخت تلاش کردیم، بیشترین افزایش سنواتی را برای پرسنل بهداشت و درمان کشور رقم بزنیم. در حالی که چنین پدیده ای را در تاریخ سال های گذشته و افزایشی در این سطح را برای حقوق و مزایای این افراد نداشتیم؛ به طوری که نسبت به آخرین ماه سال ۱۳۹۸، حدود ۱۰۰ درصد افزایش یافت که بار مالی سنگینی هم تحمیل کرد.
لحاظ ۵۰درصد فوق العاده ویژه برای پرستاران از امروز
نمکی افزود: برای جامعه شریف پرستاری هم از امروز ۵۰ درصد فوق العاده ویژه را در احکام لحاظ خواهیم کرد. در عین حال به معاونین توسعه، درمان و پرستاری ابلاغ کردم که برای پرستاران علاوه بر کارانه از ابتدای سال برای عزیزانی که در بخش های کرونا کار می کردند، فوق العاده ویژه دیگری را به عنوان سختی کار لحاظ کنیم که گرچه رقم ها بالا نیست، اما در وسع خودمان بتوانیم سمبلی از قدرشناسی خودمان را خدمت این عزیزان اعلام کنیم.
استخدام ۲۰هزار پرستار؛ امسال
وی افزود: ضمن اینکه امسال ۲۰ هزار مورد استخدام در جامعه پرستاری را داریم که بعد از سال های بعد از انقلاب اولین بار در کشور چنین اقدامی را انجام می دهیم و اولویت مان هم با پرستارانی است که به عنوان شرکتی و قراردادی در مجموعه های وزارت بهداشت زحمت می کشیدند و با اولویت پرستارانی که در بخش های کرونا زحمت می کشیدند، اما باز هم می دانیم که کافی نیست و امیدواریم بتوانیم قدم هایی را برای قردانی مادی و معنوی از این قشر عزیز گام برداریم.
وی با بیان اینکه به همه شهدا اعم از شهدای دفاع مقدس، مدافع سلامت و به خصوص شهدای پرستاری که در این راه جان شان را نثار کردند، درود می فرستم، گفت: امیدوارم که با عزیزان مورد وثوق حق تعالی همنشین و همراه باشند.
نمکی با اشاره به روزهای شیوع کرونا در کشور، گفت: در روزهای آخر دی ماه این خبر را دریافتیم که ویروسی در چین یک پنومونی بای لترال(عفونت هر دو طرف ریه) ایجاد می کند و هنوز آن را نشناخته بودند. ما خودمان را برای حمله این ویروس آماده کردیم. درست اواخر دی ماه و اوایل بهمن ماه بود. می دانستیم که ویروس، ویروس ناشناخته ای است. وقتی آنتی ژن های آن را دیدم و با اجدادش مقایسه کردم، همه چیز برایم تازه بود و به دوستان گفتم که این ویروس قطعا با اجدادش تفاوت های فاحشی خواهد داشت و ما باید برای یک موجود ناشناخته ای که پا به عرصه طبیعت گذاشته، خودمان را آماده تر کنیم. معاون درمان را بسیج کردیم که به استان ها رفته و تخت آماده کنند، دوستان دیگری را بسیج کردیم تا مقدمات تست ها را فراهم کنند و یکی از جاهایی که اولین روزها در آن آشفتگی خیال و ذهن و روح به فریاد رسید و تماس گرفت که ما حدود 250 تا 300 تخت را داریم آماده می کنیم، دکتر ولایتی و بیمارستان مسیح بود. در ایامی که نمی دانید که این ویروس چه موج سنگین یا سبکی را قرار است تحمیل کند، این پیام بسیار فرحبخش بود که ما در یک مرکز فوق تخصصی و مورد وثوق مردم برای بیماری های تنفسی 250 تا 300 تخت آماده داریم.
سربازان گمنام مقابله با کرونا در دورترین نقاط کشور
وی ادامه داد: البته همه بیمارستان ها در کشور زحمت کشیدند. در عین حال گرچه ژنرال های صاحب نامی در این جمع داریم، اما سربازان گمنامی را هم در دورترین نقاط این کشور داریم. در بیمارستان های مرزی و استان های گرفتاری که اسمی از آنها نشنیدید، اما در این مدت با همه وجود مایه گذاشتند. به عنوان مثال در ایلام یک خانم دکتر متخصص عفونی را می بینید، در کرمانشاه یک متخصص آی سی یوی گمنام، در سیستان و بلوچستان می بینید یک متخصص داخلی و پزشک عمومی و... در آنجا غوغا کرده اند که می خواهی صد بار زانو بزنی و دست و پایش را ببوسی. بنابراین علاوه بر ژنرال های صاحب نامی که در کشور داریم، ما ذی قیمتانی داریم در مرزها و دورترین جاهای محروم این کشور که به سهم خودشان در این حماسه بزرگ ملی نقش آفرینی بزرگی کردند.
نمکی گفت: در سال 1371 که بیمارستان مسیح دانشوری، مرکز تحقیقات برای بیماری های ریوی شده بود و سال 1372 که سازمان جهانی بهداشت، پیوست، بنده مسئولیت بهداشت کشور را داشتم و سعی کردم در این حلقه اتصال نقش آفرینی کنم و هیات امنای مجموعه مسیح دانشوری بودم و این افتخار را داشتم که در ثبت مرکز تحقیقات و ثبت آن در سازمان جهانی بهداشت این نقش کوچک را ایفا کنم. امروز هم خوشحالم که علاوه بر نقش آفرینی این مجموعه در مدیریت بیماری کووید_19 ما یکی از مجهزترین مرکز پیوند عضو کشور را داریم. تردید نکنید که هم من و هم معاونین مختلف و هم دکتر زالی، همه برای کمک به بیمارستان مسیح دانشوری آماده ایم. اینجا متعلق به دکتر ولایتی و ... نیست، بلکه متعلق به ملت ایران است، یک سرمایه گرانبهای ملی است و یک موزه ارزشمند تاریخ پزشکی کشور است و به همین دلیل ما همه خودمان را مکلف می دانیم که به این مجموعه کمک کنیم. قطعا در توسعه زیرساخت ها دریغ نخواهیم کرد. کما اینکه در این ایام هم از هیچ کمکی نه تنها دریغ نکردیم، بلکه سعی کردیم تسریع کنیم و اگر این تسریع ها نبود، شاید کار به این سرعت پیش نمی رفت.
وی تاکید کرد: آنچه که امروز همه ما را دور هم جمع کرده، همان عشقی است که در بانوی بزرگوار شعله ور بود و جرقه ای از آن در وجود ماست. آنچه که ما را در این ایام سخت روبروی شما قرار داده، عشق و عاشقی برای خدمت به مردم این سرزمین است. امیدوارم این دستمایه بزرگ خدمت و آفرینش همواره ما را در این صحنه گرم نگه دارد و ما روزهای بهتری را برای این مجموعه رقم بزنیم.
نمکی در ادامه صحبت هایش درباره تربیت تحصیلات تکمیلی در برخی رشته ها مانند تنفس درمانی، گفت: من خیلی معتقد به توسعه تحصیلات تکمیلی در کشور نیستم، بلکه معتقدم باید آموزش ها در دوره های عمومی را گسترش دهیم و سعی کنیم افراد چند ظرفیتی ماهر بیشتر تربیت کنیم. ما بیشترین میزان تحصیلات تکمیلی را نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا داریم و در رشته های عمومی مهارت های کافی را به افرادی که باید در نظام ارائه خدمت، ارائه خدمت کنند را متاسفانه آموزش نمی دهیم. از عزیزان تقاضا می کنم که برای رشته های پرستاری کارشناسی، پزشک عمومی، برای رشته های جنرال و... قابلیت های بیشتری را در نظام آموزشی تنظیم و تدوین کنیم. نسبت تحصیلات تکمیلی به رشته های پایین تر بی نهایت بیش از حد و عرف بین المللی می شود. باید نسبتی بین تحصیلات تکمیلی و رشته های پایین تر عمومی قائل شویم که البته این پیشنهاد را به بدنه کارشناسی می سپارم که روی آن کار کنند، اما معتقدم آموزش های عمومی و مهارت های مورد نیاز را در رشته های عمومی کارشناسی، پزشک عمومی و پرستاری باید افزایش دهیم.
شب یلدا، پروتکلها را رعایت کنید
وزیر بهداشت با اشاره به شب یلدا نیز گفت: شب یلدا را به مردم این سرزمین که سال هاست سنت های ارزشمند را پاس داشتند، تبریک می گویم، اما باز هم تقاضا می کنم که پروتکل ها را رعایت کنند و این  شب بلند سال را به کوتاه کردن عمر افراد مسن و پیشکسوتان تبدیل نکنیم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید