صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

تکذیب ادعای سلب تابعیت خالد مشعل و راشد الغنوشی

کد خبر 74881 1399-09-30 13:02
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
منابع سودانی، فلسطینی و تونسی آگاه، شایعات برخی از رسانه‌ها مبنی بر سلب تابعیت سودانی از خالد مشعل و راشد الغنوشی را رد و اعلام کردند که این اخبار به هیچ وجه صحت ندارد و یک گمراه سازی رسانه‌های و سیاسی عمدی است.
تکذیب ادعای سلب تابعیت خالد مشعل و راشد الغنوشی


 این منابع که نخواستند نامشان فاش شود، خاطرنشان کردند که خالد مشعل، رئیس سابق دفتر سیاسی جنبش حماس هیچ روزی تابعیت یا پاسپورت سودانی نداشته است و اساساً خواهان دریافت این مدارک نشده، چراکه نیازی به آنها نداشته و او تابعیت اردنی داشته که از او سلب نشده است.
منابع درمورد راشد الغنوشی، رئیس پارلمان تونس نیز گفتند که مسئولان سودانی در دهه های نود قرن گذشته پاسپورت دیپلماتیک امنیتی به وی داده بودند چراکه وی از شخصیت های سیاسی تاثیرگذار بوده است، این پاسپورت به معنای دست یابی به تابعیت نیست بلکه یک سند برای انجام سفرها است، نه چیز دیگری.
منابع گفتند، شایان ذکر است که راشد الغنوشی این پاسپورت را بیش از ۱۲ سال قبل به سفیر سودان در لندن به محض دست یابی به پناهندگی در انلگیس تحویل داد.
منابع افزودند، اینکه نام مشعل و الغنوشی در تصمیم سلب تابعیت ها یا پاسپورت های سودانی آورده می شود، تنها یک نوع گمراه سازی رسانه ای و سیاسی برای توهین به رهبران اسلامی عربی است که روزی با نظام سابق سودان ارتباطاتی داشتند.
منابع گفتند که تصمیم مسئولان سودانی برای لغو هزاران تابعیت و پاسپورت اساساً تعدادی از تابعیت های عربی و اسلامی را هدف قرار داد که عبارت از سوری، مصری، عراقی، یمنی و مسلمانان روهینجا هستند. اینکه نام الغنوشی و مشعل در حال برجسته شدن در این راستا هستند، در حالی که آنها نه تابعیت و حتی پاسپورت سودانی ندارند، با هدف ادامه هجمه به رهبران اسلامی است، نه چیز دیگری.
این تصمیمات و سلب تابعیت ها همزمان با تحول در سیاست خارجه سودان و اعلام عادی سازی آن با رژیم صهیونیستی و در ازایش برداشتن نام سودان از فهرست تروریسم آمریکا صورت گرفت.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید