صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

نظامی‌ها می‌توانند کاندیدا شوند قالیباف: فضا را برای ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری محدود نکنیم

کد خبر 74822 1399-09-30 11:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد حذف امکان نامزدی فرماندهان نیروی مسلح در انتخابات ریاست جمهوری مخالفت کرد.
نظامی‌ها می‌توانند کاندیدا شوند قالیباف: فضا را برای ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری محدود نکنیم


نمایندگان مجلس در جریان جلسه علنی امروز ادامه بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را در دستور کار خود قرار دادند. 
غلامرضا نوری قزلجه در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی جزییات طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری پیشنهاد حذف «فرماندهان عالی نیروهای مسلح با جایگاه سرلشگری و بالاتر» را به عنوان یکی از سوابق موثر برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری مطرح کرد.
 پس از صحبت های نمایندگان موافق و مخالف نمایندگان با حذف عنوان جزء ۱۰ بند «ب» ماده یک طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری مخالفت کردند.
 در طرح فعلی سابقه تصدی حداقل مجموعا ۶ سال به عنوان فرماندهان عالی نیروهای مسلح با جایگاه سرلشگری و بالاتر به عنوان یکی از شرایط داوطلبان ریاست جمهوری پیش بینی شده است.
 قالیباف: محدود کردن شرایط ثبت نام چه ضرورتی دارد؟ / تشخیص صلاحیت افراد بر عهده شورای نگهبان است علیرضا سلیمی، نماینده مردم محلات و دلیجاندر اخطار قانون اساسی درباره پیشنهاد شجاعی با بیان اینکه قانون نباید دارای ابهام باشد، گفت: در بند (چ) مشخص نشده که مقصود از کلانشهر چه شهرهایی است؛ زیرا کلانشهر یک واژه کلی است که نباید در قانون بیاید.
 محمدباقر قالیباف در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس و در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به اخطار علیرضا سلیمی عضو هیئت رییسه مجلس گفت: باید توجه داشت که موارد مصوب در قانون مربوط به تشخیص صلاحیت افراد نیست بلکه این موارد فقط برای ثبت نام افراد در انتخابات است. پیش از این هر کس که سواد خواندن و نوشتن داشت در انتخابات ثبت نام می کرد و این قانون برای ساماندهی این مسئله است.
 وی افزود: نباید فضا را محدود و تنگ کرد چرا که ما در این قانون کار تشخیص صلاحیت را انجام نمی دهیم. البته چون به مسئله کلانشهرها اشاره کردید باید عنوان کنم که کلانشهر در وزارت کشور دارای تعریف است و شهرهایی که بالای یک میلیون جمعیت دارند کلانشهر محسوب می شوند. در مورد معاونین هم رفع ابهام صورت گرفته است.
 قالیباف خاطرنشان کرد: محدود کردن شرایط ثبت نام چه ضرورتی دارد، تشخیص صلاحیت افراد پس از ثبت نام به عهده شورای نگهبان است و مجلس فقط وضعیت نابسامان پیش از ثبت نام را ساماندهی می کند. لذا باید اجازه دهیم افراد بیشتری در این چارچوب بتوانند ثبت نام کنند.
 سلیمی در اخطاری گفته بود که قانون نباید دارای ابهام باشد. در بند (ب) و (چ) ماده (۱) اصلاح قانون انتخابات شاهد ابهام در قانون گذاری هستیم؛ آیا در تصویب بند (ب) مربوط به معاونین قوا، مقصود معاونین رئیس قوا مانند معاونین قوانین یا نظارت در مجلس است یا نواب رئیس؟ بند (چ) نیز مشخص نکرده است که مقصود از کلانشهر چه شهرهایی است؛ کلانشهر یک واژه کلی است که نباید در قانون بیاید لذا درخواست دارم در این موارد رفع ابهام صورت گیرد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید