صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

آژانس، تهران، واشنگتن و عملیات احیای برجام

کد خبر 74807 1399-09-30 11:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
مدیر صندوق مبارزه با انتشار سلاح هسته‌ای گفت: سخنان رهبر جمهوری اسلامی و رئیس جمهور ایران، نشان دهنده پالس‌های مثبتی در مورد آمادگی تهران برای بازگشت کامل به توافق هسته ای، در صورت بازگشت آمریکاست.
آژانس، تهران، واشنگتن و عملیات احیای برجام


الجزیره نوشت: پژوهشگر ایرانی، امیر موسوی، اظهارات مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد پرونده ایران را تحت تاثیر رژیم صهیونیستی، عربستان و امارات و با هدف تعلیق بازگشت واشنگتن به توافق هسته ای دانست. وی در برنامه «فراتر از خبر» شبکه الجزیره افزود: «مدیر کل آژانس، رافائل گروسی با چشم پوشی از موضع آمریکا و اروپا نسبت به توافق هسته ای، تنها به واکنش ایران توجه می کند. این در حالی است که توافق هسته ای هنوز پابرجاست و در صورتی که دولت جدید آمریکا به ان بازگردد و واشنگتن و دولت های اروپایی تعهدات خود در توافق را اجرایی کنند، ایران هم به تعهداتش عمل می کند.»
 در ادامه این مطلب آمده است: موسوی تصریح کرد که ایران عمل به دو ماده ۳۶ و ۳۷ توافق را متوقف می کند، امری که به معنای توقف تولید آب سنگین، بازگشت به غنی سازی تا سطح ۳.۵ درصد و توقف تولید سانتریفیوژهاست.
با نزدیکی پایان ریاست جمهوری دونالد ترامپ و به موازات ادامه مانع تراشی های او در برابر بازگشت بایدن به توافق هسته ای با ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز از زبان گروسی صحبت هایی را بیان کرد که به دلیل زمان بندی و انگیزه های آن، جدال برانگیز شد.
گروسی بر این مساله تاکید کرده است که مذاکره با تهران در مورد نقض برخی بند های توافق، پس از خروج آمریکا از آن، که باعث ایجاد یک واقعیت هسته ای جدید در ایران شده، ضروری است.
در مقابل، تهران ورود به مذاکرات در مورد توافق هسته ای را رد کرده و تاکید نمود در صورتی که واشنگتن تمام تحریم ها را برطرف کند و به همه بند های توافق پایبند بماند، ایران هم آماده مذاکرات است.
تهران همچنین بر نقش آژانس برای اجرای توافق تاکید کرده و خاطر نشان کرد وظیفه آژانس، اظهار نظر در مورد چگونگی اجرای این توافق نیست.
در مقابل، دنیل بومر، سردبیر روزنامه المانی «فیلت» معتقد است اتهاماتی که تهران متوجه گروسی می کند، نشان دهنده تشنج شدید در تهران است، به این دلیل که اظهارات گروسی تکنیکی است نه سیاسی.
از سوی دیگر، جوزف سیرینسیونی، مدیر صندوق مبارزه با انتشار سلاح هسته ای و استاد روابط بین المللی دانشگاه جرج تاون می گوید آژانس بین المللی انرژی اتمی از توافق هسته ای جدید با ایران صحبت نکرده، بلکه تنها بحث بازرسی از تاسیسات هسته ای و التزام ایران به توافق هسته ای را مطرح نموده است.
وی تصریح کرد که سخنان رهبر جمهوری اسلامی و رئیس جمهور ایران، نشان دهنده پالس های مثبتی در مورد آمادگی تهران برای بازگشت کامل به توافق هسته ای، در صورت بازگشت آمریکاست.
این تحولات چند روز پس از اظهارات مشاور امنیت ملی در دولت رئیس جمهور منتخب آمریکا اتفاق افتاد، که طی آن بر تمایل کشورش برای بازگشت ایران به صندوق، پیش از بازگشت به توافق هسته ای تاکید کرد.
این موضع گیری به موازات تحرکات قانونگذاران جمهوری خواه از طریق سناتور آن ها لیندسی گراهام است، که تاکید نمود تلاش می کند بازگشت واشنگتن به توافق هسته ای با ایران، مشروط به موافقت کنگره باشد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید