صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد جهان

برگزیت؛ گفتگوهای تجاری بریتانیا و اتحادیه اروپا وارد دوره حساس ۴۸ ساعته شد 

کد خبر 74785 1399-09-30 10:41
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
گفتگوهای بریتانیا و اتحادیه اروپا درباره روابط تجاری فی‌مابین پس از برگزیت، وارد یک دوره حساس ۴۸ ساعته دیگر شد.
برگزیت؛ گفتگوهای تجاری بریتانیا و اتحادیه اروپا وارد دوره حساس ۴۸ ساعته شد 


قرار است در این مدت درباره ساز و کار فعالیت کشتی های ماهیگیری تصمیم گیری شود. مذاکرات بطور مشخص بر این موضوع متمرکز است که چند سال طول خواهد کشید تا سیاستهای جدید ماهیگیری به اجرا گذاشته شود.
دو طرف بر سر دسترسی به آبها برای ماهیگیری و چگونگی سهمیه بندی برای کشتی های بریتانیایی اختلاف داشتند و بنا بر اعلام مذاکره کنندگان اتحادیه اروپا «تا چند ساعت دیگر» تصمیم نهایی را در این باره می گیرند.
در حالی که بریتانیا بر حفظ حاکمیت خود بر آبهایش تاکید دارد و خواهان سهم بیشتری از صید برای کشتی های ماهیگیری خود است، اتحادیه اروپا نیز به دنبال یک دوره گذار طولانی و دریافت ضمانتی در موضوع دسترسی به مناطق ماهیگیری و نحوه توزیع عادلانه صیدها است.
هر تصمیمی که در ساعات پیش رو اتخاذ شود باید به تایید پارلمان اروپا نیز برسد و نمایندگان در پارلمان اعلام کرده اند که برای تایید نهایی این توافق «عجله ای» ندارند.
بریتانیا کمتر از دو هفته دیگر به پیروی از قوانین تجاری اتحادیه اروپا پایان خواهد داد و در صورت عدم دستیابی به توافق تجاری جدید تا اول ژانویه، دو طرف برای صادرات و واردات خود باید به قوانین سازمان تجارت جهانی مراجعه کنند؛ کاری که باعث افزایش قابل توجه هزینه های خرید و فروش کالاها و درنهایت افزایش قیمت تمام شده محصولات می شود.
کارشناسان بر این باورند که اگرچه هر دو طرف مایل به رسیدن به توافقی در آخرین روزهای باقی مانده هستند اما نمی خواهند به دلیل محدودیت های زمانی، تحت فشار قرار گرفته و مجبور به اعطای امتیازاتی به طرف مقابل شوند که بعدها پشیمان گردند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد جهان