صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / تکنولوژی

شب یلدا از قاب نجوم/ یلدای نجومی فردا است

کد خبر 74714 1399-09-30 09:09
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
کارشناس نجوم با بیان اینکه دوشنبه شب طولانی تر از شبِ یکشنبه سی ام آذرماه است، گفت: یلدای نجومی واقعی دوشنبه یکم دیماه خواهد بود و یلدای آیینی و سنتی آخر آذر (سی ام آذرماه) یعنی امشب است.
شب یلدا از قاب نجوم/ یلدای نجومی فردا است

احسان مهرجو در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص شب یلدا از قاب نجوم و تعریف منجمان از این شب گفت: طبق تعریف منجمان، طول شب برابر با فاصله زمانی بین غروب خورشید در یک روز تا طلوع خورشید در فردای آن روز است که این فاصله زمانی همان طول شب است.
وی با اشاره به محاسبات صورت گرفته در نصف النهار شهر تهران به عنوان نصف النهار رسمی سنجش زمان در کشور ایران گفت: بر این اساس این محاسبات، طول شبِ یکشنبه سی ام آذرماه، برابر با ۱۴ ساعت و پانزده دقیقه و ۳۳ ثانیه است.
کارشناس نجوم ادامه داد: همچنین بر اساس همین محاسبات، طول شبِ دوشنبه شب منتهی به سه شنبه (یکم دی ماه) برابر با ۱۴ساعت و ۱۵دقیقه و ۳۵ثانیه خواهد بود و این نشان می دهد از لحاظ نجومی طول شبِ دوشنبه از طول شبِ یکشنبه بیشتر است.
وی خاطر نشان کرد: به همین دلیل می توان گفت که از لحاظ نجومی دوشنبه یکم دی ماه(شب منتهی به سه شنبه) ۹۹ شب یلدا بوده زیرا از امشب (یکشنبه سی ام آذرماه) طولانی تر است.
کارشناس نجوم گفت: بنابراین یلدای نجومی واقعی دوشنبه یکم دیماه خواهد بود و یلدای آیینی و سنتی آخر آذر ( سی ام آذرماه) یعنی امشب است.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید