صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

جریان تحریف همه مشکلات را به تحریم ربط می‌دهد/ مشکلات معیشتی حاصل مذاکرات است

کد خبر 74702 1399-09-30 08:43
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: جریان تحریف همه مشکلات را به تحریم ربط می‌دهد در حالی که مذاکرات «برجامی» باعث مشکلات معیشتی مردم شده است.
جریان تحریف همه مشکلات را به تحریم ربط می‌دهد/ مشکلات معیشتی حاصل مذاکرات است

حجت الاسلام سید محمود نبویان در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به افرادی که به دنبال تحریف فرمایشات مقام معظم رهبری درباره رفع تحریم ها هستند، گفت: رهبر معظم انقلاب در فرمایشات خود گفتند که ما دو شیوه در برداشتن تحریم ها داریم که یک مورد رفع تحریم ها و مورد بعدی خنثی سازی تحریم ها است.
وی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند که اگر ما بتوانیم باید رفع تحریم ها را سریعا انجام دهیم اما از سوی دیگر فرمودند که چهار سال از زمان مذاکرات گذشته و علیرغم آنکه قرار بود از سال ۹۴ تحریم ها برداشته شود، این اتفاق نیفتاده و لذا فرمودند باید در این شرایط به سمت خنثی سازی تحریم ها حرکت کنیم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: متأسفانه جریانی که مخالف زندگی راحت مردم هستند و نمی خواهند که مردم یک زندگی خوب و با وضعیت معیشتی قابل قبولی داشته باشند، نسبت به فرمایشات مقام معظم رهبری مغالطه می کنند.
نبویان تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرمودند که اگر بتوانیم، حتی یک ساعت هم نباید در تحریم بمانیم اما پنج سال است که تحریم ها رفع نشده است و به همین دلیل باید به سمت خنثی سازی تحریم ها برویم اما جریان تحریف بخشی از صحبت های ایشان را حذف کردند.
وی تاکید کرد: مذاکره فی نفسه نه خوب و نه بد است اما مذاکرات برجامی ما را به جایی رسانده که شاهد کاهش ارزش پول ملی، افزایش قیمت دلار و گرانی لحظه ای کالاها هستیم و می توان گفت که این مذاکرات مردم را به فلاکت رسانده است.
نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مذاکرات برجامی نه تنها تحریم ها را برنداشت بلکه مشکلات اقتصادی مردم را صد برابر کرد و می توان گفت که این مذاکره بد است اما اگر مذاکره ای که مشکلات اقتصادی مردم را حل کند و تحریم ها را بردارد، مذاکره ای خوب است.
نبویان گفت: مهمترین تحریم ما، تحریم بانکی است که قرار بود در ۲۷ دی ماه سال ۹۴ و در زمان ریاست جمهوری «اوباما» برداشته شود اما مطلقاً برداشته نشد و نتیجه این مذاکرات، تحریم های بیشتر و زندگی سخت معیشتی مردم شد.
وی بیان کرد: مردم دچار مشکلات سخت معیشتی هستند و الان نه تنها خرید خانه بلکه اجاره مسکن برای برخی از مردم تبدیل به آرزو شده است و در این شرایط باید ببینیم چند درصد از مشکلات مردم مربوط به مذاکرات است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: ۹ میلیون تن از ارزاق مردم وارد کشور شده اما در گمرک مانده و ترخیص نشده است که نزدیک به چهار میلیون تن از آن نهاده های دامی بود و چند صد هزار تن از این کالاها در گمرک فاسد شد و این سوال برای ما پیش می آید که آیا ترخیص کالاها نیز به تحریم ها ربط دارد یا به مدیریت ضعف برخی از افراد ارتباط دارد؟
نبویان ادامه داد: از سوی دیگر بازار بورس، پمپاژ پول است اما شاهد مشکلات زیادی در این بازار هستیم و سوال ما این است که آیا برای حل مشکلات بورس هم باید با غربی ها مذاکره کرد یا مدیریت ناکارآمد داخلی باعث این مشکلات شده است.
وی با اشاره به مشکل مسکن در کشور، گفت: دولت باید سالانه ۹۰۰ واحد مسکونی تولید می کرد در حالی که طبق گفته دولتمردان فقط ۳۰۰ واحد مسکونی ایجاد شده است و دولت در این هفت سال، سالانه ۶۰۰ هزار واحد مسکونی کمتر ایجاد کرده است و با  احتساب این هفت سال، چهار میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی طی این سال‌ها ساخته نشده است. در این شرایط، برخی از دولتمردان مسکن مهر را مزخرف دانستند و سوال این است که آیا برای حل مشکل مسکن هم باید با غربی ها مذاکره کرد؟
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: متأسفانه برخی افراد جلوی تولید شرکت های دانش بنیان را می گیرند و در حالی که شرکت های دانش بنیان می توانند اقلام پزشکی تولید کنند اما مافیای واردات مانع آنان می شوند و می توان گفت که مشکلات ما در بخش های مختلف ربطی به تحریم ها ندارد بلکه حاصل مدیریت خسته، ناکارآمد و غرب گرا و همچنین مشکلات اقتصادی مردم ثمرات مذاکرات برجامی است.
نبویان گفت: متأسفانه دولتمردان به هیچ وجه بلد نیستند که مذاکره کنند چرا که بیش از ۶۰۰ میلیون بازار در کشورهای عربی و منطقه وجود دارد اما مسئولان ما با آنان مذاکره نمی کنند و تصورشان آن است که کشورهای دنیا فقط همین چهار کشور آمریکا، آلمان، انگلیس و فرانسه است و هیچ کشور دیگر در دنیا برای مذاکره وجود ندارد.
وی افزود: جریان تحریف به دنبال آن هستند که به دروغ تمام مشکلات را به تحریم ها ربط دهند در حالی که ۲۰ تا ۳۰ درصد از مشکلات ما به تحریم ها مربوط است و مابقی ناشی از ناکارآمدی مسئولان داخلی است.
نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از موارد دیگر تحریف آن است که تحریف کنندگان می گویند مذاکره باید در همان مسیر قبلی و توسط مذاکره کنندگان سابق انجام شود در حالی که مذاکره کنندگان قبلی ما جز خسارت هیچ چیزی برای مردم نیاوردند و اقتصاد برجامی، مسکن برجامی و دلار برجامی تنها نتیجه ای است که از این مذاکرات می بینیم.
نبویان گفت: تحریف بعدی این است که این افراد مذاکراتی را که برای مردم بدبختی آورده، مثبت جلوه می دهند و اعتقادشان بر این است که مشکلات ما به دست دشمنان حل می شود در حالی که آمریکا همان آمریکا است و ما نباید مسیر اشتباه سابق را تکرار کنیم.
وی تصریح کرد: اگر دولتمردان به دنبال مذاکره هستند، بهتر است با کشاورزان، گندم کاران، تولید کنندگان و مردم خودمان مذاکره کنند تا بلکه جامعه نجات پیدا کند و جا دارد آنان به جای تأکید بر مذاکره، مشکلات مردم را حل کنند تا مردم در صف مرغ و تخم مرغ نایستند.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید