صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

ایمنی پایدار در بیشتر بهبودیافتگان کرونا ایجاد می شود

کد خبر 72468 1399-09-23 22:32
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: ایمنی نسبت به ابتلای مجدد در بیشتر بهبودیافتگان کرونا ایجاد می شود و بین ۶ ماه تا ۲ سال پایدار می ماند.
ایمنی پایدار در بیشتر بهبودیافتگان کرونا ایجاد می شود


حسین کیوانی ویروس شناس در پاسخ به این سوال آیا ابتلا به ویروس کرونا ایمنی در مبتلایان ایجاد می کند، گفت: ایمنی در اغلب این افراد ایجاد می شود و مدت آن هم نسبتاً طولانی است البته در موارد بسیار نادر زمان ایمنی اندک است.
وی ادامه داد: درصد بالایی از افراد که مجدداً مبتلا به بیماری می شوند، علائم خفیف تری پیدا می کنند اما تعداد افراد بسیار اندکی هم ممکن است عوارض شبیه به ابتلا اول و در موارد بسیار نادر ممکن است علائم شدیدتری بروز دهند.
کیوانی بیان داشت: واکنش سیستم ایمنی هر فردی با فرد دیگر متفاوت است، حتی در افراد دوقلو هم ممکن است واکنش سیستم ایمنی بدن متفاوت باشد.
وی ادامه داد: ایمنی فقط به ایجاد آنتی بادی نیست و ایمنی اجزای مختلف دارد که از جمله آن ایمنی سلولی است که طی آن  می تواند این ایمنی سال ها دوام داشته باشد.
کیوانی افزود: با توجه به اینکه امکان جهش هایی در ویروس وجود دارد، ابتلای مجدد افراد احتمالاً بر اثر آلوده شدن آنها با ویروس های جهش یافته است که سیستم دفاعی بدن نمی تواند آنها را شناسایی کند و بر اثر آن افراد مجدداً می توانند مبتلا به بیماری کرونا شوند.
وی تاکید کرد: در حال حاضر زمان دقیق ایمنی را به طور قطع نمی توان تعیین کرد و این کار نیاز به سپری شدن زمان طولانی تری دارد.
خاطره ایمنی می تواند تا سال ها بماند
استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان داشت: خاطره ایمنی می تواند تا سال ها بماند، وقتی دوباره در معرض این ویروس قرار می گیریم، آن خاطره ایمنی به کمک ما می آید و دفاع بر علیه ویروس را انجام می دهد.
وی ادامه داد: وقتی نسبت به ویروسی ایمن می شویم، بعضی از سلول های سیستم ایمنی تبدیل به سلول های «خاطره» یا مموری می شوند و در بافت های مختلف بدن در حالت آماده باش هستند و چنانچه مجدداً به همان ویروس مبتلا شویم چون راه، رسم و نقشه تولید آنتی بادی بر علیه ویروس را دارند، در زمان بسیار کوتاهی بر علیه ویروس آنتی بادی تولید می کنند و اجازه ایجاد بیماری را نمی دهند.
کیوانی ادامه داد: در این وضعیت لازم نیست ۲ تا ۳ هفته زمان ببرد تا آنتی بادی تولید شود، در یک زمان کوتاه آنتی بادی ساخته می شود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | ایران | ویروس | دانشگاه |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تعریق های شبانه می تواند نشانه اولیه سرطان کلیه باشد
افزایش سن، چاقی، سیگار کشیدن و فشار خون بالا خطر ابتلا به سرطان کلیه را افزایش می دهد. رنج ناشی از تعریق شبانه می تواند نشانه ای از خطر ابتلا به این بیماری مهلک باشد.

در مقابل پرخاشگری نوجوانان سکوت کنید رابطه صمیمانه به معنای درد دل کردن با نوجوان نیست
یک روانشناس گفت:در لحظه عصبانیت نوجوان به دلیل اینکه غیر قابل کنترل و ممکن است حرفی بزند یا رفتاری داشته باشد که حرمت میان او و والدین شکسته شود؛ بهتر است والدین موقعیت را ترک کرده، سکوت کنند و به هیچ عنوان عصبانی نشوند.

آخرین اخبار از ثبت جهانی بازار اراک پل خیبر همچنان بلاتکلیف
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از تشکیل پرونده ثبت جهان ی مجموعه بازار تاریخی اراک خبر داد.

علت ضعف بیشتر مردان در برابر کرونا در مقایسه با زنان
یک متخصص بیماریهای عفونی با اشاره به موارد ابتلا و مرگ و میر بالای مردان بر اثر کرونا، عوامل مختلفی را در این امر دخیل دانست.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید