صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:‌ در سال آینده ۳۲۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم

کد خبر 72176 1399-09-22 23:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
رئیس کمیسیون اقتصاد ی مجلس گفت: در لایحه بودجه حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه در سال ۱۴۰۰ داریم و سهم بودجه از منابع نفتی به دو برابر افزایش پیدا کرده است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:‌ در سال آینده ۳۲۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم


محمدرضا پورابراهیمی امشب در شورای برنامه ریزی و توسعه استان کرمان که با حضور زینی وند استاندار کرمان در سالن شهید مرتضوی استانداری کرمان برگزار شد اظهار داشت: بودجه ای کشور وضعیت خاصی در سال 1400 دارد.
وی با بیان اینکه در شرایطی این بودجه تدوین می شود که روش بودجه نویسی شبیه سنوات گذشته بوده و اصلاح ساختار بودجه انجام نشده است گفت: سال گذشته نیز همین ساختار بودجه اعلام شد و وضعیت بودجه تغییری در ساختار نکرده است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت حداقل می توانست در آخرین سال خود اصلاح ساختار بودجه را انجام بدهد که متاسفانه اتفاقی نیفتاده است افزود: به عنوان مثال در کشور سهم درآمدهای مالیاتی در مجموع درآمد کشور قرار بود به حداکثر ممکن برسد و بیش از نیمی از مصارف کشور به درآمدهای مالیاتی برسد اما به کمترین میزان رسیده است.
وی با بیان اینکه در دو سال گذشته روی درآمدهای مالیاتی کار کردیم و تصمیم میدانی در مجلس اخذ شده است گفت: قانون مالیات بر عایدی در کمیسیون اقتصادی مجلس نهایی شده و از یکشنبه در دستور کار صحن علنی مجلس قرار می گیرد.
پورابراهیمی با اشاره به اینکه در لایحه بودجه شاهد این تصمیمات در ساختار بودجه نیستیم و یا به مولدسازی در بودجه توجه آنچنانی نشده است ادامه داد: وضعیت بودجه ای ارائه شده دولت به مجلس انطباقی با شرایط جنگ اقتصادی کشور ندارد.
وی با بیان اینکه در لایحه بودجه حدود 320 هزار میلیارد تومان کسری بودجه در سال 1400 داریم افزود: سهم بودجه از منابع نفتی قرار بود به 20 درصد کاهش برسد که به حدود دو برابر در این لایحه بودجه افزایش پیدا کرده و ما همچنان اتکا به درآمدهای نفتی را می بینیم.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه 90 درصد از میزان مصارف کشور بودجه هزینه ای است که افزایش پیدا کرده است گفت: در مجلس با دولت صحبت کردیم و قرار شد ساختارهای بودجه تغییر اساسی پیدا کند و یا با دولت به توافق برسیم که منویات رهبر معظم انقلاب در بودجه محقق شود.
وی با بیان اینکه جلسه فردا کمیسیون اقتصادی مجلس با حضور آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار می شود افزود: جلسه مجمع نمایندگان استان کرمان با حضور استاندار کرمان و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز در تهران با موضوع بودجه استان کرمان برگزار می شود.
پورابراهیمی با اشاره به اینکه در هشت ماهه ابتدای امسال بیش از هزار میلیارد تومان مازاد درآمد استان بوده است گفت: برش استانی بودجه 1400 باید برداشته شده و به نمایندگان و مدیران استان ارائه شود و مدیران باید از تمام ظرفیت های بودجه ای آگاهی داشته و اعتبارات لازم را جذب کنند.
وی با بیان اینکه مدیران استان باید پیشنهادات خود را در زمان تدوین لایحه دولت به ما بدهند تا پیگیری کنیم افزود: 2.8 میلیارد یورو منابع صندوق توسعه ملی به عنوان استقراض در اختیار دولت قرار داده شده که باید در زیرساخت ها هزینه شود اما سهم استان کرمان مشخص نیست.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »از پرونده ها بخوانید
» دولت باید هزینه‌هایش را کاهش دهد تا کسری بودجه جبران شود
» اولین جلسه ستاد تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۰ برگزار شد
مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید