صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

اردوغان با توهم مالیخولیایی خود می‌خواهد مسیر احیاء خلافت را از دریای خزر عبور دهد

کد خبر 72163 1399-09-22 21:31
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه معتقد است اظهارات اردوغان نشانه ی تلاش او برای احیا خلافت عثمانی از آسیای میانه تا الجزایر است.
اردوغان با توهم مالیخولیایی خود می‌خواهد مسیر احیاء خلافت را از دریای خزر عبور دهد


قاسم محبعلی در گفت وگویی ضمن اشاره به شعرخوانی جنجالی رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در مراسم رژه نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان، گفت: به نظر می رسد که آقای اردوغان دوباره دچار توهم مالیخولیایی شده که این توهم شاید برگرفته از همان ذهنیت خفته سابق و بازگشت و احیای عثمانی و خلافت آن دوران باشد. احتمالا آقای اردوغان در تصور همان خلافت از آسیای میانه تا الجزایر است و رویای این را دارد تا آن دوران را زنده کند.
مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه ادامه داد: عوامل مختلفی وجود دارد که باعث شده تا دوباره این توهم مالیخولیایی برای آقای اردوغان تشدید شود. یکی از این عوامل شرایط منطقه و خاورمیانه باشد. تحولات اخیر کشورهایی مانند لیبی، تونس، سوریه، عراق و جنگ عربستان سعودی و یمن و اخیرا قفقاز و جنگ جمهوری آذربایجان و ارمنستان باعث شده تا او تصور کند می تواند دوباره در منطقه قدرت نمایی کند. عامل دوم نحوه رفتار آمریکا و غرب به ویژه سیاست های دونالد ترامپ در قبال منطقه است. این عوامل در این سال های اخیر به شکل گیری این توهم سرعت داده است.
سالهاست که روسیه و ترکیه در رویای تضعیف ایران هستند
این کارشناس روابط بین الملل با بیان اینکه روسیه و ترکیه همواره در رویا و آرزوی تضعیف ایران به نفع خودشان بودند، تصریح کرد: این رویا اگرچه برای دورانی خاموش مانده بود ولی با تضعیف روابط بین تهران با غرب، دوباره این توهم و رویا در سر رهبران این کشورها شکل گرفته است و آنان درصدد سواستفاده از این شرایط هستند. بنابراین یکی از عوامل مهمی که جبران و رفع آن در دست خودمان است، رفع و حل اشکالات ما در سیاست خارجه است. ما باید بتوانیم روابط خودمان را با کشورهای جهان به یک توازن و بالانس برسانیم.

وی افزود: اگر این اتفاق رخ ندهد، آنها پیش خود چنین فرض می کنند که با توجه به شرایط منطقه و همین طور تغییر نگاه و رویکرد غرب نسبت به خاورمیانه می توانند خودشان را بر کشورهای منطقه غالب کنند که البته این یک تصور غلط و واهی است ولی به هر جهت این کشورها نشان دادند که همیشه به دنبال جاه طلبی و قدرت نمایی هستند.
محبعلی در پاسخ به این پرسش که آیا این فرضیه درست است که ترکیه سعی بر آن دارد تا خودش را به یک کریدور ژئوپولیتیکی ائتلاف اسراییل و جمهوری آذربایجان بدل کند و از این طریق بتواند برای آمریکا و اسراییل یک ابزار استراتژیک برای مهار و قدرت در منطقه باشد، تصریح کرد: هر کشوری در منطقه و عرصه جهانی بازی خودش را دارد که این بازی بر اساس منافع ملی آن کشور تعریف می شود. من تصور می کنم که درباره ترکیه شرایط با توجه به بحث پان تورکیسم و ادغام آن با جریان اخوانی ها، آنان در تلاش هستند تا از طریق رفتارهای خودشان، خلافت قفقاز تا آسیای میانه را احیا کنند. این از همان رویاهای معروف ترک هاست که هرازگاهی برای اجرای آن وارد عمل می شوند.
مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه ادامه داد: البته این بار شرایط در ترکیه به شکلی متفاوت است. چراکه بر خلاف گذشته، این بار رییس جمهوری ترکیه در راس این امر قرار گرفته و صراحتا و آشکارا از این رویا صحبت می کند. این در حالی است که ترک ها در گذشته جرات کوچکترین مشاجره را با ایران نداشتند ولی بعدها به سبب تضعیف روابط تهران با غرب، آنان رفته رفته این جرات را پیدا کردند. مضاف بر اینکه ترکیه از جریان پان تورکیسم، علیه موضوع کوردیسم استفاده می کند. چراکه ترکیه از بابت تحرک کردها در سوریه، عراق و ترکیه نگران بوده و نهایت این جریان را به نفع جمهوری اسلامی می داند.
وی افزود: به هرجهت ترکیه در این دوران تلاش دارد تا به نحوی بتواند از هر طریقی در راستای همان رویای احیای عثمانی راه نفوذ خود را به آسیای میانه فراهم کند. امروز نیز آنها درصدد آن هستند که این مسیر را از طریق جمهوری آذربایجان به دریای خزر و سپس آسیای میانه طی کنند. البته این رویا محقق نخواهد شد چراکه قدرت های جهانی چنین اجازه ای را به ترکیه نخواهند داد. شاید در دوران آقای ترامپ و در بعضا در جریان اختلافات ایران و آمریکا، فرصت هایی برای ترکیه هرچند کوتاه و کم محقق شد ولی با توجه به آمدن آقای بایدن بر انجام برخی اتفاقات احتمالی در آینده، عملا این فرصت ها نیز از ترکیه دریغ خواهد شد و آن زمان است که آقای اردوغان باید نسبت به رویه ای که در پیش گرفته، تجدید نظر کند و در جهت جبران آن برآید.
این کارشناس روابط بین الملل در پاسخ به این پرسش که چرا برخی چهره های سیاسی داخل کشور به جای محکوم کردن اظهارات اردوغان در مقام تخفیف و تقلیل این مواضع برآمده و آن را یک اشتباه محاسباتی تصور کردند، گفت: این اظهارات آقای اردوغان مکافات همان اشتباهات ما از جمله دعوای با غرب و برهم خوردن توازن و بالانس ما در روابط بین المللی است. همین اشتباهات بزرگ باعث شده تا کوچک ترها مانند ترکیه و برخی دیگر از کشورهای خاورمیانه از فرصت های ایجاد شده علیه ما سواستفاده کرده و به قولی دُم درآوردند.
وی افزود: ما می توانستیم این اشتباهات را یکبار در زمان فروپاشی شوروی جبران کنیم و با ایجاد یک توازن منطقی کاری کنیم که امروز جمهوری آذربایجان آرزوی پیوستن به ایران داشته باشد ولی خیلی راحت این فرصت را از دست دادیم. من تصور می کنم که شاید همین اشتباهات باعث شده تا چنین شرایطی رخ بدهد و دیگران نسبت به احساس ضعفی نداشته باشند.
دیکتاتورها دنبال انحراف افکار عمومی هستند
محبعلی در پاسخ به این پرسش که آیا اظهارات اخیر اردوغان می تواند مصداق یک فرار رو به جلو برای مشکلات اقتصادی و سیاسی کشور ترکیه باشد، تصریح کرد: اساسا کشورهای توسعه نیافته وقتی احساس قدرت می کنند، «فیل شان یاد هندوستان می کند». این فقط درباره ترکیه نیست. اساسا کشورهای توسعه نیافته تلاش می کنند که افکار عمومی را از مشکلات داخلی خودشان با طرح منازعات بین المللی منحرف کنند. این مشخصه دیکتاتورهاست که با رفتارهای پوپولیستی، ناسیونالیستی افراطی و .... اذهان عمومی را از حقایق منحرف کنند. فاشیسم نیز ثمره همین رویه بود. هیتلر با سواستفاده از احساس سرخوردگی آلمان ها بعد از جنگ جهانی اول، آنان را به شروع یک جنگ دوباره تشویق کرد.
وی افزود: امروز نیز اردوغان تلاش می کند تا با سواستفاده از احساس سرخوردگی مردم ترکیه بعد از فروپاشی عثمانی به تبع جنگ جهانی، اذهان عمومی را به نفع خودش تغییر بدهد. دولتمردان ما باید در این شرایط قدرتمندانه و در عین حال هوشمندانه رفتار کرده و نسبت به کشورهای همسایه و در عرصه بین المللی اقدام کنند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید