صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

پس لرزه‌های شعرخوانی جنجالی رئیس جمهور ترکیه کنایه پزشکیان به اردوغان: دیوانه‌ای که سنگی داخل چاه انداخت درخواست عارف از وزارت خارجه

کد خبر 72158 1399-09-22 20:31
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
محمدرضا عارف نماینده سابق تهران و مسعود پزشکیان نماینده تبریز به اظهارات اردوغان واکنش نشان دادند.
پس لرزه‌های شعرخوانی جنجالی رئیس جمهور ترکیه کنایه پزشکیان به اردوغان: دیوانه‌ای که سنگی داخل چاه انداخت درخواست عارف از وزارت خارجه


ظهارات اردوغان رئیس جمهور ترکیه و شعرخوانی اش درباره رود ارس با واکنش های بسیاری از سوی سیاسیون ایران به دنبال داشت. 
محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده سابق مردم تهران در یک رشته توئیت نسبت به اظهارات رجب طیب اردوغان درباره آذربایجان واکنش نشان داد و نوشت:تحولات مهم اخیر در قره باغ کوهستانی و منطقه پیرامون آن، نباید مورد غفلت راهبردی قرار گیرد. ایران با داشتن مرز طولانی با قفقاز جنوبی باید در تغییرهای ژئوپلیتیکی در حال شکل گیری در قفقاز جنوبی حضور فعال تر داشته و با ایجاد توازن در سیاست خارجی، منافع ایرانیان را تحقق بخشد.
در غیبت ایران، کشورهای دیگر منافع خود را در توافق نامه صلح میان آذربایجان و ارمنستان تحقق بخشیدند. کشورهایی که مرزی با قره باغ نداشته اند، به عنوان ناظر بر آتش بس ورود کرده اند. ایران باید در تامین ثبات و آرامش و نیز توسعه همه جانبه این منطقه نقشی فعال داشته باشد.
آقای اردوغان و دیگر حاکمان منطقه باید بدانند که تاریخ منطقه نشان می دهد، این شمال رود ارس است که پیوند تاریخی با جنوب آن دارد.
وزارت خارجه ایران باید اعتراض رسمی و کتبی خود را به دولت های باکو و آنکارا ابلاغ و خواستار توضیح و عذرخواهی رسمی ایشان شود. با این حال، رخداد اخیر باید به گونه ای مدیریت شود که از ایجاد بحران میان ایران و ترکیه جلوگیری و ٣٠٠سال ثبات تاریخی مرزهای دو کشور حفظ و روابط اقتصادی دوجانبه گسترش یابد. 
این اصل راهبردی باید باور شود: "اقتصاد پویا" و "اتحاد داخلی" پیشران و پشتیبان سیاست خارجی همه کشورها است.

اظهارات اردوغان به نفع اسرائیل و امریکا است
نماینده مردم تبریز آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت های اخیر رئیس جمهور کشور ترکیه در خصوص خاک ایران گفت: هر جمله و حرکتی که باعث ایجاد تفرقه و دشمنی بین کشورهای مسلمان شود تنها به نفع امریکا، اسرائیل و استکبار است.
دکتر مسعود پزشکیان در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: تمامیت خاک کشور آذربایجان برای همه ما محترم است و کشور ارمنستان باید سالها پیش حق مسلم کشور آذربایجان را به رسمیت می شناخت و باید به کشور آذربایجان از بابت بازپس گرفتن خاکش تبریک بگوییم.
وی با انتقاد از صحبت های اخیر رجب طیب اردوغان خاطرنشان کرد: اینکه کسی به گونه ای صحبت کند که آذربایجان از ایران جدا شود یک خیال خام است، طبیعتاً آذربایجان برای ایران است و در خصوص بحث هایی که مطرح می شود اگر قرار باشد به مسائل تاریخی برگردیم تمام آذربایجان برای ایران بود اما ما هیچگاه چنین ادعایی را مطرح نکرده اید چراکه این مسائل باعث تفرقه و دشمنی می شود و این اختلاف ها به نفع مسلمان نیست.
وی خطاب به رئیس جمهور ترکیه گفت: انتظار می رود اردوغان به نوعی حرکت کند که وحدت و انسجام بین مسلمانان بیشتر شود چرا که در حال حاضر ترکیه به اندازه کافی دشمن دارد زمزمه های تحریم ها از سوی اروپا و امریکا نیز مطرح می شود و با این اختلافات تنها این امریکا، اسرائیل و دشمنان هستند که خشنود خواهند شد.
وی با تأکید بر اینکه مردم آذربایجان تمامیت ارضی کشور را به عنوان یکی از اولویت های خود می دانند خاطرنشان کرد: همین مردم آذربایجان در خاک خوزستان با جان دل جنگیدند و یک وجب از این سرزمین را به دشمن ندادند پس بدانند صدام اشتباهی کرد که نتیجه آن را سالها دید. پزشکیان با تاکید بر ضرورت پرهیز از برخوردهای احساسی گفت: دیپلماسی کشورمان باید در مسیری حرکت کند که اختلافات بین کشورهای مسلمان کاهش یابد، باید از هر جمله و حرکتی که باعث تشدید این اختلافات می شود جلوگیری کنیم و با احساسات برخورد نکنیم.
نماینده مردم تبریز آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر دیوانه ای سنگی را داخل چاهی بیاندازد ده ها نفر عاقل جمع شود نمی تواند آن سنگ را در بیاورد پس تلاش کنیم خودمان این دشمنی ها را تشدید نکنیم و با دیپلماسی صحیح در مسیر کاهش این اختلافات قدم برداریم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید