صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

کشف پنج ژن که احتمال ابتلا به موارد شدید کرونا را افزایش می‌دهد

کد خبر 72125 1399-09-22 17:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
محققان در مطالعه‌ای موفق به شناسایی پنج ژن در بدن انسان شده‌اند که با ابتلا به شدیدترین حالات بیماری کرونا ارتباط مستقیم دارد.
کشف پنج ژن که احتمال ابتلا به موارد شدید کرونا را افزایش می‌دهد


 
محققان در مطالعه ای موفق به شناسایی پنج ژن در بدن انسان شده اند که با ابتلا به شدیدترین حالات بیماری کرونا ارتباط مستقیم دارد.
به گزارش روزنامه دیلی میل، محققان دانشگاه «ادینبورگ» در انگلیس در این مطالعه همچنین متوجه شدند که می توان ساختار چند داروی موجود را برای درمان افرادی که بر اثر ابتلا به کرونا به شدت بیمار شده اند، دوباره تنظیم کرد.
آنها در این تحقیق دی.ان.ای، ۲ هزار و ۷۰۰ بیمار را که در ۲۰۸ واحد مراقبت های ویژه بیمارستان در سراسر انگلیس بستری بودند، بررسی کردند و متوجه شدند پنج ژن که در انجام دو فرایند مولکولی _ یعنی مصونیت مقابل ویروس ها و مقابله با التهاب شش ها _ دخیل هستند، عامل اصلی بروز بسیاری از بیماری های شدید ناشی از ابتلا به کرونا است.
«کنت بیلی» مشاور دانشگاهی مرکز پزشکی دانشگاه ادینبورگ که یکی از مدیران این تحقیق بوده است، گفت: «نتایج به دست آمده در این تحقیق نشان می دهد چه داروهایی باید در صدر فهرست آزمایش بالینی قرار گیرند.»
وی گفت: عملکرد این ژن ها که IFNAR۲، TYK۲، OAS۱، DPP۹، و CCR۲ نام دارند، تا حدودی توضیح می دهد که چرا برخی افراد در اثر ابتلا به کرونا به شدت بیمار می شوند؛ در حالی که برخی دیگر اصلا هیچ تاثیری نشان نمی دهند.
یافته های این مطالعه که در نشریه Nature منتشر شده است به محققان کمک خواهد کرد به تحقیقات درباره داروهای بالقوه برای درمان کرونا از طریق انجام آزمایش های بالینی داروهایی که مسیرهای مشخص ضدویروسی و ضدالتهابی را هدف می گیرند، سرعت بخشند.
بیلی افزود: در میان داروهایی که بیشترین اثر بالقوه را در درمان کرونا دارند طبقه ای از داروهای ضدالتهابی موسوم به مهارکننده های «جی. ای.کی» (JAK) وجود دارند که شامل داروی ضدآرتروز «باریسینیب» (baricitinib) ساخت شرکت «الی لیلی» (Eli Lilly) است.
محققان دانشگاه ادینبورگ همچنین متوجه شدند که تقویت فعالیت ژن IFNAR۲ می تواند موجب حفاظت در برابر کرونا شود؛ زیرا به احتمال بسیار زیاد تاثیر درمان از طریق اینترفرون را در بدن شبیه سازی می کند.
آنها داروهای مختلفی را در آزمایش های بالینی مقابله با کرونا آزمایش کردند که شامل nterferon_beta_۱a، interleukin_۱ و داروی ضدآرتروز ساخت شرکت سانوفی موسوم به «کوزارا» (Kevzara) است.
تا کنون، استروئیدی موسوم به «دگزامتازون» و داروی ضدویروس نوساخته ای به نام «رمدسیویر» که شرکت Gilead آن را تولید کرده است تنها داروهایی هستند که در سراسر جهان برای درمان بیماران کرونایی تجویز شده اند. هرچند رمدسیویر برای درمان موارد شدید بیماری کرونا توصیه نمی شود و در آزمایش ها نیز ترکیبی از نتایج مثبت و منفی را نشان داده است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید