صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

برجامِ اوباما مرده است دنیا با دنیای ۵ سال پیش فرق کرده است

کد خبر 72123 1399-09-22 17:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: برجامِ اوباما مرده است و ما باید مسیری واقع‌بینانه را برای باز شدن گره‌های کور در مناسبات بین‌المللی طی کنیم تا به نتیجه مطلوب برسند.
برجامِ اوباما مرده است دنیا با دنیای ۵ سال پیش فرق کرده است


 «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» که چند روز پیش از سوی رئیس مجلس به دولت ابلاغ شد فضای امیدوارکننده ای را که بعد از پیروزی بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به وجود آمده بود تا حد زیادی در هاله ابهام و تردید فرو برد. 
 علی بیگدلی، تحلیلگر مسائل بین الملل، در این باره اظهار داشت: اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها که با سروصدای زیادی به دولت ابلاغ شد می تواند فضا را برای طرفین مذاکرات هسته ای آماده کند تا هر سوءاستفاده ای که بخواهند بکنند. در واقع این حرکت ایران را در شرایط خاصی قرار داده است به طوری که هم بایدن به این مساله واکنش نشان داد و هم سه کشور اروپایی طرف برجام با صادر کردن بیانیه ای رسمی شرایط جدید را مانعی برای مذاکره های احتمالی آینده عنوان کردند.
 این استاد دانشگاه در ادامه گفت: مجلس باید قبل از عملی کردن تصمیم حاشیه ساز خود کمی دوراندیشی می کرد تا در این موقعیت دشوار در کار مملکت گره نیندازد. این طرح در حالی تصویب و به قانون تبدیل شد که حالا آمریکا بهانه خوبی برای سنگ اندازی پیدا کرده است. ای کاش مجلس برای تصویب این قانون با رئیس جمهوری و سایر نهادها هماهنگی لازم را صورت می داد تا تنش موجود در ایران برای کشورهایی که مقابله با جمهوری اسلامی برایشان اصل است، عیان و آشکار نشود.
 او توضیح داد: موضوع مهم دیگر به اعلام موضع مسئولان دولتی برمی گردد که با صراحت خاصی شرط مذاکره را بازگشت به برجام سال ۲۰۱۵ عنوان می کنند. این مطالبه در حالی از سوی دستگاه دیپلماسی ما مطرح می شود که دنیا با دنیای پنج سال پیش فرق کرده است؛ به عنوان مثال می توان به تعامل برخی از کشورهای عربی منطقه با اسرائیل اشاره کرد. در واقع باید گفت برجامِ اوباما مرده است و ما باید مسیری واقع بینانه را برای باز شدن گره های کور در مناسبات بین المللی طی کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.
 علی بیگدلی در پایان گفت: نمی توان در دیپلماسی واقع بین نبود و به دستاوردی مثبت امید داشت.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید