صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

روزنامه یدیعوت آحارونوت: بن سلمان واسطه دوستی مغرب با اسرائیل شد

کد خبر 71942 1399-09-21 21:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
یک روزنامه صهیونیستی نوشت که محمد بن‌سلمان در روند رایزنی‌ها با پادشاه مغرب برای جلب رضایت وی جهت سازش با رژیم صهیونیستی نقش‌آفرینی کرده است.
روزنامه یدیعوت آحارونوت: بن سلمان واسطه دوستی مغرب با اسرائیل شد


روزنامه یدیعوت آحارونوت، چاپ سرزمین های اشغالی، روز جمعه در گزارشی به اعلام توافق سازش روز گذشته میان مغرب و رژیم صهیونیستی و نقش ولی عهد سعودی در این میان پرداخت.
به نوشته العربی الجدید، آحارونوت نوشت که در توافق سازشی که دونالد ترامپ شب گذشته از آن خبر داد، آمریکا متعهد شده است که حاکمیت مغرب در صحرای غربی را به رسمیت شناخته و همچنین چهار فروند پهپاد پیشرفته تهاجمی «ریبر اکیو ۹» در اختیار این کشور قرار دهد و این توافق پس از یک سال گفت و گوهای محرمانه به نتیجه رسیده است؛ گفت و گوهایی که «جرد کوشنر» داماد و مشاور دونالد ترامپ و «آندری ازولای» مشاور مخصوص پادشاه مغرب که یهودی است، نقش به سزایی در آن داشتند و دو طرف به طور کاملا سری در خصوص توافق نهایی و بندهای آن مذاکره کرده اند.
این روزنامه در ادامه نوشت که نقطه آغازین روند سازش میان تل آویو و رباط، سال گذشته به هنگام سفر نتانیاهو به پرتغال و دیدار با مایک پامپئو در آن جا بود و پامپئو پس از آن قصد داشت تا با پادشاه مغرب دیدار کند. در آن زمان کاخ پادشاهی مغرب در خصوص سازش با تل آویو بسیار تردید داشت و نگران واکنش مردمی به خصوص گروههای اسلامگرا بود. به خصوص اینکه مغرب ریاست کمیته اماکن مقدسه در بیت المقدس را بر عهده دارد.
یدیعوت احارانوت در ادامه نوشت که گفت و گوها صرفا منحصر به کوشنر یا پامپئو نبود و «محمد بن سلمان» ولی عهد سعودی که کاخ های مجللی در رباط دارد نیز در این خصوص با «محمد ششم» پادشاه مغرب رایزنی و تلاش کرده بود تا او را برای برقراری رابطه با اسرائیل مجاب کند.
به گفته یک مقام مغربی در کاخ پادشاهی این کشور، ولی عهد عربستان سعودی لیستی از کشورهای عربی و اسلامی نزد خود دارد، از جمله اندونزی، جیبوتی، مالی و پاکستان و برای برقراری روابط میان آن ها و رژیم صهیونیستی تلاش می کند و پس از آن عادی سازی روابط میان دولت سعودی و رژیم اسرائیل را اعلام خواهد کرد.
این مقام مغربی در ادامه به آحارونوت گفت: «نقطه تحول در گفت و گوها هیج ارتباطی به اسرائیل نداشت، ما با اسرائیل سال هاست که روابط خوبی داریم، بدن اینکه نام صلح یا سازش روی آن باشد. اما موافقت اخیر آمریکا با شناسایی حاکمیت مغرب بر صحرای غربی به حساب جبهه پولیساریو، چیزی بود که پادشاه مغرب را برای نشان سبز نشان دادن به توافق با اسرائیل مجاب کرد.»
این روزنامه در مقاله ای دیگر نوشته است که توافق با اسرائیل همچون یک منوی باز شده است که هر کشوری در قبال هزینه سیاسی که می دهد، هر آن چه نیاز دارد از آن بر می دارد. امارات به اف_۳۵ رسید. بحرین حمایت و پشتیبانی کامل آمریکا را از آن خود کرد. سودان ضمن خروج از لیست کشورهای حامی تروریسم آمریکا، به دنبال گرفتن کمک های مالی وسیع از این کشور است. مغرب نیز توانست شناسایی حاکمیت خود بر صحرای غربی را از آمریکا بگیرد. اما این توافقات، موجب امن تر شدن رژیم صهیونیستی در منطقه نخواهد شد.
شب گذشته «دونالد ترامپ» رئیس جمهور از توافق سازش میان مغرب و رژیم صهیونیستی خبر داد تا مغرب چهارمین کشوری باشد که از ماه آگوست تا کنون زیر بار سازش با این رژیم می رود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید