صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

استالین نتوانست، اردوغان هم نمی‌تواند

کد خبر 71922 1399-09-21 17:31
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
یک استاد دانشگاه نوشت: آنها باید تاریخ بخوانند تا متوجه شوند جوزف استالین و حامیان داخلی وی در ایران و آن‌هم در اوج ضعف حکومت مرکزی و حضور قوای اشغالگر شوروی، فقط چند ماه توانستند در آذربایجان تاخت‌وتاز کنند.
استالین نتوانست، اردوغان هم نمی‌تواند


غلامعلی دهقان، استاد تاریخ در دانشگاه در یادداشتی نوشت: سخنان رجب طیب اردوغان درباره آذربایجان همراه با اشعار مورد علاقه جدایی طلبان، آن هم در آستانه روز ۲۱آذر، روزی که در آن مردم غیور آذربایجان در ۲۱آذر۱۳۲۵ شمسی توانستند نیروهای وابسته به شوروی کمونیستی معروف به فرقه پیشه وری را فراری دهند؛ نشان از آن دارد که اردوغان و الهام علی اف می بایست بار دیگر تاریخ را مطالعه کنند.
آنها باید تاریخ بخوانند تا متوجه شوند جوزف استالین و حامیان داخلی وی در ایران و آن هم در اوج ضعف حکومت مرکزی و حضور قوای اشغالگر شوروی، فقط چند ماه توانستند در آذربایجان تاخت وتاز کنند.
علاوه بر این، اردوغان و الهام بازهم باید فراتر از تاریخ معاصر به تاریخ ایران توجه کنند تا متوجه نقش آفرینی آذربایجان در تاریخ ایران شوند.
همین بس که شکل گیری دولت_ملت به مفهوم امروزی آن در ایران زمین، مدیون دولت صفویه است که بنیانگذاران آن و ادامه دهندگان آن از این دیار بودند.
هنوز خاطره دلاوری های مردم این خطه از کشورمان در برابر تجاوز سلاطین عثمانی که اردوغان خود را میراث بر آنان می داند، در حافظه ایرانیان اعم از ترک، لر، کرد، بلوچ، عرب، فارس و... زنده است.
نقش آفرینی آذربایجان با رشادت ستارخان و باقرخان در نهضت مشروطه و دفاع شهیدباکری ها در دفاع مقدس از موجودیت ایران نشان از نقش ممتاز آذربایجان در وحدت ملی ایرانیان دارد.
کاش اردوغان و حامیان پان ترکیسم فقط کمی تاریخ بخوانند؛ همین...
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید