صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

مرگ بافت‌های سرطانی به دست گلبول‌های سفید

کد خبر 71872 1399-09-21 13:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
"گلبول‌های سفید" که "لوکوسیت‌" نیز نامیده می شوند، بخشی مهمی در سیستم ایمنی بدن هستند زیرا با حمله به باکتری‌ها، ویروس‌ها و میکروب‌هایی که به بدن حمله می‌کنند، به مقابله با عفونت‌ها کمک می‌کنند.
مرگ بافت‌های سرطانی به دست گلبول‌های سفید


مطالعه اخیر محققان "دانشکده پزشکی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا" آمریکا نشان داده که نوع خاصی از گلبول های سفید می توانند سبب مرگ بافت های سرطانی مغز شوند. این خبر خوبی است اما خبر بد این است که تعداد زیادی از این مرگ های بافتی با شانس پایین زنده ماندن بیماران مبتلا به گلیوبلاستومای تهاجمی مرتبط هستند.
گلیوبلاستوم یا گلیوبلاستوما شایع ترین تومور بدخیم اولیه سیستم عصبی مرکزی است که در نخاع یا مغز بروز می کند. منشأ تومور از سلولهای آستروسیت (نوعی یاخته گلیال) است.
در این مطالعه، دانشمندان علل این مرگ بافتی را که "نکروز" نامیده می شود، بررسی کردند. بافت مردگی یا نکروز (Necrosis) مجموعه ای از سلول ها و بافت های مرده در یک نقطه از بدن است.
شناخته شده است که کمبود اکسیژن به دلیل خون رسانی ضعیف حاصل از رشد سریع تومور ممکن است باعث نکروز شود اما دانشمندان در این مطالعه فرآیندهای مولکولی را که باعث مرگ این بافت می شود، بررسی کردند.
"وی لی"(Wei Li) استادیار متخصص اطفال و بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی گفت: بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما با درجات بالاتر نکروز شانس کمی برای زنده ماندن دارند. ما امیدواریم که بینش به دست آمده در مورد فرایندهایی که منجر به مرگ این بافت می شود بتواند به ما در ایجاد روش های درمانی جدید برای بهبود نتایج درمان این بیماران کمک کند.
دانشمندان کشف کردند فروپتوسیس(ferroptosis) که نوع خاصی از مرگ سلولی تنظیم شده است سبب مرگ بافت می شود. آنها نمونه های بافت تومور به دست آمده از مدل های حیوانی مبتلا به گلیوبلاستوما را زیر میکروسکوپ بررسی کردند و دریافتند که "نوتروفیل ها"(نوعی گلبول سفید) در همان مناطق که سلول های تومور مرده بودند، وجود داشته اند.
برای مشخص کردن اینکه آیا این سلول ها برای فرایند مرگ بافت ضروری هستند یا خیر، محققان از تعداد نوتروفیل ها در مدل های حیوانی کاستند و سپس میزان نکروز در آن مدل های سرطانی کاهش یافت. آنها همچنین این گلبول های سفید را جدا کرده و آنها را در آزمایشگاه علیه سلول های سرطانی آزمایش کردند و دریافتند که وجود نوتروفیل، سلول های سرطانی را از تکثیر باز می دارد.
لی گفت: ما با ارزیابی داده های بیمار مبتلا به گلیوبلاستوما تئوری خود را در مورد نقش نوتروفیل ها در نکروز تأیید کردیم. تعداد زیاد نوتروفیل ها و وجود سیگنال های ژنتیکی فروپتوسیس با شواهد آسیب شناختی نکروز مرتبط بود و میزان شانس بقای پایین بیماران را پیش بینی می کرد.
دانشمندان برای دریافت ایده بهتر در مورد اینکه چرا مرگ بافتی برای پیشرفت تومور مفید است، مجموعه داده های بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما را مطالعه کردند و دریافتند که سلول های مرده، سیگنال های مولکولی ترشح می کنند که ممکن است به رشد سلول های تومور کمک کند.
در مطالعات آینده، دانشمندان امیدوارند که بتوانند از ابتدا نحوه رسیدن گلبول های سفید که باعث مرگ بافت در تومور می شوند را مشخص کنند.
لی گفت: آسیب بافتی ناشی از رشد تومور ممکن است باعث رسیدن نوتروفیل ها شود، اما مطالعات بیشتری لازم است. برای درک بهتر اینکه چگونه نکروز رشد سرطان را افزایش می دهد، تحقیقات بیشتری لازم است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید