صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

جنجال شعری که اردوغان برای آذربایجان خواند ترکیه به‌دنبال تجزیه آذربایجان ایران است؟ ظریف: هیچ‌کس نمی‌تواند درباره آذربایجان عزیز ما صحبت کند

کد خبر 71854 1399-09-21 11:31
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
دیروز اردوغان در رژه نظامی در باکو بیتی از آهنگ «آراز آراز» را خواند که برای پان‌ترک‌ها سمبل جدایی دو سوی «ارس» است. آیا او ناآگاهانه این شعر را خواند؟
جنجال شعری که اردوغان برای آذربایجان خواند  ترکیه به‌دنبال تجزیه آذربایجان ایران است؟  ظریف: هیچ‌کس نمی‌تواند درباره آذربایجان عزیز ما صحبت کند


براساس برخی تحلیلها، اردوغان دیروز نقشه بعدی امپراطوری عثمانی را به صورت غیررسمی اعلام کرد؛ او در جشن پیروزی جنگ آذربایجان، شعری در رابطه با رود ارس خواند و در آن شعر خطاب به مردم آذربایجان ایران اعلام کرد: "ما از شما جدا نمی شدیم ما را به زور از شما جدا کردند و گفت ارس بزودی قدرت می گیرد."
این شعر درحالی خوانده شد که استقبال مردم آذربایجان از اردوغان در خیابان نفتچیلر (بلوار باکو) دیروز خبرساز شد و اغلب رسانه های ترکیه برنامه خبری روتین خود را قطع و پوشش ویژه اتفاقات در باکو و رژه نظامی به مناسبت پیروزی جمهوری آذربایجان را آغاز کردند.
تحلیلگران تُرک، این حضور را پیام اردوغان به اتحادیه اروپا، کشورهای همسایه و روسیه توصیف کردند.
به نظر آنها، اردوغان دیروز در مقام یک فاتح در آذربایجان مانور قدرت داد. آن هم در شرایطی که چند سال است که ترک ها از عضویت در اروپا ناامید شده و حالا به دنبال احیای امپراطوری عثمانی هستند.
در نقشه امپراطوری اردوغان که شاید بخشی از عراق و شام نیز در آن باشد و به همین دلیل او متهم به حمایت از داعش شده بود، خبری از آذربایجان ایران نبود هرچند کوشش های پراکنده ای برای زمزمه جدایی در برخی بازی های فوتبال به گوش می رسید.
ولی حالا اردوغان با خواندن یک سرود تجزیه طلبانه رسما در کنار جدایی طلبان آذربایجان قرار گرفته و این هشداری درباره افزایش نفوذ امپراطوری خودخوانده عثمانی در غرب و شمال ایران است. هرچند ممکن است سرود او ناآگاهانه خوانده شده باشد.

شاید برای همین است که محمدجواد ظریف در توییتر به این سرود مشکوک، پاسخی جدی داده و گفته هیچ کس نمی تواند حرفی از آذربایجان ایران بزند.
نظر شما درباره اقدامات تحریک آمیز اردوغان چیست؟ کامنت بگذارید و نظر بدهید.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید