صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

آیا عادی‌سازی روابط اسرائیل با امارات و ترور یک دانشمند هسته‌ای در ایران، تکه‌های یک پازل بودند؟

کد خبر 71840 1399-09-21 10:02
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
اخیرا اسرائیل در راستای طرح خطرناک خود که جهان عرب را تهدید می‌کند، دو اقدام مهم انجام داد، طرحی که هدف از آن تضمین برتری اسرائیل در تمام زمینه هاست، به نحوی که تل آویو بعنوان مرکز و محور منطقه محسوب شده و دولت‌های عربی بیشتری به دنبال جلب دوستی و رضایت اسرائیل باشند.
آیا عادی‌سازی روابط اسرائیل با امارات و ترور یک دانشمند هسته‌ای در ایران، تکه‌های یک پازل بودند؟


محمد عایش در القدس العربی نوشت: اخیرا اسرائیل در راستای طرح خطرناک خود که جهان عرب را تهدید می کند، دو اقدام مهم انجام داد، طرحی که هدف از آن تضمین برتری اسرائیل در تمام زمینه هاست، به نحوی که تل آویو بعنوان مرکز و محور منطقه محسوب شده و دولت های عربی بیشتری به دنبال جلب دوستی و رضایت اسرائیل باشند.
در ادامه این مطلب آمده است: طرح خطرناک اسرائیل به ده ها سال گذشته باز می گردد و هدف از آن، سیطره بر تمام دولت های منطقه در تمام سطوح است، یعنی نه فقط در سطح نظامی، بلکه در سطوح اقتصادی، علمی و تکنولوژیکی. این مساله می تواند تهدید بزرگی برای امنیت ملی عربی باشد و اعراب پیش از آنکه تبدیل به برده رژیم اشغالگر شوند، باید از خواب غفلت بیدار شوند.
اقدام اول اسرائیل، عادی سازی با دولت امارات است، که یک مرکز تجاری مهم در جهان عرب و منطقه محسوب می شود، علاوه بر اینکه بازار های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بزرگترین، مهمترین و غنی ترین مراکز در منطقه ما هستند، به این ترتیب، خطری که در عادی سازی روابط با اسرائیل وجود دارد، گشوده شدن بازار های مهم در برابر اسرائیلی هاست و این مساله می تواند موجب رهایی اسرائیل از بحران اقتصادی شود که به دنبال ویروس کرونا برای آن ایجاد شده است، در ادامه، بازار هایی برای صنایع صهیونیست ها فراهم می شود و این امر، در نهایت به برتری صنعتی و اقتصادی اسرائیل در منطقه منجر می شود.
طبیعتاً وجود اسرائیل در امارات تمام بازار های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را به روی آن باز می کند و این مهم به لطف توافق های شورای همکاری های خلیج فارس اتفاق می افتد، یعنی تولید کننده اسرائیلی نیز به بازار های دولت هایی نفوذ می کند که هنوز روابط عادی با آن ندارند و تنها روابط تجاری بین آن ها برقرار می شود و این بدان معناست که اسرائیلی ها آرزوی دیرینه خود برای رسیدن به تمام بازار های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را محقق کرده و از قدرت خرید اعراب بهره می برند.
اما اقدام دوم اسرائیلی ها در راستای طرح خطرناکشان در منطقه، ترور دانشمند هسته ای ایران، محسن فخری زاده بود، این ترور هیچ ارتباطی به تحولات اخیر منطقه و دیدار های مربوط به عادی سازی، یا نزدیکی ترک کاخ سفید از سوی ترامپ نداشت، بلکه یک حلقه از زنجیره ای است که عمر آن به ده ها سال قبل باز می گردد و هدف از آن، از بین بردن دانشمندان و نخبگان در کشور های عربی و اسلامی است. ترور فخری زاده، تنها یکی از حلقه های زنجیره طولانی ترور های اسرائیل است که دانشمندان عرب و مسلمان در ایران، عراق، سوریه یا پاکستان را هدف گرفته است.
همگی ترور دانشمند هسته ای مصر، دکتر یحیی المشد در سال ۱۹۸۲ را به یاد داریم، کسی که در نیروگاه عراق فعالیت داشت. در ادامه هم عراق با اشغال ایالات متحده در سال ۲۰۰۳ به کلی نابود شد.
خلاصه مطلب آنکه یک طرح اسرائیلی بسیار خطرناک وجود دارد که هدف از آن تثبیت و تضمین برتری مطلق و کامل اسرائیل در منطقه است، به نحوی که دولت های منطقه حتی با اتحاد با یکدیگر نیز نتوانند در هیچ یک از زمینه های نظامی، سیاسی، اقتصادی، علمی یا تکنولوژیک، با اسرائیل مقابله کنند، بلکه در نهایت مجبور به جلب رضایت و دوستی صهیونیست ها شوند و قادر به مقاومت در برابر آن نباشند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید