صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

تحریم ها ممکن است باعث اخلال در دسترسی ایران به واکسن کرونا شود

کد خبر 70671 1399-09-17 22:42
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
کارشناسان مسائل تحریمی به روزنامه واشنگتن پست گفته‌اند که تحریم‌های واشنگتن ممکن است در دسترسی ایران به واکسن کرونا اخلال ایجاد کنند.
تحریم ها ممکن است باعث اخلال در دسترسی ایران به واکسن کرونا شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه واشنگتن پست، این روزنامه آمریکایی به نقل از کارشناسان مسائل تحریمی نوشته تحریم‌های اقتصادی واشنگتن علیه ایران ممکن است در دسترسی این کشور به واکسن کرونا اخلال ایجاد کند.
روزنامه واشنگتن‌پست در ادامه تأکید می‌کند که این مسئله در تلاش‌ها برای مهار شیوع بیماری همه‌گیر «کووید _۱۹» در منطقه خاورمیانه [غرب آسیا] اخلال ایجاد کرده و خطر تداوم شیوع ویروس در سراسر منطقه را به همراه خواهد داشت.
با آنکه سخنگوی برنامه جهانی واکسن کرونا (برنامه «کوواکس») گفته دولت آمریکا معاملات مربوط به این واکسن را از شمول تحریم‌ها معاف کرده، تحلیلگران هشدار می‌دهند تحریم‌های مالی مانع مشارکت ایران در این برنامه شده و خریداری اقلام پزشکی مرتبط با آن را دشوار خواهد کرد.
«محسن زرکش»، کارشناس حقوقی مسائل تحریمی در شرکت حقوقی «پرایس بنوویتز» در واشنگتن می‌گوید: «کاملاً متحمل است که دشواری‌هایی_خواه جزئی یا بزرگ_ در زمینه کمک‌های مالی ایران به برنامه کوواکس پیش بیاید».
وی اضافه کرد: «تضمین اینکه شرکت‌های بین‌المللی بتوانند این واکسن‌ها را به دست ایران برسانند، نیازمند تلاش‌های مضاعف و اقدامات هدفمند است».
زرکش تأکید کرد با آنکه ایران در کشورهایی نظیر آلمان و کره جنوبی ذخائر ارزی دارد، استفاده از این ذخائر یا انتقال آنها مستلزم کاغذبازی‌های زمان‌بر اداری است.
این کارشناس حقوقی تأکید کرد که علاوه بر مسائل مالی مربوط به این مسئله، شرکت‌های آمریکایی هم احتمالاً در بخش‌های مختلف سازمان جهانی بهداشت و سایر برنامه‌های ساخت واکسن مشارکت دارند که خود این مسئله هم مخاطرات تحریمی را بیشتر می‌کند.

کلمات کلیدی »از پرونده ها بخوانید
» کلاهبرداری با تزریق آب مقطر به جای واکسن کرونا
» واردات واکسن کرونا از سوی هر نهاد یا شخصی باید تحت اشراف و نظارت وزارت بهداشت باشد
مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید