صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

سود تجارت جهانی سلاح، ۵۰ برابر بودجه سالانه صلح سازمان ملل

کد خبر 70656 1399-09-17 21:31
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
گزارش تازه موسسه بین المللی پژوهش های صلح استکهلم معروف به موسسه سیپری حاکی است سود حاصل از تجارت اسلحه در جهان در سال گذشته میلادی، ۵۰ برابر بودجه سالانه سازمان ملل برای ماموریت‌های گروه‌های صلح بود.
سود تجارت جهانی سلاح، ۵۰ برابر بودجه سالانه صلح سازمان ملل


موسسه سیپری در استکهلم گزارش فروش سلاح در سال ۲۰۱۹ را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش در این سال ۲۵ شرکت بزرگ اسلحه سازی در سراسر دنیا ۳۶۱ میلیارد دلار (۲۹۸ میلیارد یورو) از فروش سلاح کسب کرده اند.
این مبلغ ۸.۵ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۸ و ۵۰ برابر بودجه سالیانه سازمان ملل برای ماموریت های صلح آمیز است.
در میان ۱۰ شرکت بزرگ اسلحه سازی دنیا شش کمپانی در آمریکا، سه تا در چین و یک کارخانه تولید اسلحه در بریتانیا هستند.
ایالات متحده با فاصله زیاد از سایر کشورها مهمترین تاجر اسلحه است. ۱۲ شرکت آمریکایی که در لیست سیپری قرار دارند، ۶۱ درصد فروش سلاح در کل دنیا را در اختیار دارند.
تنها پنج تولیدکننده بزرگ سلاح؛ لاک هید مارتین، بوئینگ، نورث راپ گرومن، رِیثون و جنرال دینامیکز ۱۶۶ میلیارد دلار (۱۳۶ میلیارد یورو) درآمد داشته آند.
چین با فاصله زیاد در مقام دوم است و ۱۶ درصد کل تجارت اسلحه در دنیا را در سال ۲۰۱۹ در اختیار داشته است.
چهار شرکت چینی که در گزارش سیپری فهرست شده اند درآمدشان در عرض یک سال ۴.۸ درصد افزیش داشته است. بر اساس تحقیقات سیپری شرکت چینی نان تیان بیشترین  درآمدش را از فروش سلاح در داخل کشور به دست آورده است.
در گزارش سیپری آمده است: «تولیدکنندگان اسلحه در چین از برنامه مدرن سازی نظامی این کشور برای ارتش آزاد خلق بسیار سود برده اند.»
روسیه در مقام سوم
روسیه بعد از امریکا و چین در رده سوم جهانی از نظر فروش اسلحه قرار دارد. ۳.۹ درصد فروش کل اسلحه در دنیا از شرکت های روسی صورت گرفته است.
فروش اسلحه به خارج از روسیه پس از تحریم های بین المللی علیه این کشور به دلیل بحران اوکراین و ضمیمه کردن کریمه به خاک روسیه کاهش چشمگیری داشته است.
درآمد دو شرکت بزرگ تولید سلاح در روسیه که در گزارش سیپری نامشان ذکر شده، به ۶۳۴ میلیون دلار (۵۲۲ میلیون یورو) سقوط کرده است. یک سوم تولیدکنندگان روسی اسلحه نیز از لیست ۲۵ شرکت بزرگ فروش سلاح خارج شده اند.
این در حالی است که به گفته سرپرست گروه تحقیق تجارت اسلحه و درآمدهای نظامی سیپری، روسیه یکی از مهمترین کشورها در تولید سلاح است و نقش بزرگی در بازار اسلحه دارد.
به گفته لوسی برو زودرو به دلیل شرایط اقتصادی روند مدرن سازی ارتش در روسیه کند شده است. این امر باعث شده که درآمد صنعت اسلحه سازی این کشور به طور چشمگیری کاهش یابد چرا که خریدار اصلی کارخانه های سلاح روسیه که دولت روسیه است خرید اسلحه اش را کمتر کرده است.
خروج آلمان از فهرست ۲۵ فروشنده بزرگ اسلحه
شش تولیدکننده بزرگ اسلحه در اروپای غربی مجموعا ۱۸ درصد کل فروش اسلحه در جهان را در سال ۲۰۱۹ در اختیار داشته اند. آلمان از لیست ۲۵ فروشنده اول سلاح در جهان بیرون آمده است. درآمد بزرگترین تولیدکننده سلاح در آلمان، راین متال، با چهار درصد افزایش به سه میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار (سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو) رسیده است.
برو زودرو می گوید افزایش فروش سلاح در دنیا نشان دهنده افزایش تنش در سیاست بین المللی است. به گفته این کارشناس این روند از سال ۲۰۱۴ با اشغال کریمه از سوی روسیه زیر نظر کارشناسان قرار گرفت و با ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در سال ۲۰۱۶ نیز بیشتر شد.
نیاز به "بازاندیشی بنیادی"
گروه صلح سبز، از افزایش فروش اسلحه در دنیا به شدت انتقاد کرده است. این گروه حافظ محیط زیست، خواستار "بازاندیشی بنیادی" در این زمینه شده است.
کارشناس تجهیزات نظامی این گروه به خبرگزاری آلمان گفته است: «در سراسر دنیا صدها میلیون زندگی به دلیل همه گیری کرونا در معرض تهدید است، میلیون ها نفر به این ویروس آلوده شده اند و تعداد بیشماری از دسترسی به امکانات پزشکی محروم هستند.»
الکساندر لورتس ادامه داده: «و این پول ها درست به جایی واریز می شوند که نباید: جیب تولیدکنندگان اسلحه در سراسر جهان.»
پول کافی برای سیر کردن شکم گرسنگان جهان
سازمان آلمانی "یاری به گرسنگان جهان" نیز از افزایش فروش اسلحه در دنیا به شدت انتقاد کرده است. دبیرکل این سازمان به یک روزنامه آلمانی گفته است: «این یک رسوایی است که درآمد ۲۵ شرکت بزرگ اسلحه سازی در دنیا افزایش داشته در حالی که پول کافی برای مقابله پایدار و همیشگی با گرسنگی موجود نیست.»
ماتیاس موگه تاکید کرده است: «تحقیقات جدید نشان می دهند که سالانه ۴۰ تا ۵۰ میلیارد یورو بودجه کافی است تا در ۱۰ سال آینده یعنی تا سال ۲۰۳۰ گرسنگی در سراسر جهان از بین برود. این بدین معنی است که درآمد سالانه ۲۵ کارخانه اسلحه سازی تقریبا برای اینکه دیگر کسی در جهان گرسنه نباشد، کافی است.»
این کارشناس تصریح کرده که آتش جنگ ها و درگیری ها که با تجارت اسلحه شعله ورتر می شود عامل اصلی گرسنگی هستند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید