صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / بازار و تجارت

جزئیات تغییر قیمت ریالی و دلاری کالاهای صادراتی 

کد خبر 70625 1399-09-17 18:33
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
قیمت کالاهای صادراتی در تابستان امسال نسبت به پارسال در بخش ریالی بیش از ۴۲ درصد و دلاری حدود دو درصد افزایش داشته است.
جزئیات تغییر قیمت ریالی و دلاری کالاهای صادراتی 


 قیمت کالاهای صادراتی یکی از مهم ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله است و تغییرات آن­ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
در طرح شاخص قیمت کالاهای صادراتی تاکنون از کلیه کدهای تعرفه صادراتی کشور سال ١٣٩٠ (سال پایه) استفاده شده است که پس از بررسی­ های به عمل آمده، سال ١٣٩٥ به عنوان سال پایه­ جدید آن در نظر گرفته شد و گزارش حاضر بر اساس کلیه کدهای تعرفه صادراتی کشور سال ١٣٩٥ (سال پایه جدید) ارائه می­ شود.
روش جمع آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) است. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ٢٠ گروه اصلی طبقه بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می ­شود.
طبق گزارش مرکز آمار ایران تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده ­های ریالی در فصل تابستان ١٣٩٩ نسبت به فصل قبل، ٣٥,٩ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی بهار ١٣٩٩(برابر با٢٨.٠ درصد) حدود ٧.٩ واحد درصد افزایش داشته است.
همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده ­های دلاری نیز در فصل تابستان ١٣٩٩ نسبت به فصل قبل، ٠.٨ درصد افزایش داشته که در مقایسه با تورم فصلی بهار ١٣٩٩ (برابر با ١.٢_ درصد) حدود ٢.٠ واحد درصد افزایش داشته است.
در گروه­ های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی مربوط به گروه «آلات و دستگاه های اپتیک، عکاسی، سینماتوگرافی، سنجش، کنترل، دقت سنجی، و...» (٨,٦ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «محصولات صنایع شیمیایی یا صنایع وابسته به آن » (٥٤.٠ درصد) است.
وضعیت تورم نقطه به نقطه
تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده ­های ریالی در فصل تابستان ١٣٩٩ نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٣١,٤ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه بهار ١٣٩٩ (برابر با ٨٨.٨ درصد) ٤٢.٦ واحد درصد افزایش داشته است.
همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده ­های دلاری در فصل تابستان ١٣٩٩ نسبت به فصل مشابه سال قبل دو درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه بهار سال ١٣٩٩ (برابر با ٣.٤_ درصد) ٥.٤ واحد درصد افزایش داشته است.
در گروه­ های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در بخش ریالی مربوط به گروه « مواد پلاستیکی و اشیاء ساخته شده از این مواد و ...» (٤٠,٥ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه « ماشین آلات و وسایل مکانیکی، ادوات برقی، اجزاء و قطعات آنها و ...» (٥٨٩.٣ درصد) است.
 تورم سالانه کالاهای صادراتی چقدر است؟
تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­ های ریالی در چهار فصل منتهی به فصل تابستان ١٣٩٩ برابر با ٩٤,٩ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه ­بهار ١٣٩٩ (برابر با ٨٤.٩ درصد) ١٠.١ واحد درصد افزایش داشته است.
تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­ های دلاری در چهار فصل منتهی به فصل تابستان ١٣٩٩ برابر با ٦.٥_ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه­ ی بهار ١٣٩٩ (برابر با ٧.٨_ درصد) ١.٣ واحد درصد افزایش داشته است.
در گروه ­های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه « مواد پلاستیکی و اشیاء ساخته شده از این مواد و ...» (٢٩,٨ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه « ماشین آلات و وسایل مکانیکی؛ ادوات برقی؛ اجزاء و قطعات آنها و ... » (٤٣٢.٧ درصد) است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بازار و تجارت


خبرهای مرتبط را دنبال کنید