صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

الجزیره: کویت از پایان اختلاف عربستان و قطر خبر داد

کد خبر 69457 1399-09-14 23:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
شبکه خبری الجزیره به نقل از خبرگزاری آلمان از پایان یافتن اختلافات چند ساله عربستان و قطر خبر داد.
الجزیره: کویت از پایان اختلاف عربستان و قطر خبر داد


خبرگزاری آلمان به نقل از معاون وزیر خارجه کویت گفت که بحران خلیج فارس تمام یافته و توافق نهایی حاصل شده است.
شبکه الجزیره به نقل از خبرگزاری آلمان اعلام کرد که خالد الجارالله معاون وزیر خارجه کویت امروز جمعه گفت:« مراحلی وجود دارد که برای حرکت به سمت آینده و پایان دادن به اختلاف ها، اعلام خواهد شد.»
«احمد الناصر المحمد الصباح» وزیر خارجه کویت، امروز (جمعه) در بیانیه ای به بحران قطر با چهار کشور عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر پرداخت و گفت: «در راستای ادامه تلاش ها برای آشتی [کشورهای حاشیه] خلیج [فارس] گفت و گوهای مثمرثمر اخیرا صورت گرفت. تمام طرف هایی که در گفت و گوی آشتی مشارکت کردند، پافشاری خود برای ثبات [کشورهای حاشیه] خلیج [فارس] را ابراز داشتند».
وزیر خارجه کویت در بخش پایانی این بیانیه از «جرد کوشنر» مشاور ارشد رئیس جمهور آمریکا که به به تازگی به غرب آسیا سفر کرده است، تشکر کرد.
بعد از این بیانیه، وزیر خارجه قطر در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «بیانیه کشور کویت، گامی مهم به سوی حل بحران [کشورهای حاشیه] خلیج [فارس] است».
وزیر خارجه قطر در ادامه همچنین از آمریکا و کویت برای میانجیگری در این مسئله تشکر و قدردانی کرد و گفت: «تأکید می کنیم که اولویت ما مصلحت و امنیت مردم خلیج [فارس] و منطقه بوده و خواهد بود».
این تفاهم با استقبال عربستان نیز مواجه شد. «فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان سعودی از تلاش های کویت برای پایان دادن به بحران رابطه کشورهای عربی خلیج فارس تقدیر کرد و در حساب توئیتری خود نوشت: «به تلاش های دولت برادر کویت برای نزدیک کردن دیدگاه ها در باره بحران [کشورهای] خلیج [فارس] به دید تقدیر نگاه و از تلاش های آمریکا در این ارتباط تشکر می کنیم».
او همچنین گفت که کشورش امیدوار است این تلاش ها به دلیل خیر و مصلحتی که برای منطقه دارد، به ثمر برسد.
چهار کشور عربستان سعودی، مصر، امارات و بحرین از پنجم ژوئن ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند و ضمن محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور، ۱۳ شرط از جمله کاهش روابط با تهران، تعطیلی شبکه الجزیره و قطع حمایت از اخوان المسلمین و حماس را برای از سرگیری این روابط تعیین کردند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید