صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

چگونه با کودک خبرچین رفتار کنیم؟

کد خبر 69307 1399-09-14 13:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
یک مدرس بین المللی سبک‌های فرزندپروری و تربیت خانواده درخصوص نحوه برخورد والدین با کودکان خبرچین توضیحاتی را ارائه کرد.
چگونه با کودک خبرچین رفتار کنیم؟


نازنین دسترنج اظهار کرد: خبرچینی به معنی رد و بدل کردن حرف و اعمال شخصی یک فرد به افراد دیگری است و معمولاً کودکان نمی دانند این عمل اشتباه است.
او افزود: خبرچینی هم مانند هر عادت رفتاری دیگری حاصل الگوبرداری کودکان از رفتار های والدین و اطرافیانشان است. در اکثر موارد زمانی که والدین با یکدیگر در خصوص اعمال شخصی فرد دیگری صبحت می کنند هرچند به ظاهر کودک در حال بازی کردن است، اما این رفتار را بطور غیر مستقیم از والدین می آموزد.
دسترنج گفت: گاهی اوقات خود والدین کودکشان را به انجام این کار ترغیب می کنند. زمانی که والدین از کودک جزئیات اتفاقاتی که در مهدکودک، مدرسه و یا منزل دیگران را می خواهند بطور غیر مستقیم خبرچینی را به فرزندشان می آموزند. بهتر است والدین بطور کلی از کودک سوال کنند که چگونه روز خود را گذرانده است.
این کارشناس ارشد مشاور خانواده  اظهار کرد: خبرچینی کردن کودکان معمولا علل مختلف دیگری از جمله جلب توجه کردن، کسب محبوبیت و قدرت در جمع دارد.
او بیان کرد: اگر علت این رفتار اشتباه در کودک جلب توجه است والدین باید وقت بیشتری را با کودکانشان بگذرانند و با محبت کلامی و فیزیکی فرزندشان را از محبت سیراب کنند. گاهی اوقات کودک برای کسب قدرت و محبوبیت اقدام به خبرچینی می کند که این امر بیانگر عدم اعتماد به نفس است؛ والدین می توانند از طریق تمرکز بر نقاط قوت و آموزش راه های برقراری ارتباط اجتماعی این ضعف را از بین ببرند.

او افزود: برخی از والدین برای ترک خبرچینی، به تنبیه کودکشان می پردازند، اما این رفتار کاملات اشتباه بوده و حتی می تواند عاملی برای ترغیب کودک به این رفتار شود. بهتر است پدر و مادر کودک را تشویق به رازداری کرده و از معلم و دیگر اقوام بخواهند که نسبت به خبرچینی فرزندشان بی تفاوت بوده و رازداری را به او بیاموزند.
دسترنج گفت: ترک این رفتار اشتباه هم مانند هر رفتار دیگری احتیاج به زمان دارد و والدین باید حداقل یک ماه برای ترک این عادت وقت بگذرانند.
بازنشر از خبرفـوری

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید