صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

مرز رأی رئیس جمهور در ساختار قدرت کجاست؟

کد خبر 69267 1399-09-14 11:31
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: متأسفانه گروهی با هر تغییری در قانون اساسی مخالفت می‌کنند و به طرز عجیبی، در هر انتخابات اول شورای نگهبان تصمیم‌گیری می‌کند و بعداً مردم از کاندیداهای تأیید صلاحیت‌شده یکی را انتخاب می‌کنند.
مرز رأی رئیس جمهور در ساختار قدرت کجاست؟


«سوءمدیریت» و «عدم کارایی» اتهام هایی است که دولت های پس از دوران جنگ با پایان دوره مملکت داری شان با آن مواجه می شوند. حالا چه دولت اصوگرا باشد چه اصلاح طلب، چه محصول انتخاباتی پرمشارکت باشد چه با رأی های حداقلی روی کار آمده باشد. به همین دلیل این سوال پیش می آید که کدام اشکال باعث شده همه دولت ها در طول تقریباً ۳۲ سال با اتهام کم کاری روبه رو شوند؟
محمود میرلوحی در این باره گفت: در ساختارهای سیاسی کشورها می توان ۲ نوع حکومت تعریف کرد. یک نوع سیستم هایی هستند که تحزب در آنها جدی گرفته می شود. در چنین حکومتی یک حزب مشخص با برنده شدن در انتخابات مامور به تشکیل مجلس می شود و دولت هم برگزیده همین مجلسی است که توسط حزب پیروز در انتخابات تشکیل شده. در برخی از کشورها هم وزیران کابینه از درون مجلس به دولت راه پیدا می کنند که می توان این روش را «ادغام دولت و مجلس» نامید.
عضو شورای شهر تهران در ادامه گفت: مثلاً در آمریکا با وجود استقلال دولت از مجلس سنا، معاون اول رئیس جمهوری ریاست مجلس سنا را هم بر عهده دارد. یا در عراق نخست وزیر خودش عضو مجلس هم هست و بقیه اختیارات هم البته با حفظ تکفیک قوا، امتزاجی در دست دولت و مجلس است. در این کشورها حتی رئیس دستگاه هم به نوعی منصوب همین مجلس است؛ به عنوان مثال در ایالات متحده رئیس دیوان عالی را نمایندگان سنا انتخاب می کنند.
او تصریح کرد: در یکسری از  کشورها هم قدرت متکی بر یک فرد و یک شخص است و مثل عراقِ زمان صدام و مصرِ امروز عنوان جمهوری را یدک می کشند، اما در عمل انتخابی نیستند و با سازوکار خاصی اداره می شوند. در ایران اما ساختار قدرت چندسطحی شده است؛ یعنی مقام رهبری با اختیارات اصل ۱۱۰ قانون اساسی حضور دارند و از طرفی هم رئیس جمهوری به عنوان نفر دوم نظام اما مجزا از مجلس در حالی اختیاردار است که در یک جا باید وزیران پیشنهادی را به مجلس معرفی کند و در جایی هم نمایندگان این اختیار را دارند که رئیس دولت را از جایگاهش خلع کنند که این وضعیت تداخل در امور را موجب می شود.

فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: در چنین شرایطی سطح اختیارات در ایران تقسیم می شود و به طور طبیعی گاه و بی گاه موازی کاری مشاهده شود. به همین دلیل برخی از تحلیلگران بر این باورند که تغییرهایی در قانون و در نتیجه ساختار قدرت لازم است تا مثلاً رئیس جمهوری به عنوان نفر دوم در همه امور بتواند تصمیم گیری کند و مشکلی به وجود نیاید. در اوایل انقلاب بین بنی صدر و امام (ره) مشکلات عدیده ای پیش آمد. یا آقای احمدی نژاد که ظاهراً بیشترین همراهی را با رهبری داشتند، اما کار دولت دهم به جایی کشید که او و حلقه اصلی اش «انحرافی» لقب گرفتند. به همین دلیل باید دید اگر کسی با رأی مردم به عنوان نفر دوم کشور بر مسندی می نشیند، مرز آن رأی در ساختار قدرت تا کجاست؟ 
میرلوحی ادامه داد: به هر حال باید شرایط موجود را بپذیریم و همچنین تمرین کنیم بلکه امور مختل نشود. اگر هم لازم باشد، به سمت تغییر در قانون اساسی حرکت کنیم. اما متاسفانه گروهی که در شرایط فعلی اوضاع را برای خود ایده آل می بینند با هر تغییری در قانون اساسی مخالفت می کنند. آنها انتخابات را به نقطه عجیبی رسانده اند به طوری که در هر انتخابات اول شورای نگهبان تصمیم گیری می کند و بعداً مردم از کاندیداهای تایید صلاحیت شده یکی را انتخاب می کنند.
او توضیح داد: در وضعیت کنونی کشور مردم گرفتار مشکلات زیادی هستند از همین رو باید راهکاری اندیشیده شود تا از این طریق کشور در مسیر پیشرفت قرار گیرد.
محمود میرلوحی در پایان گفت: ساختار قدرت در ایران چندسطحی است. یا باید در همین شرایط کاستی ها را برطرف کنیم یا به استقبال تغییر در قانون اساسی برویم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید