صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / تکنولوژی

سهم توسعه متوازن زیرساخت شبکه ملی اطلاعات از بودجه ۱۴۰۰/ تکلیف وزارت ارتباطات در تولید محتوای بومی

کد خبر 69215 1399-09-14 08:23
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
وزارت ارتباطات باید به توسعه متوازن منطقه ای زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات مبلغ یکهزار و ۸۵۰ میلیارد ریال بودجه اختصاص دهد. این مبلغ از محل اعتبارات متفرقه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ دیده شده است.
سهم توسعه متوازن زیرساخت شبکه ملی اطلاعات از بودجه ۱۴۰۰/ تکلیف وزارت ارتباطات در تولید محتوای بومی

به گزارش خبرنگار مهر، مطابق با جزئیات لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۰ که روز چهارشنبه ۱۲ آذرماه ۹۹ از سوی دولت به مجلس ارائه شده است، وزارت ارتباطات مکلف به توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در ۱۰ بخش شده است؛ برای تحقق این تکالیف به این پروژه ها از محل اعتبارات متفرقه این وزارتخانه، بودجه تعلق می گیرد.
۱. توسعه زیرساخت های اقتصاد دانش بنیان و حمایت از تولیدات بومی داخلی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، مشمول یکهزار میلیارد ریال بودجه تملک دارایی های سرمایه ای شده است.
۲. وزارت ارتباطات برای توسعه و تکمیل زیرساخت های مدیریتی منابع بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، ۲۴۰ میلیارد ریال بودجه هزینه ای و ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال بودجه تملک دارایی های سرمایه ای دریافت می کند.
۳. توسعه متوازن خدمات زیربنایی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مناطق محروم، روستایی و کمتر توسعه یافته و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر نیز مشمول دریافت بودجه به میزان ۹۸۰ میلیارد ریال بودجه هزینه ای و یکهزار و ۹۰۰ میلیارد ریال بودجه تملک دارایی های سرمایه ای شده است.
۴. در بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۰ ، وزارت ارتباطات برای اجرای وظایف صیانتی اجتماعی و فرهنگی در حوزه ICT نیز مشمول دریافت بودجه به مبلغ یکهزار و ۶۰۰ میلیارد ریال شده است.
۵. از ردیف اعتبارات متفرقه بودجه ۱۴۰۰ به وزارت ارتباطات برای توسعه زیرساخت ها و خدمات کاربردی ارتباطی و پایه فضایی، مبلغ ۴۲۰ میلیارد ریال بودجه هزینه ای و مبلغ ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال بودجه تملک دارایی های سرمایه ای تعلق می گیرد.
۶. در لایحه بودجه پیشنهادی برای توسعه فناوری های نوین بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات مبلغ ۲ هزار میلیارد ریال بودجه هزینه ای و ۴ هزار میلیارد ریال بودجه تملک دارایی های سرمایه ای اختصاص یافته است.
۷. وزارت ارتباطات برای ارتقای توانمندی های فنی و تجهیزاتی دفاتر ICT روستایی در استان های کشور نیز ۷۵۰ میلیارد ریال بودجه دریافت می کند.
۸. در همین حال به توسعه متوازن منطقه ای زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات یکهزار و ۸۵۰ میلیارد ریال بودجه هزینه و مبلغ ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال بودجه تملک دارایی های سرمایه ای تعلق گرفته است.
۹. وزارت ارتباطات برای ایجاد و توسعه زیرساخت های خدمات دولت هوشمند و تولید محتوای بومی نیز مطابق لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۰ مکلف شده است؛ براین اساس ۴۰۰ میلیارد ریال بودجه هزینه ای و ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال بودجه تملک دارایی ها به این بخش اختصاص یافته است.
۱۰. توسعه زیرساخت های ارائه خدمات پایه و نوین پستی نیز مشمول ۲۸۰ میلیارد ریال بودجه هزینه ای و یکهزار و ۳۰۰ میلیارد ریال بودجه تملک دارایی های سرمایه ای شده است.
در مجموع و مطابق جدول شماره ۷ بودجه دستگاههای اجرایی، وزارت ارتباطات در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۶ هزار و ۸۷۷ میلیارد و ۳۷۰ میلیون ریال ( حدود ۶۸۷ میلیارد و ۷۳۷ میلیون تومان ) بودجه هزینه ای و مبلغ ۳۱ هزار ۲۳۴ میلیارد ریال بودجه تملک دارایی های سرمایه ای دریافت می کند.
این درحالی است که بودجه مصوب این وزارتخانه در سال ۹۹ مبلغ ۶ هزار میلیارد و ۷۲ میلیون ریال (حدود ۶۰۰ میلیارد تومان) در بخش هزینه و ۳۱ هزار و ۱۳۵ میلیارد و ۵۸۱ میلیون ریال برای تملک دارایی های سرمایه ای بوده است.

کلمات کلیدی »از پرونده ها بخوانید
» دولت باید هزینه‌هایش را کاهش دهد تا کسری بودجه جبران شود
» اولین جلسه ستاد تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۰ برگزار شد
مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید