صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

با گرانی ها آشنا هستم نباید در اجرا دخالت کنیم

کد خبر 69186 1399-09-13 23:31
زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که با گرانی‌ها آشناست به اقدامات تقنینی و نظارتی مجلس برای مقابله با گرانی‌ها اشاره و اظهار کرد: «ما نباید در اجرا دخالت کنیم و این یک اشکال است که بر آن همواره تاکید داشته‌ام.»
با گرانی ها آشنا هستم نباید در اجرا دخالت کنیم


محمدباقر قالیباف در گفت وگوی زنده تلویزیونی ضمن قدردانی از تلاش های کادر درمان در شرایط سخت کرونایی و تسلیت شهادت شهید فخری زاده، به سیل اخیر در استان خوزستان اشاره و خاطرنشان کرد: سیل در استان خوزستان به خصوص در شهرستان های اهواز و آبادان مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است. انشاءالله همه نیروهای دولتی و مردمی کمک کنند که این شرایط سخت بگذرد و تمام شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات مجلس برای مقابله با گرانی ها گفت: ما به عنوان نمایندگان مردم نباید دغدغه ای جز مردم داشته باشیم. با گرانی ها آشنا هستیم و با مردم صحبت می کنیم. مردم از افزایش قیمت ها گلایه مند هستند. یک روز در پشت شیشه نانوایی نوشته بود که «نان نسیه داده نمی شود.» تعجب کردم که چرا این طور نوشته، پرس وجو شد ظاهرا کارگران روزمزد در شرایط سخت فعلی کاری پیدا نمی کنند و حتی توان خرید نان را ندارند. به همین دلیل نان نسیه می خرند و از آن طرف هم نانواها نیز به دلیل مشکلات اقتصادی و مالی توان دادن نان نسیه را ندارند. این یعنی از پایین ترین قیمت یعنی نان تا سایر کالاها و اخیرا مرغ با افزایش قیمت ها مواجه شده ایم.
قالیباف درباره چگونگی مقابله با گرانی ها گفت: در وهله اول باید مشکل گرانی را به دو شکل دید. بحث اول مشکلات ریشه ای است. یعنی حتی زمانی که تحریم و کرونا نبود مردم پذیرفته بودند که هر سال ۲۰ تا ۲۵ درصد قیمت ها افزایش پیدا کند. این بدان معناست که تورم برای مردم امری طبیعی بود و سالی یک بار در انتظارش بودند. اکنون که ثبات قیمت ها وجود ندارد و شاهد گرانی های فزاینده هستیم، ناراحتی برای مردم ایجاد کرده است. پس باید بررسی کرد که ریشه اساسی در کجاست.
وی توضیح داد: این موضوع به کسری بودجه برمی گردد. کسری بودجه در تمامی دولت ها وجود دارد و اکنون هم در بودجه ۱۴۰۰ دیده می شود. نکته دیگر به ضعف مدیریتی و مشکلات جدی در شبکه تهیه، تامین و توزیع کالا در کشور برمی گردد. مثلا در تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی تا ۲۷ مهر ماه یعنی در شش ماهه اول سال بیش از چهار میلیارد دلار ارز داده شده است اما آثار آن را در کشور ندیدیم. به طوری که امروز مرغ به کیلویی ۲۸ هزار تومان رسیده و قیمت پای مرغ به اندازه قیمت دو سال قبل مرغ شده است. اینها همه ناشی از ضعف مدیریتی است. البته کار اجرا در دست مجلس نیست. تاکیدم بر این است که ما نباید به جای دولت بنشینیم که این اشکال است.
رئیس مجلس در پاسخ به این سوال که گلایه ای از سوی دولتمردان مطرح می شود که مجلس از قانونگذاری خارج شده و وارد فاز اجرایی شده است، گفت: اصلا این گونه نیست. قانونگذاری حق قانونی نمایندگان است. حتی آئین نامه های اجرایی مصوب در هیات دولت هم بعد از تایید در هیات تطبیق قوانین مجلس قابل اجرا شدن است. ما در مجلس کار ریل گذاری و تصویب قانون و تطبیق آئین نامه های اجرایی را انجام می دهیم. نباید در اجرا دخالت کنیم. من خیلی بر این موضوع تاکید دارم.
رئیس قوه مقننه درباره ریشه اصلی مشکلات اقتصادی کشور گفت: طبق تحلیل اکثر متخصصان امر اقتصاد، مشکل اقتصادی جامعه تحت تاثیر دو عامل سوء مدیریت و تحریم است که وزن سوء مدیریت از تحریم بیشتر است. باید سه قوه و تمامی مدیران این مشکل قابل حل را رفع کنند. منظور از کسری بودجه این است که دخل و خرج دولت با هم نمی خواند. در کل دنیا منابع پایدار تامین می شود که شامل مالیات و گمرکات است و درآمد پایدار، فروش نفت و اوراق قرضه نیز کشوری می تواند تراز عملیاتی داشته باشد که تولید آن مطلوب بوده و واردات و صادرات هم به گونه ای باشد که در نهایت هزینه دولت را تامین کند. گاهی این اتفاق نمی افتد و نتیجه آن کسری بودجه است. پس در چنین شرایطی باید مجلس و دولت واقع بین بوده و بپذیرند که کسری بودجه وجود دارد و فروش نفت و اوراق قرضه نمی تواند به عنوان منابع پایدار باشد. در سال ۹۸ بیش از ۵۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم که از منابع غیر پایدار تامین شد. در سال ۹۹ هم این اتفاق رخ داد.
قالیباف ادامه داد: مجلس یازدهم در شش ماه گذشته برنامه منظم بر پایه چهار رویکرد مردمی سازی، شفاف سازی، هوشمندسازی و کارآمدسازی را دنبال کرد و در تمامی تصمیماتش این چهار مقوله را لحاظ کرد. بنابراین برای رفع مشکل کسری بودجه در وهله اول بپذیریم که این اتفاق رخ داده است و بعد بخواهیم آن را رفع کنیم. حل این مشکل در گرو اصلاح روند مالیات است. امروز وضعیت مالیات در کشور ما به شدت به هم ریخته بوده و از بین شرکت های حقوقی و کسب و کار تنها ۱۵ درصد مالیات گرفته می شود. اینها ناشی از سوءمدیریت است که باید مدیران و قانونگذاران آن را اصلاح کنند. در گذشته بر این موضوع اصرار نشد و در نتیجه دلالان و سوداگران حجم عظیمی از پول و درآمد را بدون پرداخت مالیات به دست آوردند.
وی افزود: در شش ماه گذشته مجلس با همکاری وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی طرحی را آماده کرد که در نوبت بررسی صحن قرار دارد. با تصویب آن حجم درآمد مالیاتی افزایش پیدا خواهد کرد. تصمیم دیگر آن است که باید شرکت های دولتی درآمد خود را شفاف اعلام کنند. در لایحه بودجه ۱۴۰۰ بودجه دولت ۸۵۰ هزار میلیارد تومان و بودجه شرکت های دولتی ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان است. یعنی بودجه شرکت های دولتی دو برابر بودجه دولت است. در این بین ۳۰ شرکت دولتی هستند که ۸۰ درصد نقل و انتقالات مالی را انجام می دهند. بدهی شرکت های دولتی بین ۷۰ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان است که باید این وضعیت سامان یابد. اینها همان شرکت های خصولتی هستند.
رئیس مجلس درباره اقدامات مجلس برای حل مشکل بورس گفت: مردم با اعتماد به مسئولان سرمایه های خود را وارد بورس کردند اما نقدینگی کجا رفت؟ مردم بدانند ما هر روز موضوعات حساس اقتصادی و بورس را در مجلس دنبال می کنیم. کمااین که پیش از این نیز لایحه دو فوریتی دولت در موضوع افزایش سرمایه شرکت ها و سود سهام را ظرف سه هفته تصویب کردیم و متاسفانه به درستی اجرا نشد.
وی افزود: من موافق نیستم که در بورس با کسانی که به درستی قوانین را اجرا نمی کنند، برخوردهایی از جنس قضایی و امنیتی صورت گیرد. باید نظارت دقیقی در بورس وجود داشته باشد. در این باره جلسات متعددی با رئیس اقتصاد و رئیس سازمان بورس برگزار شد و تاکید داشتم که آنها می توانند با نظارت و جرایمی این وضعیت را سامان دهند. بیشتر مشکل به سوء مدیریت برمی گردد. در همین باره کمیسیون اقتصادی گزارشی را تهیه کرد که در آن پیشنهاد اصلاح قانون بورس برای رفع مشکل آمده است. یکی از امتیازهای مجلس یازدهم وجود تعدادی از نمایندگان با سابقه استانداری و اجرایی است که آنها خلأها را شناخته و تبدیل به قانون می کنند. ما در بورس نمایندگان ناظر داریم که آنها فعال بوده و گزارشاتی را ارائه می کنند.
قالیباف با اشاره به نظارت های میدانی نمایندگان در استان های مختلف گفت: بنده و نواب رئیس مجلس نیز سفرهایی به استان های مختلف داشته و نظارت های میدانی را انجام دادیم. مشکلات موجود به سوء مدیریت برمی گردد. کسانی که بیشترین پول را می گیرند و متاسفانه قاچاق هم صورت می گیرد. مگر می شود در کشور با قاچاق مبارزه نکرد؟ این حجم از قاچاق تنها به خاطر کولبری نیست. البته که کولبری هم به دلیل مشکلات مدیران است که بازارچه های مرزی را به درستی مدیریت نکرده که یک جوان مجبور به کولبری می شود. قاچاق چند ده میلیاردی از بندر و ریل و جاده با کانتینر صورت می گیرد که اینها به دلیل سیستم بروکراسی فاسد در کشورمان و سوء مدیریت است.
ادامه دارد
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید