صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

 سیاست تنش‌آفرینی دیگر قابل تداوم نیست

کد خبر 69173 1399-09-13 22:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات اخیر وزیر مشاور در امور خارجی عربستان علیه ایران، واکنش نشان داد.
 سیاست تنش‌آفرینی دیگر قابل تداوم نیست


سعید خطیب زاده امشب (پنجشنبه) در واکنش به توئیت عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجی عربستان در توئیتی نوشت: برای چندین دهه، وهابیت _ پرورش یافته قدرت های استعماری _ منبع تعصب کور، نفرت و تروریسم در منطقه ما و فراتر از آن بوده است.
واقعیت: همه گروه های تروریستی در منطقه ما آموزش دیده مدارس تحت حمایت مالی عربستان سعودی هستند.
خطیب زاده اضافه کرد: هیچ میزانی از ابهام آفرینی توسط سعودی ها نمی تواند این واقعیت کریه را پنهان کند. جنایات در یمن و پرونده بدنام خاشقچی برخی از دیگر شیرین کاری های آن هاست.
تازه ترین مورد: ایستادن دوشادوش حامی اصلی تروریسم دولتی [اسرائیل] علیه فلسطینی ها.
وی تصریح کرد: سعودی ها باید این رویه را تغییر دهند. سیاست تنش آفرینی دیگر قابل تداوم نیست.
 «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان، شامگاه روز (سه شنبه)، به اظهارات اخیر «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره ترور شهید «محسن فخری زاده» دانشمند هسته ای ایران واکنش نشان داد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه روز دوشنبه در صفحه اینستاگرامش با ارائه دو نمودار به تشریح کارزار ضد اطلاعاتی و جنگ روانی علیه ایران پرداخته و نوشته بود: «سفرهای سراسیمه پامپئو به منطقه، ملاقات سه جانبه در عربستان و بیانیه های نتانیاهو همگی نشانگر این توطئه است که متأسفانه در روز جمعه در اقدام بزدلانه تروریستی و شهادت یکی از مدیران برجسته کشور متبلور شد؛ اما همزمان با این اقدام تروریستی، کارزار ضداطلاعاتی و جنگ روانی هدایت شده از سوی همین محور اهریمنی آغاز شد، به این امید واهی که برنامه پلید پامپئو، نتانیاهو و بن سلمان برای تشنج آفرینی کامل شود».
الجبیر در حساب کاربری در توئیتر در واکنش به اظهارات ظریف نوشت: «به نظر می رسد که ناامیدی، باعث شده، جواد ظریف وزیر خارجه ایران عربستان سعودی را سرزنش کند و آن را مسبب آنچه در ایران جریان دارد، بداند و به آن متهم کند».
این وزیر سعودی در ادامه با کنایه گفت که شاید هنگام وقوع سیل و زلزله نیز ایران، عربستان سعودی را متهم کند.
او در ادامه مدعی شد «ترورها را به هیچ شکلی تأیید نمی کنیم و این جزء سیاست های عربستان سعودی نیست»؛ با این حال او در ادامه با اتهام زنی به ایران ادعا کرد که نظام این کشور «مبتنی بر ترور» است.
وزیر مشاور عربستان سعودی همچنین، با ذکر ادعایی بی اساس مدعی شد که رفتار ایران باعث شده است، بسیاری از مردم عربستان سعودی کشته شوند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید