صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

 آمریکایی‌ها امید ندارند بایدن بتواند رابطه با ایران را بهبود ببخشد

کد خبر 69169 1399-09-13 21:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
نتایج یک نظرسنجی جدید حاکی است مردم آمریکا امیدوار نیستند رئیس‌جمهور بعدی کشورشان بتواند رابطه با ایران را بهبود ببخشد.
 آمریکایی‌ها امید ندارند بایدن بتواند رابطه با ایران را بهبود ببخشد


 شرکت کنندگان در یک نظرسنجی جدید درباره اینکه «جو بایدن»، رئیس جمهور منتخب آمریکا بتواند بهبودی در رابطه آمریکا با ایران ایجاد کند ابراز تردیده کرده اند.
نتایج نظرسنجی «اکونومیست/یوگاو» نشان می دهد تنها ۳۵ درصد از آمریکایی ها معتقدند که جو بایدن قادر خواهد بود رابطه با ایران را بهتر کند. 
در مقابل ۵۲ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقدند که رابطه آمریکا با ایران در وضعیت فعلی باقی خواهد ماند و یا از این بدتر خواهد شد. ۱۳ درصد گفته اند که اطمینانی در خصوص اینکه رابطه دو کشور چه خواهد شد ندارند. 
طبق نتایج نظرسنجی اکونومیست/یوگاو، ۳۵ درصد از آمریکایی ها گفته اند که رابطه آمریکا با ایران در دوران ریاست جمهوری بایدن بدتر خواهد شد. ۱۷ درصد گفته اند که هیچ تغییری در وضعیت  روابط دو طرف حاصل نخواهد شد. 
موسسه «یوگاو» در توضیح درباره روش شناسی این تحقیق گفته این نظرسنجی در میان ۱۵۰۰ آزمودنی که معرف جامعه آمریکا بوده اند انجام شده است. حاشیه خطای نظرسنجی ۳.۲ درصد برای کل نمونه بوده است. 
«جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در مصاحبه ای روز گذشته شرط و شروط جدیدی برای بازگشت به برجام مشخص کرده بود.  بایدن در آن مصاحبه با نیویورک تایمز علی رغم بیان اینکه هنوز بر سر موضع خود درباره بازگشت به برجام ایستاده گفت قصد دارد وارد «مذاکرات تکمیلی»، در خصوص طولانی کردن محدودیت های ایران ذیل برجام شود. 
بایدن در پاسخ به این سئوال که آیا موضعش درباره برجام هنوز همان موضع مطرح شده در یادداشت چند هفته قبلش در وبگاه «سی ان ان» است یا خیر گفت: «کار دشوار خواهد بود ولی بله».
او، قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در یادداشتی در سی ان ان نوشته بود چنانچه ایران به پایبندی به تعهداتش برگردد، آمریکا نیز به توافق هسته ای بازخواهد گشت. 
بایدن، علی رغم این در مصاحبه با نیویورک تایمز گفت: «ما از طریق مشورت با متحدان و شرکای خود، وارد مذاکرات و توافقات تکمیلی برای طولانی کردن محدودیت های هسته ای ایران خواهیم شد و همچنین به برنامه موشکی ایران نیز خواهیم پرداخت».
بسیاری از کارشناسان روابط بین الملل معتقدند که دو حزب جمهوری خواه و دموکرات، علی رغم پاره ای اختلافات بر سر تاکتیک ها با یکدیگر، اختلاف راهبردی در خصوص ایران ندارند.
طبق این دیدگاه، هدف نهایی هر دو حزب محدود کردن مولفه های قدرت جمهوری اسلامی ایران است، اما هر یک از آنها در برخی برهه ها از تاکتیک های متفاوتی برای دسترسی به این هدف استفاده کرده اند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید