صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / کشاورزی

مبارزه با هجوم ملخ صحرایی در سطح ۱۱۹ هکتار از اراضی کشور

کد خبر 69137 1399-09-13 18:37
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
مدیرکل آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: از ابتدای آبان ماه تاکنون، مبارزه با آفت ملخ صحرایی در سطح ۱۱۹ هکتار از اراضی دو استان هرمزگان و بوشهر انجام شده است.
مبارزه با هجوم ملخ صحرایی در سطح ۱۱۹ هکتار از اراضی کشور


«سعید معین» با بیان اینکه اولین دستجات ملخ از کویت، هند و پاکستان به کشور ما سرازیر شده اند، افزود: عملیات مبارزه با آفت ملخ صحرایی در سطح ۷۵ هکتار در استان بوشهر و ۴۴ هکتار در استان هرمزگان در حال انجام است.
وی اظهارداشت: به دلیل بارندگی های شدید در شبه جزیره عربستان به نظر می رسد دستجات دیگری از ملخ صحرایی از امشب به سمت استان های بوشهر،   هرمزگان، خوزستان و فارس هجوم بیاورند.
 مدیرکل آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه در استان های جنوبی آمادگی مبارزه با آفت ملخ صحرایی را داریم، افزود: سازمان حفظ نباتات کشور آمادگی مبارزه با این آفت در سطح یک میلیون هکتار را دارد.
معین با اشاره به اینکه هجوم سنگین آفت ملخ صحرایی به ایران از بهمن ماه شروع می شود، تصریح کرد: اکنون سازمان حفظ نباتات با تامین اعتبار و منابع مالی به دنبال تامین سموم، ماشین آلات و دستگاه های سمپاش است. تا امسال در سطح یک میلیون هکتار مبارزه را در استان های جنوبی انجام بدهد.
وی افزود: اکنون میزان اعتبار مورد نیاز این بخش به ستاد بحران کشور ارایه شده است.
ب در سال ۹۸  هجوم ملخ صحرایی توسط دیده بانی سازمان حفظ نباتات کشور در استان های جنوبی کشور مشاهده شد و نزدیک به یک میلیون هکتار تحت مبارزه قرار گرفت.
در تاریخ ۳۰ بهمن سال ۹۷ مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۷۵۰ هزار هکتار از ۹ استان جنوبی کشور از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و خراسان جنوبی عملیاتی شد.
ملخ های صحرایی در مسیر حرکت شان تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف های هرز را می خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه روز می تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.
ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می توانند مهاجرت کند.
این نوع از ملخ ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه های مختلف جنگل ها، باغ های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه مورد هجوم می شوند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / کشاورزی


خبرهای مرتبط را دنبال کنید