صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

نرخ اعتیاد در دانش‌آموزان ۹ استان بالا است

کد خبر 69060 1399-09-13 14:32
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانش‌آموزی کشور بسیار کمتر از میانگین جهان ی است، گفت: از نظر ما، ابتلای حتی یک دانش آموز هم به اعتیاد زیاد است.
نرخ اعتیاد در دانش‌آموزان ۹ استان بالا است


دکتر اسکندر مؤمنی در نشست مشترک با وزیر آموزش وپرورش که با محوریت «رونمایی از مستندات برنامه کانون یاریگران زندگی» برگزار شد، گفت: هر زمان فعالیت مشترکی را با وزارت آموزش وپرورش آغاز کردیم، بسیار صادقانه و روان انجام شد و در پیشبرد اقدامات و برنامه ها عطری از جنس تعهد و جدیت را شاهد بودیم.
وی با بیان اینکه معلمان دارای جایگاه والایی هستند و نگاه مردم به آنان، همراه با احترام و اعتماد است، افزود: مدارس قوی ترین سازمان اجتماعی و آموزشی در کشور و مناسب ترین مکان برای اجرای برنامه های پیشگیری از آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد در جامعه هستند و نقش مربیان و معلمان در حوزه پیشگیری بی بدیل است.
دبیرکل ستاد ادامه داد: موادمخدر یکی از چند تجارت بزرگ دنیا است و قاچاقچیان بین المللی با شیوه ها و شگردهای مختلفی به دنبال جذب مشتری هستند، یکی از گروه های هدف آنان، مدارس و دانش آموزان است که تلاش دارند تعداد مشتریان بیشتری را به سمت اعتیاد، جذب و با فروش موادمخدر به سود کلانی دست یابند.
مومنی گفت: نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانش آموزی کشور ۲.۱ درصد است که با اعلام وزارت آموزش وپرورش، آهنگ رشد اعتیاد در این قشر متوقف شده است.
وی با این اینکه نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانش آموزی در میانگین جهانی، ۲۰ درصد است، افزود: نرخ شیوع دانش آموزی در ایران بسیار کمتر از میانگین جهانی است اما از نظر ما، یک ابتلای یک دانش آموز هم زیاد است و اگر مراقبت نکنیم، نرخ شیوع بیشتر خواهد شد.
دبیرکل ستاد همچنین بیان کرد: نرخ شیوع مصرف موادمخدر در دانش آموزان دوره دوم متوسطه و هنرستان در استان های تهران، خراسان جنوبی، فارس، سمنان، البرز، خوزستان، کرمان، خراسان رضوی و کرمانشاه از میانگین کشوری بالاتر است و مابقی برابر و مساوی می باشند.
مومنی اظهار داشت: اعتیاد راه بی بازگشت و سخت بازگشت است و در ستاد با همکاری دستگاه های عضو، برای «دستیابی افراد گرفتار شده در دام اعتیاد به بهبودی» و «پیشگیری از اعتیاد افراد سالم جامعه» در تلاشیم.
وی در ادامه؛ اختلاف والدین، وجود والدین مصرف کننده، نظارت سهل گیرانه و سخت گیرانه والدین، عدم مهارت مقابله ای در برابر مشکلات، ضعف اعتماد به نفس، ناهنجار ندانستن اعتیاد و ضعف آگاهی و اطلاعات والدین از تبعات مصرف موادمخدر را از عوامل مهم در گرایش دانش آموزان به اعتیاد برشمرد و گفت: طبق بررسی ها، ۳۰ درصد افراد مبتلا به اعتیاد، توانایی نه گفتن و مقابله را در برابر تعارف مصرف موادمخدر همسالان خود نداشتند.
دبیرکل ستاد افزود: بسیاری از خانواده ها باور ندارند که ممکن است فرزندانشان گرفتار اعتیاد شوند، در حالی که اگر مهارت ارتباط مؤثر و گفتگو با فرزندانشان را داشته باشند، به موقع می توانند از اعتیاد فرزندانشان جلوگیری کنند.
وی، قلیان و سیگار را دروازه ورود به مصرف موادمخدر در دانش آموزان خواند و گفت: این دو تأثیر بسیار جدی در شروع اعتیاد دارند که در ادامه، دانش آموز به مصرف مخدر گل و دیگر خانواده کانابیس روی می آورد.
دبیرکل ستاد تاکید کرد: اگر طرح یاریگران زندگی در اولویت برنامه های آموزشی قرار گیرد، موضوع آسیب های اجتماعی و موادمخدر به ساماندهی مطلوبی خواهد رسید.
مومنی در پایان بر برنامه ریزی لازم برای جلب مشارکت حداکثری دانش آموزان در طرح یاریگران زندگی، تسریع در راه اندازی موتور جستجوگر یاریگران در برنامه شاد، تهیه بسته یاریگران زندگی در مدارس، تهیه و تولید محتوای اثرگذار و جذاب پیشگیرانه در برنامه شاد و ایجاد کانون یاریگران زندگی در بستر سامانه شاد تأکید کرد و گفت: با توجه به شرایط کرونا و تعطیلی مدارس کشور، اجرای طرح یاریگران زندگی به صورت مجازی در سامانه شاد ضروری است تا با همت جمعی، شاهد کاهش نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانش آموزی باشیم.
در پایان این نشست، از مستندات فاز دوم برنامه کانون یاریگران زندگی رونمایی شد، همچنین در این نشست، مدیران کل آموزش وپرورش و دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان های سراسر کشور به صورت ویدیو کنفرانسی حضور داشتند و ۲۵ هزار نفر از مسئولان کانون های یاریگران زندگی، مدیران و معلمان مدارس و والدین دانش آموزان به صورت آنلاین در برنامه شاد، این نشست را نظاره گر بودند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید