صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

۲۵ طرح صنعت برق در ۳ استان افتتاح شد

کد خبر 69027 1399-09-13 12:54
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
وزیر نیرو گفت: امروز ۲۵ طرح در سه استان خوزستان، سیستان و بلوچستان و استان خراسان رضوی به ارزش ۵۰ هزار میلیارد تومان افتتاح شد.
۲۵ طرح صنعت برق در ۳ استان افتتاح شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، رضا اردکانیان در مراسم افتتاح پروژه‌های ملی هر پنجشنبه الف، ب ایران افزود: این پروژه‌ها هزار و ۶۴۸ مگاوات برق را به مدار آورده و تا پایان سال هزار و ۳۷۱ مگاوات دیگر اضافه خواهد کرد که جمع آن سه هزار و ۲۰ مگاوات فقط در سال ۹۹ خواهد بود.
وی گفت: نیروگاه‌های حرارتی تا سال ۹۹ حدود ۶۲ هزار مگاوات بود، اما از نیمه ۹۹ تا نیمه ۱۴۰۰، ۲۰ هزار مگاوات اضافه شده که متوسط سالیانه آن ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات و این در حالی است که سال‌های سختی را پشت سر گذاشته‌ایم و در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم و در همین وضعیت حدود ۴۰ درصد سالیانه افزایش ظرفیت داشتیم.
اردکانیان گفت: یکی از دست آورده‌ای بزرگ ما این است که در این شرایط جنگ اقتصادی ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات به صورت حقیقی توانسته‌ایم تولید کنیم، اما با همکاری مردم در بخش خانگی، صنعتی، معدنی و کشاورزی سالی ۴ هزار مگاوات هم برق مجازی به دست آورده‌ایم به طوری که مردم با صرفه جویی در پیک تابستان، به ما کمک کرده‌اند تا خاموشی نداشته باشیم و حتی برق را هم صادر کرده‌ایم.
وی در ادامه گفت: با پروژه‌هایی که امروز در این سه استان افتتاح شد در جمع ۱۴۰ طرح از ۲۵۰ طرح وعده داده شده به بهره برداری رسید و علاوه بر منابع دولتی در دولت که ۶/۷ میلیارد یورو بود ۶۱ میلیارد تومان هم سرمایه گذاری غیر دولتی جذب کرده‌ایم که بخشی از آن را بخش خصوصی تأمین کرد و بخشی از آن را به صورت فاینانس خارجی تأمین شد.
وزیر نیرو افزود: در استان سیستان و بلوچستان برق نیروی کلیدی است و امروز توانستیم اولین توربین بادی را در منطقه میله نادر که هر توربین قابلیت تأمین ۵ هزار مشترک خانگی را برای برق دارد تأمین کند.
وی گفت: در استان سیستان و بلوچستان با توجه به تونل‌های بادی خوبی که وجود دارد و بادهای ۱۲۰ روزه این پتانسیل وجود دارد که این روش ادامه پیدا کند. اردکانیان در ادامه گفت: این توربین‌ها قابلیت ذخیره برق را ندارند، اما در مناطقی از سیستان مثل خواف برابر مطالعات انجام شده باد به هیچ عنوان قطع نمی‌شود و امیدواریم بتوانیم اقدامات خوبی را طبق برنامه در این منطقه انجام دهیم.

کلمات کلیدی »



مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران



پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید