صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

امروز عاملان ترور فخری‌زاده از طرح مجلس خوشحال هستند یک تهدید بزرگ امنیتی در انتظار ایران است

کد خبر 69019 1399-09-13 12:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
یک کارشناس سیاست خارجی به خبرآنلاین گفت این طرح تنها امنیت کشور را به خطر می اندازد و ما در آینده کشوری مانند عراق خواهیم شد.
امروز عاملان ترور فخری‌زاده از طرح مجلس خوشحال هستند یک تهدید بزرگ امنیتی در انتظار ایران است


رضا نصری حقوقدان بین المللی و کارشناس سیاست خارجی  درباره خروج ایران از NPT (لغو پروتکل الحاقی)  گفت:
«از چند نظر مصوبه خطرناکی است. اول اینکه دولت ها و افکار عمومی جهان را از موضوع و تقصیر «اسرائیل» در ترور دکتر فخری زاده منحرف می کند و عملاً آژانس بین المللی انرژی اتمی را در کانون توجه و اتهام قرار می دهد.این یک خطای بزرگ راهبردی و سیاسی است.احتمالاً امروز عاملان ترور شهید فخری زاده در تل آویو از اینکه مجلس ایران در اولین واکنش خود در مصوبه اش حتی نامی از«اسرائل» نبرده هم تعجب می کند و هم از اینکه این ترور را مستمسک تقابل با آژانس و بازرسان و گروه ۴+۱ و جامعهٔ جهانی و منزوی کردن ایران قرار داده ابراز خوشحالی می کنند!»
نصری در این باره اضافه کرد:«دوم اینکه مصوبهٔ مجلس این فرصت را به دولت بایدن خواهد داد تا حول محور خروج ایران از پروتکل الحاقی علیه کشورمان اجماع سازی کند و حتی به منظور ملزم ساختن تهران به بازگشت به پروتکل، از شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه اخذ کند. با توجه به هشدارها و مواضع پیشین چین و روسیه در مورد مقولهٔ بازرسی، به احتمال زیاد بایدن موفق خواهد شد این دو کشور را نیز با خود همراه سازد. آنگاه کسانی که تصور می کنند با اقدام امروز خود موضع مذاکراتی ایران را تقویت کرده اند خواهند دید چگونه کشور را مجدداً اسیر مطالبات و الزامات شورای امنیت کرده اند و چگونه دولت را وادار ساخته اند برای خروج از چنگ آن امتیازات بیش تری بدهد.در واقع،آن ها این فرصت را به شورای امنیت داده اند تا بازرسی های داوطلبانه و «مدیریت شده» فعلی را به بازرسی های اجباری و نامحدود _ از جنس بازرسی های UNSCOM در عراق _ تبدیل کند؛ و این یک تهدید بزرگ امنیتی است.
این حقوقدان بین الملل با تاکید بر خطرناک بودن این طرح و سخت تر شدن شرایط تحریمی ایران افزود: «سوم اینکه ضرب الاجل و زمان بندی های مندرج در این طرح با تحولات صحنه بین المللی و صحنه سیاسی در آمریکا همفاز نیست؛ و توقعاتی که از ۴+۱ مطرح شده نیز _ دست کم پیش از تغییر رویکرد آمریکا _ خارج از اختیارات و توان فعلی آن هاست. در واقع، گویی طرح به نحوی تنظیم شده که در هر صورت خروج از برجام و توقف پروتکل الحاقی تحقق پیدا کند! و چهارم اینکه تهدید کارگزاران دولت به جریمه و زندان در صورت عدم تمکین با ملزومات این قانون _ در کنار اظهارات طعنه آمیز و مخربی که در زمان تصویب طرح از تریبون ریاست مجلس خطاب به دستگاه دیپلماسی و دولت مطرح شد _ پیغام بسیار بدی به جهان مخابره می کند!»
نصری در ادامه یاد آوری کرد:«در واقع، این تهدیدها نه  تنها به شدت نامتعارف و بی سابقه است؛ نه تنها منجر به سلب اقتدار و اعتبار دستگاه دیپلماسی در جهان می شود؛ بلکه تداعی گر شکاف عمیقی در فرایند تصمیم سازی در پرونده ای با این میزان از اهمیت است. امیدوارم قوهٔ مدبرهٔ نظام و شورای نگهبان در بررسی این مصوبه تمام اشکالات اساسی آن را مد نظر قرار دهد.»
 
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید