صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

معلولین نخاعی گرفتار هزینه های مراقبتی/کمک های بهزیستی کافی نیست

کد خبر 69018 1399-09-13 12:27
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
مدیر عامل مرکز حمایت از معلولین ایران، گفت: هزینه پرستاری از یک معلول نخاعی در شبانه روز ۶ میلیون تومان است، چطور می تواند با ۵۵۴ هزار تومان رقم حمایتی، پرستار بگیرد.
معلولین نخاعی گرفتار هزینه های مراقبتی/کمک های بهزیستی کافی نیست

علی ضرابی، در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به روز جهانی معلولین، افزود: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی ۱۰ درصد جمعیت کشور به نوعی دچار معلولیت هستند که از این ۱۰ درصد حدود ۳ درصد دچار معلولیت شدید و خیلی شدید هستند.
وی با اعلام اینکه نزدیک به ۱.۵ میلیون نفر از معلولین تحت پوشش بهزیستی هستند، ادامه داد: بیماران آسیب دیده نخاعی حدود ۲۷ هزار و ۵۰۰ نفر در سازمان بهزیستی در سامانه ای که مربوط به بیماران نخاعی است، ثبت شده اند.
ضرابی با عنوان این مطلب که مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی ایران به عنوان یک نهاد مردمی فعال حدود ۴۰۰۰ نفر از این معلولان را تحت پوشش دارد، گفت: به دلیل اینکه همیشه در بخش آمار در خیلی از قسمت ها نه تنها در حوزه معلولین، بلکه در بحث های اقتصادی، فرهنگی و خیلی از مسائل دیگر مشکلاتی وجود دارد، طبق تخمین بعضی از مراکز علمی و آماری، تعداد معلولین نخاعی بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار نفر بر اساس شدت آسیب نخاعی آنها بوده که این گروه در۳ دسته آسیب کمری، سینه ای و گردنی تقسیم می شوند.
وی افزود: ما جزو کشورهایی هستیم که به جهت حوادث رانندگی و خودروهای نامرغوب که عامل بسیاری از تصادفات بوده و منجر به آسیب نخاعی سرنشینان خودروها در حوادث می شود، شاهد این واقعیت هستیم که خودروسازان بزرگ در سطح جهان وقتی در خودروهای خود با یک نقص فنی کوچک مواجه می شوند، دیده شده که تمامی خودروهای فروخته شده به دلیل همان نقص فنی جمع آوری می گردد. اما، تا به امروز هیچ گونه حمایتی از سوی خودروسازان کشور وگروه های دیگر دریافت نکرده ایم، این درحالی است که حداقل به عنوان مسئولیت اجتماعی خودشان باید وارد این عرصه شده و در بعضی از قسمت ها که در توان دارند، از افراد آسیب دیده ناشی از حوادث ترافیکی حمایت کنند.
ضرابی گفت: میزان کمک های سازمان بهزیستی به معلولین واقعاً کفاف تامین نیازهای متعدد توانبخشی، درمانی، معیشتی، رفاهی، فرهنگی، آموزشی و خیلی از نیازهای این عزیزان را نداده و هزینه های یک فرد آسیب دیده نخاعی در مقایسه با افراد عادی شاید ۲ تا ۳ برابر باشد و این پرداخت ها پاسخگوی این هزینه ها نیست.
وی ادامه داد: البته ما منکر کمک های سازمان بهزیستی نیستیم و آنها تمام تلاش خود را می کنند، اما به دلیل بودجه اندک سازمان بهزیستی، تامین این نیازها با محدودیت هایی مواجه می شود. زیرا، سازمان بهزیستی مسئولیت ها و ماموریت های بسیاری را بر عهده دارد که بودجه های لازم اختصاص داده نشده است.
ضرابی افزود: یکی از مشکلات موجود حداقل در حوزه معلولین عدم اختصاص بودجه کامل برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولین است و نیازی که برای این قانون است بیشتر از ۵ تا ۶ درصد بودجه درخواستی محقق نمی شود و امسال نیز ۳۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای این قانون مورد نیاز است که امیدواریم در بودجه ۱۴۰۰ با دید مثبت و ملی اعضای دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلام، این مهم محقق شود.
وی گفت: سازمان بهزیستی در زمینه های پرداخت مستمری، هزینه های لوازم بهداشتی و هزینه حق پرستاری برای معلولین آسیب دیده نخاعی تلاش خود را نموده ولی با کل این مبلغ حتی نمی توان هزینه های بهداشتی را انجام داد. مبالغ واریزی به معلولین نخاعی شامل ۱۶۰ تا ۲۰۰ هزارتومان هزینه لوازم بهداشتی، ۵۵۴ هزار تومان هزینه پرستار و مستمری ۶۳ هزار تومان بوده که با افرایش سرسام آور تورم و گرانی، این افراد نمی توانند هزینه های زندگی حداقلی را تامین کنند.
ضرابی افزود: معلول نخاعی که هزینه پرستار او برای یک شبانه روز ۶ میلیون تومان است چطور می تواند با ۵۵۴ هزار تومان پرستار داشته باشد و حتی قیمت یک بسته پوشینه ۱۵۰ هزار تومان است.
وی گفت: در مورد کمک هزینه ارتقاء کارایی مقررشده بود که ۳۰ در صد حقوق افراد دارای معلولیت خفیف، ۴۰ درصد متوسط و ۵۰ درصد شدید را دولت به کارفرما بپردازد که باز هم در این مورد همان مشکل اصلی یعنی عدم بودجه اتفاق افتاده است.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید