صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

ابتکار خبر داد: تهیه‌ لایحه‌ای درباره حضانت مادران

کد خبر 69010 1399-09-13 12:03
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری مطرح کرد: لایحه‌ای را مطرح کرده‌ایم؛ چراکه مطالبه زنانی بوده است که یا همسران خود را از دست داده‌اند و یا برای حل و فصل مسائل بسیار ساده فرزندان خود نیازمند موافقت ولی فرزند هستند.
ابتکار خبر داد: تهیه‌ لایحه‌ای درباره حضانت مادران


معصومه ابتکار، در نشست مجازی «بررسی فقهی حقوقی سقوط حق حضانت مادر در صورت ازدواج» اظهار کرد: به نظرم هنوز با زاویه دید قرآنی، نبوی و علوی در مورد جایگاه زنان و خانواده فاصله زیادی داریم؛ به ویژه شرایطی که امروزه در جامعه و در دادگاه ها با آن مواجه هستیم، نشان دهنده این است که مباحث ما صرفاً انتزاعی نیست، بلکه این مسائل در کف جامعه وجود دارد.
وی افزود: لذا ما باید به عنوان بخشی از حاکمیت و شما به عنوان منابع علمی، دینی و دانشگاهی راه حل های مؤثر ارائه دهید که در عین انطباق با شرع مقدس، کارایی و اثربخشی لازم را در جامعه داشته باشد و فاصله جامعه را با اسلام ناب کم کند و جامعه احساس کند که برای معضلات مختلف فردی و اجتماعی راه حل وجود دارد.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری مطرح کرد: در زمینه حضانت، لایحه ای را مطرح کرده ایم؛ چراکه مطالبه زنانی بوده است که یا همسران خود را از دست داده اند و یا برای حل و فصل مسائل بسیار ساده فرزندان خود همانند گرفتن کارنامه یا حق بستری کردن فرزند خود برای یک امر درمانی نیازمند موافقت ولی فرزند هستند و این مشکل حتی برای همسران شهدا هم پدید آمده است؛ لذا تشکر می کنم که جنبه های فقهی و حقوقی این قضیه را مورد بحث و بررسی قرار می دهید. ان شاء الله فقه پویای شیعه در این زمینه، با همکاری و تلاش های شما کارساز باشد.
ابتکار خطاب به آیت الله محمد عندلیب همدانی _استاد درس خارج حوزه علمیه قم_ حجت الاسلام والمسلمین سیدابوالفضل موسویان _استادیار دپارتمان الهیات دانشگاه مفید_ و محمدمهدی مقدادی _عضو هیئت علمی دانشگاه مفید_ که در این نشست حضور داشتند و به سخنرانی پرداختند، گفت: مباحث شما به ویژه در زمینه حق حضانت زنان بسیار مهم است و سیاست و رویکرد دولت هم این است که از این مباحث حمایت کند و امیدواریم این همکاری ها را تا پایان دولت کنونی داشته و از نظرات اساتید و صاحب نظران استفاده کنیم.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ادامه داد: در خواستم این است که جنبه کاربردی قضیه را در نظر بگیریم. نماینده معاونت زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در این نشست ها نیز سرکار خانم سجادی خواهند بود که مباحث را می شنوند؛ لذا در هر جا لازم باشد جنبه های کاربردی و مطالبات زنان را نیز مطرح خواهیم کرد.
شهناز سجادی _دستیار ویژه معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری_ نیز در این نشست اظهار کرد: یکی از موانع حق حضانت فرزندان برای مادران، ازدواج مجدد آن ها پس از طلاق است؛ یعنی اگر زن جوانی که بر اساس حقوق و قانون دادگاه، دارای حضانت فرزندش است ازدواج نمی کند یا ازدواج پنهانی انجام می دهد عواقب سوءاجتماعی برای وی دارد.
وی ادامه داد: در سال ۹۱ در قوانینی که در این زمینه تصویب شد، مصلحت طفل را منبع تصمیم دادگاه برای حق حضانت تشخیص دادند؛ لذا بر اساس این قانون، مادر می تواند ازدواج کند، اما مواردی که در مواد ۴۱ تا ۴۵ مطرح شده به طور مشخص بیان نشده که آیا این قانون مادران ازدواج کرده را نیز شامل می شود یا خیر؟
به گفته سجادی، علی رغم اینکه رویکرد قانون، مصلحت کودکان شد، اما همچنان ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی برای ما مورد بحث است و در مجموع این ماده یک مزاحم برای مواد قانون حمایت از خانواده است که مصلحت کودک را ملاک قرار می دهد. معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز با چنین افرادی مواجه می شوند که بعد از طلاق دوباره ازدواج کرده اند و پدر، کودک را استرداد می دهد. بنابراین دغدغه معاونت در درجه اول شفافیت قانون و رفع ابهام از آن و سپس حذف تبعیضات علیه زنان است؛ چراکه اگر پدری ازدواج مجدد کند، حق حضانت وی ساقط نمی شود و این تبعیضی بین حق مادرانه و حق پدرانه است.
براساس گزارش مرکز اطلاع رسانی معاونت زنان، سجادی در انتها گفت: این در حالی است که تجربه ثابت کرده است که کودکان در طول تاریخ بیشترین آسیب را از نامادری دیده اند و بعضاً شکنجه ها و قتل هایی در این زمینه رخ داده است؛ لذا در حال امکان سنجی فقهی هستیم که این ماده را حذف کرده و محور همان مصلحت کودک باشد و تهدیدی برای زنانی که پس از طلاق دوباره ازدواج می کنند، وجود نداشته باشد.
 
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » طلا | قم | دولت | مجازی | نماینده | دانشگاه |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


شناسایی ۸۱۶۱ ابتلای جدید کرونا در کشور ۱۱۱ تن دیگر جان باختند
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی شبانه روز گذشته ۸هزار و ۱۶۱ بیمار کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و متاسفانه ۱۱۱ تن نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.

این ۶ عادت غلط غذایی به چهره شما آسیب می‌زند!
تغذیه ناسالم به دلایل متعددی برای کل بدن آسیب رسان است و به پوست و صورت نیز رحم نمی کند. صورت ما از مشکلات مربوط به انتخاب نادرست مواد غذایی آسیب زیادی می بیند.

جلوگیری از پیر شدن امکان‌پذیر نیست
گروهی از محققان در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند، هرچه درباره داروهای ضد پیری شنیده‌اید فراموش کنید چرا که راهی برای جلوگیری از پیری وجود ندارد.

تعریق های شبانه می تواند نشانه اولیه سرطان کلیه باشد
افزایش سن، چاقی، سیگار کشیدن و فشار خون بالا خطر ابتلا به سرطان کلیه را افزایش می دهد. رنج ناشی از تعریق شبانه می تواند نشانه ای از خطر ابتلا به این بیماری مهلک باشد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید